Borsa Yorumları

“Yapay Zekâ Devriminde Bu İsme Güveniyoruz” – Cathie Wood

September 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
“Yapay Zekâ Devriminde Bu İsme Güveniyoruz” – Cathie Wood

Cathie Wood, İngiltere’de kurulan bir şirketin “dünyanın en iyi yapay zekâ şirketlerinden biri” olduğunu düşünüyor.

“Bu şirket hangisi?” diye sorduğunu duyar gibiyiz. Cathie Wood’un favori yapay zekâ ismi 2010 yılında kurulan ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ı tarafından 2014 yılında satın alınan yapay zekâ araştırma laboratuvarı DeepMind. Şirket, artık Google DeepMind olarak faaliyet gösteriyor.

Ark Invest’in kurucusu Wood, “DeepMind, dünyanın en iyi yapay zekâ şirketlerinden biri ve bence Google’ın gelişimi için çok önemli.” diyor.

DeepMind robotik, derin öğrenme ve sinirbilim gibi alanlarda araştırmalara başladı. Şirketin ayrıca protein yapılarının 3D modellerini tahmin edebilen AlphaFold gibi projeleri var. 

Alphabet bu yıl DeepMind’ı Brain adlı dahili bir Google araştırma ekibiyle birleştireceğini açıkladı. Bu, yapay zekâ savaşı kızışırken bu alana odaklanan iki grubu birbirine yaklaştırmak için tasarlanmış oldukça stratejik bir hamle.

Google, Microsoft (MSFT) ve diğer teknoloji şirketleriyle yapay zekâ alanında rekabet etmek için vites artırıyor; Microsoft ise hepimizin bildiği üzere OpenAI’a yaptığı yatırımla şimdiden büyük adımlar attı.

Wood 1990’lardaki dotcom balonu patlamasının tekrarlanacağına dair korkulara rağmen “yapay zekâ devriminin giderek yaklaştığına ve her şeyi değiştireceğine” inanıp şunları söylüyor:

Ne zaman yeni bir teknoloji hakkında çok fazla heyecan ve coşku oluşsa ve sermaye agresif bir şekilde bu alana aksa, hatalar yapılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Ancak bunun muazzam bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bence pek çok insan şu anda yaşananları teknoloji ve telekom balonuyla karşılaştırıyor. Biz öyle bir şey olduğunu düşünmüyoruz. O zamanlar teknolojiler hazır değildi. Maliyetler de çok yüksekti.

Wood’un amiral gemisi konumundaki 8 milyar dolarlık Ark Innovation fonu, ocak ayından bugüne kadar 30%’un üzerinde artış gösterdi. 

Haziran 2023 itibarıyla fonun en büyük varlıkları arasında Tesla (TSLA), Coinbase (COIN) ve Zoom (ZM) bulunuyor.

Meraklısına: Wood’un piyasalarda ne olursa olsun boğa (artış beklentisi) konumunda olmaya devam ettiği ve önümüzdeki 12 ayda 650% artış beklediği Tesla ile ilgili yorumlarını şu içerikte okuyabilirsin.

“Yapay Zekâ Devriminde Bu İsme Güveniyoruz” - Cathie Wood

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC