Borsa Haberleri

Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

May 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

Alibaba (BABA) hisseleri bir haber sonucu çok sert bir düşüşe geçti. Çin’de bir medya kuruluşunda “Ma” soyadlı bir kişinin gözaltına alındığı haberleri çıktı. Bunun üzerine söz konusu kişinin Alibaba’nın patronu Jack Ma olduğu söylentileri yayıldı. 

Bu olaydan sonra Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri salı günü yaklaşık 1,7% düşüşe uğradı. Devlet destekli Global Times, soruşturması süren kişinin bir teknoloji şirketinin donanım araştırma ve geliştirme departmanında yönetici olduğunu belirtmişti. 

CNBC, bu haberi doğrulamazken, Alibaba ve Jack Ma Vakfı da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ayrıca konuyla ilgili yapılan güncellemelerde kişinin bir yerine iki Çince karakterden oluşan bir ismi olduğu söylendi. Buna karşılık Jack Ma’nın Çince’deki ilk adı yalnızca bir karakterden oluşuyor. 

Bu durum da haber ile ilgili söylentilerin büyük bir yanlış anlaşılmadan oluştuğunu beraberinde getiriyor. 

Aslında Alibaba hisselerinde bugün bir artış beklense de “Ma” haberi durumu tam tersine çevirdi. 

Alibaba hisseleri, 2021 yılının haziran ayından bu yana toplamda 54% değer kaybetti. Bu dönemde teknoloji hisselerinde toplam değer kaybı yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. 

Şirketin Temmuz 2021’de yaptığı bir açıklamada, Jack Ma’nın Alibaba’nın yönetim kurulundan 2020 yılında ayrıldığı ve artık idari sorumluluğu kalmadığı da bildirilmişti.

Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı