Blog

Dünyanın En Büyük Enerji Şirketleri

April 4, 2023
Dünyanın En Büyük Enerji Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
Dünyanın En Büyük Enerji Şirketleri

Sence dünyadaki en büyük sektör hangisi? Apple ya da Google gibi devlerin içinde bulunduğu teknoloji sektörü mü? Yoksa Volkswagen ve Tesla gibi araba üreticilerinin bulunduğu otomotiv sektörü mü? Aslında cevap ikisi de değil. Doğrusu enerji sektörü! Enerji sektörü, dünyanın en büyük iş kolu konumunda. Peki, bu sektördeki şirketlere yatırım yaparak enerji piyasasından senin de kazanç sağlayabileceğini biliyor muydun?

Evet, az önce öğrendiğin üzere enerji sektörü dünyanın en büyük sektörü. Ama aslında düşünüldüğünde bu çok da beklenmedik bir cevap değil. Çünkü sonuçta hem otomobil üretimi hem de teknolojik cihazlar için enerji gerekli. Enerji sektöründeki şirketlere baktığın zaman da fark edebileceğin gibi, hatta ondan da önce yakıt fiyatlarından tahmin edeceğin üzere, günümüzde petrol ve petrol türevlerinden elde edilen enerji dünya genelinde en yüksek kazanç grafiğine sahip. 

Sermayeni değerlendirmen için pratik ve güvenilir bir yol sunan Midas, bu konuda da yanında! Hemen sen de bir Midas yatırım hesabı açarak ABD borsasında işlem gören enerji şirketlerine yatırım yapabilir ve onların yatırımlarına ortak olarak kâr elde edebilirsin. Enerji sektörüne yatırım yapabilmen için dünyanın en büyük enerji şirketlerini bu dosyamızda senin için derledik. Öyleyse şimdi, enerji piyasasına yönelik en kârlı yatırımlar için fikir edinme zamanı!

Saudi Aramco (Suudi Arabistan Petrol Grubu)

Resmi adıyla Suudi Arabistan Petrol Grubu ya da kısaca bilinen adıyla Saudi Aramco, merkezi Suudi Arabistan’ın Dahran şehrinde bulunan ve devlet malı sayılan bir enerji şirketi. Şirketin 1933 yılında ABD ortaklı olarak kurulduğu biliniyor. Saudi Aramco global enerji sektörünün en büyük şirketleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bunun nedeni şirketin petrolü saf haliyle satabildiği gibi, işleyerek petrokimyasal ürünler de yapabilmesi. Öyle ki Saudi Aramco piyasadaki işletme sermayesinin büyüklüğü dolayısıyla 2022 yılının mayıs ayında teknoloji devi Apple’ı bile geçti. Ancak aynı yılın Aralık ayında Apple tekrar birinciliğe yükseldi.

Dünyanın en büyük üç şirketi arasında gösterilen Saudi Aramco, operasyonlarını Orta Doğu, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtaları başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde eş zamanlı olarak yürütüyor. Bu operasyonlara güvenle yatırım yapmak ve kazanç sağlamak için sen de hemen Midas yatırım hesabı açabilirsin.

ExxonMobil

ExxonMobil, ABD merkezli çok uluslu bir petrol şirketi. Şirket, operasyonlarını petrol bulma, işleme ve petrokimyasal ürüne dönüştürme alanlarında sürdürüyor. Ayrıca ExxonMobil, yenilenebilir enerji konusundaki yatırımları ile de öne çıkıyor. Yenilenebilir enerji üzerine “alg bazlı enerji üretimi” gibi araştırma ve geliştirme çalışmaları bulunan şirketin, halihazırda aktif yakıt istasyonları bulunuyor. Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya dahil olmak üzere dünyanın beş kıtasında operasyonlarını sürdüren Exxonmobil, dünyadaki en büyük enerji şirketleri sıralamasında ikinci sırada yer alıyor.

Chevron

Chevron, çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak dünyanın en büyük enerji şirketleri listesinin üçüncü sırasında konumlanıyor. Temel olarak petrolün keşfi, çıkarılması ve işlenmesiyle ilgilenen şirketin aktif olarak satış yaptığı petrol istasyonları bulunuyor. Bu istasyonlarda motor yağı ve doğrudan akaryakıt satışı yapan şirket, operasyonlarını Kuzey ve Güney Amerika’da, Asya’da, Afrika’da ve Avustralya’da yürütüyor. Şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar ile ilgili yatırımları da bulunuyor.

Shell

Listenin dördüncü sırasında, Türkiye’deki yakıt istasyonlarından da bildiğimiz Shell şirketi bulunuyor. Günümüzde birçok ulus ortaklığı bulunsa da Shell, 1907 yılında İngiltere’de kurulmuş olması bakımından Birleşik Krallık temelli bir enerji şirketi. Fosil yakıt ve doğal gaz gibi alanlarda büyük yatırımları olan Shell, öte yandan elektrikli araçları güneş ve rüzgar enerjisiyle şarj etme konusundaki araştırmalarını da büyük bir hızla devam ettiriyor.

external link icon
genetik-muhendisligi-maaslari-maaslari

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Total Energies

Ülkemizdeki Total istasyonlarından aşina olduğumuz Total Energies, 1924 yılında Fransa’da kurulan bir enerji şirketi. Petrolün keşfi, işlenmesi ve taşınması konularında dünya genelinde aktif olarak rol oynayan şirket ağırlıklı olarak Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika kıtalarında faaliyet gösteriyor. Fosil yakıtların farklı ürünlere dönüştürülmesi ve satışı alanlarında operasyonlar yürüten şirketin, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretme ve depolama gibi alanlarda da faaliyetleri bulunuyor.

ConocoPhillips

ConocoPhillips, 1875 yılında kurulan Continental Petrol ve Taşıma Şirketinin 2002 yılında resmi olarak Phillips Petrol ile birleşmesi sonucunda kuruldu. Farklı ulus ortaklıkları olsa da ABD merkezli olarak gösterilen şirket Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya kıtalarında faaliyet gösteriyor. Uçak yakıtı, jet yakıtı, dizel ve gaz yağı gibi petrol ürünlerinin de kıtalar arası taşımacılığı yapan şirket, karbon ayak izini küçültmek için karbon yakalama ve depolama gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

NextEra Energy

Listemizin tek yenilenebilir enerji şirketi olan NextEra, 1984 yılında ABD’nin Florida eyaletinde kuruldu. Şirketin, günümüzde çoğunluğu güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı olmak üzere 30 bin megavatın üzerinde bir elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. Temiz enerji konusunda dünyanın en büyük şirketi olan NextEra, tüm büyük enerji şirketleri listesinde yedinci sırada konumlanarak bu konudaki üstün başarısını açıkça gözler önüne seriyor.

Enerji sektöründe dünyanın en büyük yatırımlarını yapan bu devasa şirketlerin kazançlarına sadece seyirci kalmak zorunda değilsin! Midas, uluslararası yatırımların için kolay ve güvenilir bir aracı olarak yanı başında! Hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirebilir ve Midas yatırım hesabı ile Amerikan borsasındaki tüm şirketlere dilediğin gibi yatırım yapabilirsin!

Dünyanın En Büyük Enerji Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler