Blog

Beta’ya dair güncellemeler

April 26, 2021
Beta’ya dair güncellemeler

Midas beta sürecinde 3 haftayı tamamladı. Peki beta nedir?

Beta, bir uygulamanın son halini almadan önce, kullanıcıların geri bildirimini alabilmek amacıyla bir süreliğine ve kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile denenmesidir. Bu süreçte amacımız her kullanıcımızdan geri bildirim alarak Midas’ı kullanıcı dostu bir uygulama olarak geleceğe taşımak.

Neden beta?

Midas, Türkiye’de birçok ilki gerçekleştiriyor. İlk defa komisyonsuz yatırım, ilk defa erişilebilir Amerikan hisseleri, ilk defa ücretsiz canlı veri, ilk defa ücretsiz hesap sigortası, ilk defa parçalı alım satım…

Ancak bunlardan da önemlisi, Midas’ın kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarına cevap vermesi. Bu sebeple sizlerin uygulamayı denemesini ve bize geri bildirim vermesini istedik. Aldığımız tüm geri bildirimleri dikkate alarak Midas’ı geliştiriyoruz.

Beta nasıl gidiyor?

Beta süreci keyifli geçiyor. Amacımız geri bildirim almaktı ve yüzlerce tutkulu Midas kullanıcısının geri bildirimini görmek bizi çok mutlu etti. Midas’a ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kere daha görmüş olduk.

Bu geri bildirimler sayesinde hem küçük bazı kullanıcı deneyimi problemlerini çözüyoruz, hem de kısa vadeli geliştirmelere yön veriyoruz. 

Beta sürecinde öğrendiklerimizi ve planlarımızı paylaşmak istedik.

Kurye

Midas’a canlı video ile hesap açılışı geliyor!

Midas kullanıcılarını en mutsuz eden süreç hesap açılışında sözleşmenin kurye ile ulaşması ve ıslak imza zorunluluğu. Kuryelerin zamanında gitmemesi, düzensiz olması, hizmet kalitesinin düşük olması gibi bazı sorunlar ortaya çıktı.

Maalesef bu uygulama regülasyonun zorunlu kıldığı bir durum. Elbette Midas olarak daha iyi bir kurye tecrübesi yaşatabilirdik, bu kendimize aldığımız bir öz eleştiri.

Ancak güzel haberlerimiz var. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren uzaktan canlı video görüşme ile kullanıcı edinimine müsaade edecek. Benzer bir uygulamanın Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından da benimsenmesi bekleniyor.

Midas olarak canlı video görüşme ile sözleşme onaylama sürecinin geliştirmelerini tamamlamak üzereyiz. Beklediğimiz düzenlemenin hayata geçmesi durumunda kurye zorunluluğu ortadan kalkacak ve canlı video görüşme ile Midas’ta hesap açabileceksin. 2-10 gün arasında değişen hesap açılış süreleri aynı güne düşecek.

Midas hesabını fonlama

Midas kullanıcıları Amerikan yatırım hesaplarına para gönderebilmek için SWIFT ile para transferinden daha fazla opsiyon istiyor. SWIFT hem masraflı, hem de süreci yavaşlatan bir transfer seçeneği. Bu sorunu çözmek  için önümüzdeki haftalarda devreye alacağımız 2 geliştirmemiz var.

Artık Midas Dolar Hesabına daha kolay para gönderebilmen için 6 farklı bankada hesabımız olacak. Böylece 6 büyük bankadan birinde hesabın olması durumunda, bankadaki Dolar hesabından Midas Dolar Hesabına havale işlemi yapabileceksin. Hem aynı gün hesabını fonlamış olacaksın, hem de sıfıra yakın masrafın olacak.

Bununla birlikte Türk ve Amerikan yatırım hesapların arasında geçiş yapabilmen için her iki hesapta da hem Türk Lirası, hem de Amerikan Doları cinsinden para gönderimini kabul edeceğiz. Örneğin Midas’a 1.400 TL göndererek Amerikan yatırım hesabına dolar olarak geçmesini talep edebileceksin.

Her iki borsaya da erişim

Midas kullanıcıları ivedi şekilde hem Türk, hem de Amerikan borsalarına aynı anda erişmek istiyor.

Beta süreci boyunca kullanıcı deneyimini geliştiren geri bildirimleri en iyi şekilde anlayabilmek için verdiğimiz hizmeti bölmeye ihtiyacımız var. Bu sebeple önümüzdeki 3 (veya daha fazla) ay boyunca beta süreci devam edecek. Betanın bitiminde her iki borsayı da birleştirerek erişimi genişleteceğiz.

Parçalı Alım Satım (Fractional Shares)

Midas kullanıcıları, 100 Dolarlık Tesla, Amazon, Apple hisse senedi almak istiyor. 

Artık bir Amazon Hissesi sahibi olmak için 3.350 Dolar biriktirmeyi beklemene gerek yok. Bu hisse senetlerine dilediğin tutarda yatırım yapabilmeni sağlayacak, Parçalı Alım Satım özelliğimizi çok yakında uygulamamız içerisinde bulacaksın. Midas ile yatırım yapmak çok daha basit olacak. 

Başka neler geliyor?

Bu planların yanında elbette birçok geliştirmemiz daha var.

Yakın zamanda Midas’ta şirketler hakkında daha fazla bilgiye erişimin olacak. Yatırım yapmak istediğin şirketleri daha kolay bulmana yardımcı olacak özellikler geliştiriyoruz.

Bununla birlikte genişletilmiş emir iletim özellikleri de yolda. 

Midas’ı senin için yaptık ve senin için geliştirmeye devam edeceğiz. Yakın zamanda daha çok yatırımcıyı Midas’la bir araya getiriyoruz. Tüm beta kullanıcılarımızın geri bildirimleri için teşekkür ederiz.

Benzer İçerikler