Blog

Robinhood Halka Arzı​

July 27, 2021
Robinhood Halka Arzı​

Yatırım uygulaması Robinhood, 29 Temmuz’da 35 milyar dolar piyasa değerlemesi hedeflediği bir halka arza hazırlanıyor. Robinhood hakkında bilmen gereken her şeyi halka arzdan önce keşfetmek için okumaya devam et!

Robinhood nedir?

Robinhood, genç ve yeni başlayan yatırımcılara yatırımı daha erişilebilir kılmayı amaçlayan yenilikçi bir aracı kurum. Hisse senetlerinde komisyonsuz alım satım işlemlerinin yanı sıra, kullanıcılara dilediği adet veya tutarla yatırım yapmalarını sağlayan parça hisse alım satımına da imkan tanıyor.

Şirket 2013 yılında Vladimir Tenev ve Baiju Bhatt tarafından kuruluyor ve “sadece varlıklı kesim için değil, herkes için yatırım” misyonu uygulamanın hızla benimsenmesinde büyük rol oynuyor. 2018’de kripto ticareti hizmeti de sunmaya başlayan Robinhood’un büyümesi 2020 yılında kripto paralarının popülerleşmesiyle beraber hız kazanıyor.

Robinhood halka arzı ne zaman?

Robinhood, A sınıfı adi hisse senedinin yaklaşık 55 milyonunu 38 ile 42 dolar arasında satışa sunucak. Şirketin halka arzdan 2,3 milyar dolar civarında gelir elde edeceği düşünülüyor.

Robinhood halka arzı 29 Temmuz 2021’de gerçekleşecek ve hisseleri NASDAQ’ta ‘HOOD’ sembolüyle işlem görecek. Bu da demek oluyor ki; NASDAQ borsasında listelenmeye başladığında HOOD’u Midas’ta görebilecek ve özgür yatırımı deneyimleyebileceksin.

Robinhood, Eylül 2020’deki G Serisi finansman turunda 660 milyon dolar toplayarak değerini 11.7 milyar dolara yükseltmesinin ardından 1 Şubat 2021’de Ribbit Capital, ICONIQ Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia, Index Ventures ve NEA’nın da yer aldığı bir yatırım turunda değerini 3.4 milyar dolar daha arttırıyor. 

Robinhood nasıl bir büyüme gösteriyor?

Robinhood, 2020’de emir akışı ödemeleri üzerinden tam 682 milyon dolar gelir elde ederek yıllık tam %514’lük bir büyüme gerçekleştirdi.

Robinhood’un 2020’nin başlarında 13 milyondan fazla (şu an ise 18 milyon) kullanıcısı olduğunu ve her birinin piyasa yapıcılarından Robinhood komisyonu kazandığını düşündüğümüzde -Covid-19’un piyasalar üzerindeki etkisini de hesaba katınca- şirketin gelirlerinin hızla artıyor olmasının şaşırtıcı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz!

Nasıl Robinhood (HOOD) hissesi alabilirim? 

29 Temmuz 2021’de gerçekleşecek halka arzdan sonra NASDAQ piyasalarında işlem görmeye başlayacak olan Robinhood (HOOD) hisselerini Midas üzerinden alıp satabilir, Robinhood’un hikayesine ortak olan ilk kişilerden biri olabilirsin!

Tüm öneri ve soruların için destek@getmidas.com adresinden bize her zaman ulaşabilirsin. Midas’ı seninle geliştirmek bizim için büyük bir keyif!

Sevgilerimizle,

Midas Takımı

Benzer İçerikler