Borsa Haberleri

Rivian, 1,5 Milyar Dolarlık Teşvik Paketi Kazandı

May 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Rivian, 1,5 Milyar Dolarlık Teşvik Paketi Kazandı

Elektrikli kamyonet üreticisi Rivian Automotive (RIVN), Atlanta yakınlarında devasa bir fabrika inşa etmek için 1,5 milyar dolarlık teşvik almayı planlıyor. 

Şirketin, projeye karşı olan yerel direnişe rağmen üretim çabalarını desteklemeye devam edeceği biliniyor. Rivian’a verilecek teşvik paketi, vergi kredileri, indirimler ve devletten iş eğitimi desteği gibi sübvansiyonlardan oluşuyor.

5 milyar dolarlık Georgia tesisi, Rivian’ın yeni R1T adlı elektrikli pikap ve R1S adlı SUV modellerini içermesini umduğu iddialı bir büyüme stratejisinin baş oyuncusu olacak. Ayrıca Rivian, Georgia ile yaptığı anlaşmayı ikinci bir fabrika inşa etme yolundaki ilerlemesinin “dönüm noktası” olarak nitelendiriyor. 

Georgia’nın ekonomik kalkınmadan sorumlu memuru Pat Wilson, Rivian’ın 2028 yılı sonuna kadar toplam 7,500 kişilik istihdam yaratma sözünü yerine getirmesi halinde 476 milyon dolarlık yasal vergi kredisi alacağını açıkladı. 

Ayrıca Georgia, saha hazırlama ve iş eğitimi programları gibi harcamalara 288 milyon dolarlık ek bütçe de hazırlıyor. Tesise ev sahipliği yapan dört ilçeden alınan vergi indirimleri, paketin geri kalanını oluşturuyor, bu da 25 yılda yaklaşık 700 milyon dolara karşılık geliyor.

Rivian, Georgia için net bir kazanç olarak görülüyor. Wilson’ın eyaletlerin, proje olmasaydı alacakları 2 milyon dolara karşılık, Rivian’dan yaklaşık 330 milyon dolar vergi geliri elde etmeye devam edeceğini belirtmesi ülkenin bu işi net kazanç olarak gördüğünü ortaya koyuyor. 

Öte yandan Rivian yatırımları halk açısından incelendiği zaman halkın bu işe Georgia Eyaleti kadar sıcak bakmadığı gözlemleniyor. 

Atlanta’nın yaklaşık 45 dakika doğusundaki Rutledge’ın yakınında yaşayan bazı insanlar, trafik ve doğa kirliliği gibi konulardaki endişelerini öne sürerek projeye karşı çıktılar. 

Projeyle mücadele etmeye adanmış bir Facebook grubu yaklaşık 3,000 üye topladı. Halkın bu mücadelesi aynı zamanda eski ABD Senatörü David Perdue’dan siyasi destek almayı da başardı.

Rivian halkın itirazına rağmen, Georgia’daki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket şimdiden Rivian’ın büyük bir hissedarı olan Amazon (AMZN)’dan 100,000 elektrikli dağıtım kamyoneti siparişi aldı.

Rivian, 1,5 Milyar Dolarlık Teşvik Paketi Kazandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı