ABD Borsası Notları

Alphabet Bilançosu Hayal Kırıklığına Uğrattı

January 31, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Alphabet Bilançosu Hayal Kırıklığına Uğrattı

Google ve Youtube gibi günlük hayatımızda sık kullandığımız popüler uygulamaların ana şirketi Alphabet (GOOGL), dördüncü çeyrek bilançosunda gelir ve kâr tahminlerini aşsa da reklam gelirlerinde beklentileri kaçırdı. 

Şirketin bilançosundaki detaylara bakmak gerekirse; bu dönemde 85,33 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, 86,31 milyar dolarlık gelir açıklayan Alphabet’in net kârı yıllık bazda 52% artışla 20,7 milyar dolara veya hisse başına 1,59 dolarlık tahminlerin üzerine, 1,64 dolara yükseldi. 

Öte yandan Alphabet’in bulut segmenti Google Cloud 9,19 milyar dolar gelirle 8,94 milyar dolarlık beklentiyi aşarken, şirketin YouToube platformunda elde etttiği 9,2 milyar dolarlık gelir, 9,21 milyar dolarlık konsensüse paralel geldi. 

Google Cloud, yıllık bazda 26%’lık artışla dördüncü çeyrekte de büyümenin ana itici gücü olmaya devam etti. Şirket ayrıca Amazon’un (AMZN) Amazon Web Services ve Microsoft’un (MSFT) Azure platformlarına ayak uydurmaya çalıştığı bir dönemde, yıllardır zarar eden bulut işinden de kâr elde etme başladı. Dördüncü çeyrekteki faaliyet geliri, bir yıl önceki 186 milyon dolarlık zararın ardından 864 milyon dolar oldu.

Gelir büyümesinin önemli bir kalemi olan YouTube rakamları istisnası dışında ana rakamlar,  ağırlıklı olarak beklentilerin üzerinde gelse de yatırımcıları memnun edemedi. 

🤖 Üretici Yapay Zekâ Odağı Artıyor

Şirketin rakipleri arasında yer alan Meta’nın (META) Facebook reklam segmenti çok daha hızlı büyüyor. Öte yandan Çinli rakip TikTok ise talebi yönlendiren genç kullanıcılar sayesinde oldukça rekabetçi bir tehdit olmaya devam ediyor. 

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, bu görünüm karşısında yapay zekâ yatırımlarına ve yeni üretici yapay zekâ araçlarını Google’ın önemli ürünlerine daha fazla yerleştirmeye odaklanmaya devam ediyor: 

Arama motoru segmentinde süregelen güçlü büyüme ve YouTube ile Bulut katkılarından oldukça memnunuz. Bu segmentlerin her biri yapay zekâ yatırımlarımız ve inovasyonlarımızın meyvelerini toplamaya başladı.

Üretici yapay zekâ yarışında iddialı bir isim olmak isteyen şirket, aralık ayında bugüne kadarki en büyük ve en yetenekli yapay zekâ modeli olarak tanımladığı Gemini adlı büyük dil modelini piyasaya sürdü. Şirket Gemini’yi Google Cloud aracılığıyla müşterilerine kendi uygulamalarında kullanmaları için lisanslamayı planlıyor. 

Alphabet Bilançosu Hayal Kırıklığına Uğrattı

Pichai, yapay zekâ hedeflerine ulaşmak için şirketin kesintilere devam etmesi gerektiği konusunda da sessiz kalmadı; geçen yıl küresel işgücünü 6% azaltarak teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların en büyüklerinden birine imza atan Alphabet, işten çıkarmalara devam edecek. 

Alphabet, geçen yıl işgücünün azaltılması nedeniyle şirketin 2023 için 2,1 milyar dolarlık kıdem tazminatı ve ilgili masraflar kaydettiğini söyledi. Buna ek olarak, Google bazı ofislerini kapatarak çeyrek için 1,2 milyar dolar ve yıl için 1,8 milyar dolarlık masraflara neden oldu.

Analist Değerlendirmesi

Beklentilerin altında kalan bilanço sonrasında hisse fiyatı geriledi. Şirketin bilanço sonrası yaptığı açıklamalarda ise şirket yöneticileri üretken yapay zeka, abonelikler, bulut ve şirketin büyüme için yatırımlarına odaklandı.

Reklam Gelirleri Yatırımcıları Hayal Kırıklığına Uğrattı

Dördüncü çeyrekte, şirketin reklam gelirlerinin 11% artmasına rağmen tahminlerin gerisinde kalması hisse fiyatlamasında baskılanmayı beraberinde getirdi. Şirket yöneticileri yaptıkları açıklamalarda Aralık 2023’te piyasaya sürülen yeni yapay zeka modeli Gemini’nin reklamverenlere yardımcı olma rolünden bahsetti. İlerleyen şirketlerde Gemini’nin finansal performansa katkısı yakından takip edilecek.

CEO Schindler, açıklamasında yapay zeka destekli kampanyaların müşterilere 3 milyar kullanıcıya erişim sağlayabileceğini ve Google’ın perakende reklamverenleri için dönüşüm oranını artırdığını söyledi.

Gelirler Neredeyse Her Segmentte Arttı

Hızla büyüyen Google Cloud segmenti, 26% artışla 9,1 milyar dolar gelir elde etti ve yatırımcıların endişelerini nispeten hafifletti.

Google’ın neredeyse her segmenti gelirde çift haneli büyüme gösterirken, Google Network yıllık bazda yaklaşık 2% ve 2021’in dördüncü çeyreğine göre 10% düşüş yaşadı. Network segmenti, Arama’ya kıyasla daha düşük marjlı bir segment olduğu için çok önemli olmayabilir ama web faaliyetlerinin yönüyle ilgili bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

Faaliyet Marjları Dikkat Çekici

Google Services segmenti, 35% civarındaki faaliyet marjı profilini korudu. Diğer yandan yatırımcıların odaklandığı Google Cloud segmentinin faaliyet marjının geçen çeyrekteki 3,2%’den 9,4%’e yükselmesi dikkat çekti. Sadece 16 çeyrekte, Google Cloud’un marjı -62%’den 9.4%’e yükseldi.

Google Cloud Odakta Olacak

Geçen çeyrekte yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan Google Cloud, 22% büyüme beklentisinin üstünde 25% gelir büyümesi açıklayarak dikkat çekti. Amazon’un bulut faaliyetlerini gösterdiği AWS’nin 2020-22 döneminde nasıl performans gösterdiği düşünüldüğünde Google Cloud’un 2024-26 döneminde bu tarihsel eğilimi sürdürüp sürdürmeyeceğine odaklanılacak.

Abonelik Büyümesi Öncelikli Bir Alan

Şirketin abonelikleri yıllık 15 milyar doları aştı. Google One, bulut depolama ve telefon yedekleme sunan hizmet, 100 milyon aboneyi aştı. Google, güncelde yapay zekayı ürünlerine entegre ederek Gemini Ultra tarafından desteklenen bir premium abonelik de geliştiriyor.

Nakit Akışı Güçlü

Google, yılın son çeyreğinde 7,9 milyar dolar serbest nakit akışı kaydetti ve 16 milyar dolarlık hisse geri aldı. 

Sermaye Harcamaları Henüz Risk Teşkil Etmiyor

Google’ın çalışan sayısı geçen çeyreğe göre değişmese de sermaye harcamalarının gelir içindeki payı 12,8%’e yükseldi. Bu oranın 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviye olduğu belirtilebilir. Bu artışın teknik altyapıya yapılan yatırımlarla sunucular ve veri merkezlerinden kaynaklandığı açıklandı.

Gelir maliyetindeki 6%’lık artışın ise şirketin abonelik teklifleri için içerik edinimiyle ilgili olduğu ifade edildi.

Sonuç

Google 2024’e ilişkin beklentilerini paylaşmasa da yönetim, yapay zeka yatırımları ve ürünlerin benimsenmesi konusundaki belirsizlikler dolayısıyla yılın zor geçebileceğine işaret etti. Öte yandan Google, yeni yıla pandemi öncesindeki 2019 yılından 100 milyar dolar daha yüksek reklam gelirleriyle giriyor ve bu daha şirketin büyük taban üzerinde sağlıklı büyümeye odaklandığını gösteriyor. 

Alphabet Bilançosu Hayal Kırıklığına Uğrattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alphabet