ABD Borsası Notları

Microsoft, Güçlü Bulut Sonuçlarıyla Beklentileri Aştı

January 31, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Microsoft, Güçlü Bulut Sonuçlarıyla Beklentileri Aştı

Yapay zekânın en büyük kazananları arasında gösterilen teknoloji devi Microsoft (MSFT), mali ikinci çeyrekte analist beklentilerini aşan bir bilanço açıkladı. Ancak şirketin ileriye dönük gelir beklentisi, güçlü rakamlarının gölgesinde kaldı. 

Toplam 3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle şirket, 31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde 61,12 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, yıllık bazda 17,6% artışla 62,02 milyar dolar gelir açıkladı. 

Bu dönemde şirketin net kârı 21,87 milyar dolar veya hisse başına 2,93 dolar oldu. Net kâr geçen yılın aynı döneminde 16,43 milyar dolar veya hisse başına 2,20 dolardı. 

Microsoft’un Azure bulut altyapısı, SQL ve Windows Sunucuları, Nuance, Github ve diğer hizmetlerini içeren Intelligence Cloud segmenti, mali ikinci çeyrekte yıllık bazda 20% artışla 25,88 dolar gelir elde etti. Analistlerin gelir tahmini 25,29 milyar dolardı. 

Microsoft, Güçlü Bulut Sonuçlarıyla Beklentileri Aştı

Bu segmenti detaylandırmak gerekirse; Azure ve diğer bulut hizmetleri, konsensüs 27,5% artış beklentisinin üzerinde, 30%’luk bir gelir büyümesi elde etti. Microsoft CFO’su Amy Hood’a göre bir önceki çeyrek döneme göre altı puanlık büyüme, yapay zekânın etkisiyle gerçekleşti. 

CEO Satya Nadella, Microsoft’un toplam Azure müşteri sayısının 53 bine ulaştığını ve müşterilerin üçte birinin geçen yıl platforma katıldığını söyledi. CEO’ya göre Azure için 1 milyar doları aşan harcama taahhütlerinin sayısı, bu çeyrek boyunca arttı.

Hatırlarsan, Microsoft’un arap saçına dönen ancak nihayetinde geçen yıl tamamlanan Activision Blizzard satın alımı teknoloji dünyasında büyük bir çalkantıya yol açmıştı. 

Activision satın alımının finansal göstergerilerini de içeren More Personal Computing segmenti, şirketin toplam gelirine yıllık bazda 19% artışla 16,89 milyar dolar katkıda bulundu. Beklenti, 16,79 milyar dolar seviyesindeydi. 

Öte yandan Microsoft’un üçüncü çeyrek mali geli beklentisi 60 milyar dolar ile 61 milyar dolar aralığında oldu. Söz konusu beklenti, analistlerin 60,93 milyar dolar tahminini beklenildiği kadar aşamadı. Ayrıca analistlere göre şirket, mali üçüncü çeyrek boyunca beklenenden daha düşük gelir maliyeti ve işletme giderleri görüyor. 

“Microsoft Bilançosu Louvre’a Asılmalı”

Teknoloji analistleri arasında öne çıkan bir isim olan Wedbush Securities analisti Dan Ives, “Microsoft’un bilançosunun basılıp Louvre’a asılması gerektiğini düşünüyorum.” diyor.

Neden mi? Ives’a göre şirketin Copilot uygulaması, kullanıcı kullanım senaryoları bazında büyük bir patlama yaşıyor. Ives ayrıca şirketin mali üçüncü çeyrek tahminlerine atıfta bulunarak, Microsoft boğalarının (artış beklentisi) bile şirketin tahmin açıklamasını beklemediğini söylüyor: 

Tüm bilançolar arasında en önemlisinin Microsoft bilançosu olduğuna inanıyorum. Microsoft’un rakamları, yapay zekâ devriminin harekete geçtiğini ve şirketlerin yapay zekâdan para kazanmaya başladığını gösteriyor.

Bu güçlü rakamlara rağmen Microsoft hissesinde dün kapanış sonrası işlemlerde görülen 2%’lik düşüşü “otomatik bir refleks” olarak tanımlayan Ives, durumun uzun sürmeyeceğine inanıyor. 

Analist, “Yapay zekâdan gelir elde etme konusunda aslında ne olup bittiğini anladığınız zaman, bunun trilyonlarca dolarlık bir yol olduğunu görüyorsunuz. Nihayetinde; altı, dokuz aylık bir dönem içinde Microsoft’un 4 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağına inanıyorum.” yorumunu yapıyor. 

Analist Değerlendirmesi

Microsoft, beklenti üstü bilançosuyla finansal temelini güçlendirdi. Bu çeyrekteki brüt kâr marjı, bir önceki çeyreğe göre 1 puan artışla 68% oldu. Faaliyet marjı ise 5 puan artışla 44% oldu.

Dünyanın En Büyük Şirketi

2024 yılına başlarken Microsoft, Apple ile girdiği çekişmeli piyasa değeri savaşı sonrasında güncelde dünyanın en büyük şirketi olarak güçlü piyasa konumunu koruyor. Microsoft’u dünyanın en büyük şirketi yapan gelişmelerin en başında yapay zeka alanında attığı adımlar ve gelecekte bu alanda yapabileceklerine yönelik verdiği teminatlar olduğunu söyleyebiliriz. Yani tam anlamıyla devrim niteliğinde bir rüzgarı arkasına almış durumda. Şirketin yapay zeka alanındaki olumlu beklentileri, büyüme ve kâr marjı artışına katkıda bulunuyor. 

Beklentileri aşan bilanço sonrası hisse fiyatı hafif gerilese de Akıllı Bulut segmentindeki büyük başarıya ek olarak Verimlilik ve İş Süreçleri ile Kişisel Bilgi İşlem segmentlerindeki sonuçlar, Microsoft’un uzun vadeli büyüme hikayesini güçlendiriyor.

Sermaye Harcamaları ve ARPU Büyümesi

Microsoft, çeyrekteki sermaye harcamalarının yıllık 68% artışla 11,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Microsoft’un sermaye harcamaları, yapay zeka projeleri için veri merkezi altyapısını geliştirmek için artıyor. ARPU (kullanıcı başına düşen ortalama gelir) büyümesi, Office 365 kullanıcı sayısının artması ve Copilot gibi ek hizmetlerle destekleniyor.

Microsoft, yapay zeka yardımcısı Copilot’un tüm sektörlerde benimsendiğini söyledi. Copilot, artık 75 milyondan fazla Windows bilgisayarında mevcut.

CEO Nadella, Microsoft’un şu anda 53 bin Azure müşterisinin bulunduğunu ve bunların üçte birinden fazlasının yeni Azure müşterisi olduğunu söyledi. Nadella ayrıca GitHub Copilot için 1,3 milyondan fazla ücretli müşterisinin bulunduğunu söyledi. Ancak Microsoft, Microsoft 365 ile birlikte Copilot için ödeme yapan kurumsal müşterilerin sayısına ilişkin bir rakam vermedi.

Yapay Zeka ve Bulut Bilişimi Beklentileri Güçlü

Microsoft, bulut tabanlı üretkenlik yazılımı, yapay zeka ve bulut bilişim gibi alanlarda pazar liderliğini koruyor ve kârlı büyümeyi sürdürüyor.

Bulut segmenti geliri analistlerin 28% beklentisini aşarak 30% büyüme kaydetti. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda ise bulut segmentindeki büyümenin istikrarlı olmasının beklendiği ifade edildi.

Microsoft’un 2024’te, sermaye harcamalarının zirveye ulaşması dikkat edilecek bir nokta olurken üretken yapay zeka gelişmelerinde rakiplerinden daha iyi performans gösterip göstermeyeceği takip edilecek. Son aylarda Microsoft hisseleri, CEO Satya Nadella’nın Microsoft’u Chat-GPT’nin mucidi OpenAI ile ortaklık yaparak bir yapay zeka gücü haline getireceği beklentisiyle yükselmişti.

CFO Hood, Azure’da görülen yaklaşık 30%’luk büyümenin 6 puanının yapay zeka hizmetlerinden geldiğini belirtti. İlerleyen dönemde, yapay zeka ürünlerine olan ilginin kullanıcıların depolama ve işlem gücü gibi temel hizmetleri daha fazla kullanmaya teşvik edeceği öngörülüyor.

Şirket, ABD ve İngiltere’deki OpenAI ortaklığına yönelik son antitröst düzenleyici soruşturmalar hakkında yorum yapmadı.

Beklentiler

Microsoft’un toplam gelirinin 2024’te yıllık 15% artışla 243,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

Şirkete göre Akıllı Bulut ile Verimlilik ve İş Süreçleri segmentleri, yapay zekadan faydalanarak büyümeye esas katkıda bulunanlar olmaya devam edecek. Kişisel Bilgi İşlem segmenti, bilgisayar pazarının stabilizasyonu ve Activision Blizzard’ın satın alınması ile destek görebilir.

Sonuç

Microsoft, yapay zeka alanındaki fırsatların artması ve temel iş alanlarında sürekli büyüme göstermesiyle, yatırımcılar için önemli bir isim olmaya devam ediyor. Yapay zeka özellikli ürünlerin erken benimsenmesi, şirketin olumlu görünümünü güçlendiriliyor.

Microsoft, Güçlü Bulut Sonuçlarıyla Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft