Blog

Apple Bünyesindeki Şirketler / Apple Yan Kuruluşları

March 15, 2023
Apple Bünyesindeki Şirketler / Apple Yan Kuruluşları
Makaleyi sesli dinle
Apple Bünyesindeki Şirketler / Apple Yan Kuruluşları

Dünyanın en büyük ve değerli şirketleri arasında yer alan Apple, her geçen gün büyümeye ve bünyesine yeni şirketler katmaya devam ediyor! iPhone başta olmak üzere birçok akıllı cihazla sektör lideri konumunda yer alan Apple, geniş bir kitleyi elinde tutmakla kalmıyor aynı zamanda büyük iş ortaklıkları kurarak teknoloji dünyasında kartları yeniden dağıtıyor! 

Geçtiğimiz yıl Apple CEO’su Tim Cook’un yaptığı açıklamayla Apple’ın son altı yıl içinde yüzden fazla şirket satın aldığını öğrenmiştik. Bu da Apple’ın her 3 ya da 4 haftada bir yeni bir şirket satın aldığını ortaya koyuyor. Günümüzde yeni yatırımların peşinde olan ve çatısı altında daha çok küçük ve yeni kurulan şirketlere yer verdiğini belirten Apple, şu ana kadar yüksek profilli pek çok şirketi bünyesine kattı. Gelin, Apple’ın sahip olduğu en bilinen şirketlerden bazılarını birlikte keşfedelim!

Beats Electronics

Apple’ın son 10 yıl içindeki en büyük yatırımı Beats Electronics! Ünlü rapçi ve yapımcı Dr. Dre tarafından kurulan bir kulaklık markası olan Beat Electronics’in Apple’a 3 milyar dolara mal olduğu biliniyor. 2014 yılında Apple şirketleri arasına giren Beats Electronic’in kulaklıkları Apple’ın online ve fiziki mağazalarında satışa sunuluyor. Beats kulaklık tercih eden kitle uzun bir süredir iPhone kutularından Beats markalı kulaklıklar çıkacağını umuyor olsa da günümüzde Apple tarafında bu beklentiyi karşılayacak bir hamle bulunmadığını söyleyelim! 

Shazam 

Şarkı bulma uygulaması olarak yıllar önce hayatımıza giren Shazam, Apple’ın bünyesine kattığı şirketlerden biri! 2017 yılında Apple tarafından 400 milyon dolara satın alınan Shazam, günümüzde 100 milyonu aşkın kullanıcısıyla en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Bununla birlikte Shazam ve Apple iş ortaklığı, Apple tutkunlarının çok sevdiği bir birleşme olarak görülüyor. Siri üzerinden direkt olarak kullanılabilen uygulama, Apple Music listesini güncel tutmak isteyenlerin işine fazlasıyla yarıyor. 

Siri 

Eğer Siri’nin en başından beri Apple işletim sisteminin bir parçası olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylemek isteriz. Kişisel asistan olarak geliştirilen bir bilgisayar yazılımı olan Siri, Steve Jobs tarafından çok beğenilince 2010 yılında Apple bünyesine girdi! Şirket tarafından ilk olarak Android ve BlackBerry’de kullanılmak üzere tasarlanan Siri, Apple tarafından satın alınınca yalnızca İOS işletim sistemi için kullanılabilir hale getirildi. 

PrimeSense

Apple’ın küçük şirketleri bünyesine katma ve onların teknolojileriyle kendi teknolojilerini birleştirerek çok daha gelişmiş ürünler yaratmaya önem verdiğini biliyoruz. Bunun en önemli örneği ise İsrailli 3D algılama şirketi PrimeSense! Xbox Kinect’in 3D sensör teknolojisinin ardındaki isim olan PrimeSense, 3D yüz tanıma teknolojisi alanında son derece başarılı. Apple ise PrimeSense şirketinin 3D teknolojisini cihazlarındaki yüz tanıma özelliğinde kullanmak için şirketi 2013 yılında bünyesine dahil ettiğini açıkladı. Bu satın almanın 345 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor! 

Platoon

Apple’ın sahip olduğu şirketler arasında yer alan Platoon, şirketin satın aldığı ilk müzik platformu değil! Müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırmak için markanın bünyesinde kattığı büyük şirketlerden biri olan Platoon, iTunes’un tecrübeli isimlerinden Denzyl Feigelson ve LoveFilm kurucularından Saul Klein tarafından geliştirildi. Londra merkezli bir uygulama olan Platoon, 2019 yılında Apple tarafından satın alındı. Satın alma sürecinin ardından ise Apple Music ve Platoon’un karşılıklı olarak birbirini beslediklerini görmek mümkün! 

Drive.ai

Apple yan kuruluşları arasında yer alan Drive.ai, şirketin yapay zeka alanında yaptığı yatırımlardan yalnızca biri! Merkezi California’da bulunan Drive.ai, otonom araç üretimi konusunda çalışmalar yapmasıyla biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda Drive.ai şirketine 200 milyondan daha fazla fon sağlayan Apple, Drive.ai’ın fikrî mülkiyet haklarını satın almamakla beraber, satın alma sürecinde girişimin çalışanlarını kendi bünyesine dahil etmiş.


Apple’ın yatırımları sizlere de ilham veriyor mu? Peki, Amerikan borsalarında işlem gören Apple’ın hisse senetlerine, bütçenize uygun tutarlarla ve kolayca yatırım yapabileceğinizi biliyor musunuz? Dilerseniz Google Play Store ya da App Store üzerinden Midas uygulamasını dakikalar içinde akıllı cihazlarınıza indirebilir, Midas yatırım hesabıyla Apple hisse senetlerine kolay ve güvenilir şekilde yatırım yapabilirsiniz!

Apple Bünyesindeki Şirketler / Apple Yan Kuruluşları

Benzer İçerikler