Borsa Haberleri

BP, Rusya Pazarındaki Ağır Kayıba Rağmen Kâra Geçti

May 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BP, Rusya Pazarındaki Ağır Kayıba Rağmen Kâra Geçti

BP (BP), Rusya’daki operasyonlarını durdurma kararı almasının ardından 20 milyar doları aşkın bir zararla karşı karşıya kaldı. 

İngiliz petrol ve enerji şirketi, salı günü Rus kontrolündeki petrol şirketi Rosneft’teki 20%’lik hissesini devrettikten sonra büyük bir kayıp bildirmesine rağmen, ilk çeyrek kârlarını artırdığını da açıkladı.

Petrol ve gaz devinin ilk çeyrek kârı, 6,2 milyar dolara ulaşarak on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü. Bu rakam analistlerin Refinitiv’e bildirdikleri 4,5 milyar dolarlık kâr tahmininin oldukça üstünde seyretti. Ayrıca BP geçen yılın ilk çeyreğini sadece 2,6 milyar dolar kâr ile kapatmıştı. Şirket bu yıl tüm olumsuzluklara rağmen ilk çeyrekte kâr rekoru kırmayı başardı. 

Öte yandan BP’nin bu çeyrekte 20,4 milyar dolarlık bir zararı olduğu da biliniyor. Bu zarar tutarının büyük bir kısmını, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaliyle Rosneft hissesinin şirket bünyesinden çıkışı oluşturuyor. 

BP CEO’su Bernard Looney salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, şirketin işgalin gerçekleşmesinden 96 saat sonra Rusya’dan ayrılma kararını aldığını ve bugün bu kararın nasıl mali sonuçlara sebep olduğunu görmeye başladıklarını belirtti.

BP’nin ilk çeyrek başarısı AB’nin Rusya’ya karşı ekonomik yaptırım paketini hazırlarken geldi. Üstelik bu yaptırım paketine rağmen AB şu anda kendi içerisinde Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığını nasıl azaltacağı konusunda bölünmüş durumda.

Sonuç olarak şirket, 2021 yılının net kârında, sekiz yılın en yüksek seviyesi olan büyük bir artış bildirmiş oldu. Küresel petrol talebi geçen yıl pandemiye rağmen artış gösterdi. 

Tüketiciler pandemi sırasında da seyahat etmeye devam etti ve ticari faaliyetler toparlandıkça benzin ve dizel kullanımı arttı. BP doğal olarak her ne kadar Rusya’da hisselerini geri çekmiş olsa da tüm bu nedenlerden dolayı ilk çeyreği rekor ile kapatmayı başardı.

BP, Rusya Pazarındaki Ağır Kayıba Rağmen Kâra Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı