ABD Borsası Notları

Yatırımcılar Fed Kararı Öncesi Temkinli

Yatırımcılar Fed Kararı Öncesi Temkinli
Google News Icon Takip Et

ABD endeksleri Fed kararının takip edileceği güne yatay başlıyor. Bu gece TSİ 22.00’de Fed yılın ilk faiz kararını açıklayacak. Fed yetkililerinin faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25% – 5,50% aralığında sabit tutması bekleniyor. Ancak günün asıl konusu Başkan Jerome Powell’ın faiz indirimine yönelik vereceği mesajlar olacak.

Dün Senato Bankacılık Komitesi’nden gelen mektup yatırımcıların faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini destekledi. Buna göre Komite, Fed Başkanı Powell’ı bu yılın başında faiz oranlarını düşürmeye çağırdı. Yüksek faiz oranlarının küçük işletmelere zarar verdiğini ve birçok Amerikalı için ev sahibi olmayı ulaşılmaz hale getirdiğini söyledi.

Bu gelişmelerin etkisiyle hazine tahvili getirilerinde sınırlı geri çekilme izlendi.

Diğer yandan bilançolar tüm hızıyla devam ediyor. Dün kapanış sonrasında bilanço açıklayan Google’ın çatı şirketi Alphabet (GOOGL) hisseleri, zayıf reklam gelirleriyle değer kaybetti. Dünyanın en büyük şirketi unvanını koruyan Microsoft (MSFT) ise olumlu bilanço açıklamasına rağmen nispeten zayıf 2024 görünümü sunmasıyla hafif geriledi. 

Google bilançosunun detayları için buraya ve Microsoft bilançosunun detayları için buraya göz atabilirsin.

2023 boyunca piyasa rallisini en büyük katkıyı sağlayan teknoloji sektörü, şu anda 2024 kazançlarının yaklaşık 29 katı değerinde nispeten yüksek bir değerlemeyle işlem görüyor. Dolayısıyla analistlere göre teknoloji şirketlerinin gelirlerini ve kârlarını artırması önem arz edecek.

JPMorgan Chase’in Küresel Yatırım Stratejileri Başkanı Peters’ın görüşüne göre, piyasalardan elde edilecek karların artması bekleniyor. 2024’te büyümenin yavaşlamasına rağmen, şirketlerin karlarını artırma konusunda kendilerini güçlü bir pozisyonda gördüklerini ifade ediyor. 

Peters, alternatif bir senaryo olarak, ekonomik verilerin hayal kırıklığı yaratma ihtimaline de dikkat çekiyor. Bu durum, jeopolitik gerilimlerin veya yükselen faiz oranlarının, dolayısıyla daha sıkı finansal koşulların şirket bilançoları üzerindeki olası etkilerini gösterebilir.

Veri tarafında ise özel sektör istihdamı olarak değerlendirilen ADP verisi odaktaydı. Özel sektör istihdamı olarak değerlendirilen ADP Tarım Dışı İstihdam verisi 107 bin artış göstererek 145 bin artış beklentilerinin altında kaldı. Geçen ay yaşanan 164 bin artışa kıyaslandığında özel sektör istihdamının zamanla zayıfladığı yorumu yapılabilir. 

Bu durum sıkı para politikasının önemli etkisini yansıtırken bu akşam açıklanacak Fed faiz kararı ve sonrasında yapılacak açıklamalar istihdam piyasalarının geleceğine ilişkin ipucu sunabilir. Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri de yüksek faiz ortamında yatırımcılara enflasyon görünümüne dair sinyal verebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı