Borsa Haberleri

Stellantis, Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor

May 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Stellantis, Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor

Otomobil devi Stellantis (STLA) pazartesi günü yaptığı açıklamada tamamen elektrikli ve hibrit araçlar üretmek amacıyla yaklaşık 2,8 milyar dolar yatırım yapacağını dünyaya duyurdu. 

Otomobil üreticisi, yeni “multi-energy” sistemini kullanarak üretimi yaklaşmakta olan bazı modellerinin bu tür versiyonlarını oluşturabilecek. Şirket ayrıca Ontario’daki Windsor adlı araştırma ve geliştirme tesisine bir batarya laboratuvarı ekleyerek istihdam imkanı sunmayı da planlıyor. 

Stellantis, Windsor montaj fabrikasının yenilenmesinin 2023’te başlamasını hedefliyor. Ayrıca yine 2023 yılında Ontario’daki Brampton adlı ikinci bir tesisin yenilenmesi ve modernizasyonu da Stellantis’in planları içerisinde yer alıyor. Şirket yenilenen her iki fabrikanın 2025 yılında faaliyete geçmesini öngörüyor.

Pazartesi günü açıklanan şirket yatırımları, bu yılın başlarında açıklanan daha geniş bir elektrifikasyon revizyonunun parçası olarak yorumlanıyor. Stellantis, 2030 yılına kadar, yılda 5 milyon EV (uzun menzilli ve kısa sürede şarj olabilen araçlar) satmayı hedefliyor. 

Çoğu küresel otomobil üreticisi tıpkı Stellantis gibi, şu anda Tesla (TSLA)’nın hakim olduğu EV pazarında rekabet etmek için benzer yatırım planlarına sahip. Bu yüzden Stellantis’in de böyle bir adım atması beklenen bir durumdu.

Öte yandan otomobil üreticisi yenilenen fabrikalarında hangi araç modellerini üreteceğini bildirmedi. 

Diğer taraftan Stellantis, Koreli batarya devi olan LG Energy Solution ile mart ayında büyük bir EV batarya fabrikası kurmak için 4,1 milyar dolar harcayacağını duyurdu.

Stellantis, Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı