Uzman Analizleri

Temel/Yalın Finansal Özgürlük (Lean FIRE) Nedir?

September 25, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Temel/Yalın Finansal Özgürlük (Lean FIRE) Nedir?

Merhaba sevgili Midaslılar!

Sizlere daha önce klasik anlamda finansal özgürlüğün yanı sıra Coast FIRE ve Barista FIRE adı verilen finansal özgürlük türlerinden bahsetmiştim. Kısaca hatırlamak gerekirse Coast FIRE yeterince büyük bir portföy oluşturduktan sonra artık birikim yapmaya gerek kalmadan sadece ihtiyaçlarınız kadar bir para kazanmanız durumunda bu portföyün sizi emekli edebileceğini anlatıyor. 

Barista FIRE ise günlük yaşam harcamalarınızın bir kısmını portföyünüzden gelen pasif gelirlerle, bir kısmını ise sahip olduğunuz işinizden gelen gelirle finanse etmenizi sağlayacak kadar bir portföye sahip olmayı ifade ediyor. Böylece isterseniz tam zamanlı yerine yarı zamanlı da çalışabilirsiniz. “Peki, bunları anladık da bu Lean FIRE da neyin nesi?” derseniz bu yazıda da onu anlatmaya çalışacağım. Hadi, öyleyse başlayalım.

Lean FIRE Nedir? 

Finansal özgürlük yolculuğunda günlük harcamalarımızın, kategorize edilerek kayıt altına alınması önem taşıyor. Böylece hangi kalemlere ne kadar harcadığımızı takip edebiliyoruz. Günümüzde büyük üçlü dediğimiz barınma, ulaşım ve gıda harcamaları ABD’de toplam hane halkı harcamalarının 50%’sini oluşturuyor. Ülkemizde de TÜİK tarafından yapılan araştırmalarda 2022 yılı itibarıyla hane halkı harcamalarının 67%’sinin bu büyük üçlüye gittiğini görüyoruz. Biz de ortalama olarak bunu kabul edelim. Bunlar dışındaki harcamalarımız da harcamanın türüne göre gerekli olmakla birlikte temel harcama kategorisine girmeyen gezi, dışarıda yeme-içme, eğlence, eğitim gibi harcamalardan oluşuyor. Temel veya yalın finansal özgürlük, adı üstünde temel harcamalara odaklandığı için sadece bu 3 kaleme harcadığımız miktara uygun bir portföye ulaştığımızda erken emekli olabileceğimizi söyler.

Lean FIRE Rakamı Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda anlattıklarımızı bir örnekle açıklamaya çalışalım. Örneğin; bir ailenin aylık tüm harcamaları 1500 dolar olsun. Eski yazılarımda da belirttiğim gibi finansal özgürlük rakamı Trinity kuralına göre yıllık harcamaların 25 katı ile hesaplanıyor. Bu durumda klasik FIRE rakamı 1500x12x25=450 bin dolar olmaktadır. Aylık harcamaların yaklaşık 67%’si yani 1000 doları, temel harcamalar yani barınma, ulaşım ve gıdadan oluşmuş olsun. Bu durumda bu ailenin temel finansal özgürlük rakamı 1000x12x25=300 bin dolardır.

Aylık 1500 dolar portföye katkı ve yıllık 10% reel getiri varsayımıyla bu aile 10 yıldan daha kısa sürede Lean FIRE’a ulaşacaktır. Normal şartlarda 12,5 yıl sürmesi gereken yolculuk bu sayede 30% kısalmaktadır.

Temel/Yalın Finansal Özgürlük (Lean FIRE) Nedir?

Kaynak: moneyoptimist.com

Kimler Lean FIRE Yapmalı, Kimler Yapmamalı?

Lean FIRE, harcamaları en aza indirerek yatırımları en üst düzeye çıkaran stratejilere odaklanır ve finansal geleceğinizi tamamen güvence altına almanın en hızlı yoludur. Tutumlu bir yaşam tarzını teşvik ederek FIRE taraftarlarını kendilerine şu gibi zor soruları sormaya iter:

  • Hayattan gerçekten ne istiyorum?
  • Neye değer veriyorum?
  • İşimi ne kadar seviyorum?
  • Maaşlı çalışmayı en geç ne zaman bırakmak istiyorum?
  • Ne kadar sade ve minimalist yaşayabilirim?

Son madde oldukça önemli çünkü çoğu durumda temel finansal özgürlüğe ulaşanlar bazı eğlence harcamalarından ve lükslerden feragat etmek durumunda kalır. Ayrıca özel sağlık harcamalarına da bütçeleri olmadığı için devletin sağlık sistemine de güvenmek durumundadırlar. Günümüzde bu hayat tarzını benimseyenler hiç de azınlıkta değil. Sosyal medyada özellikle de YouTube’da şehirden köye göç, minimal yaşam ve doğaya dönüş konulu kanallar ve videolar son 5 yılda oldukça artmış durumda. Bu kişiler gıda harcamalarının bir kısmını kendi bahçelerinden, yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri ürünlerle karşıladıkları takdirde giderler daha da azalmaktadır. Daha önce de bahsettiğim gibi bu yaşam tarzı ve hayat görüşlerinin farklılığıyla ilgili bir durumdur.

Peki, kimler Lean FIRE yapmamalı? Yukarıda belirttiğim opsiyonel harcamaları bolca yapan kişiler temel finansal özgürlüğe sahip olmak isteseler bile yaşam tarzları buna izin vermeyecektir. Bunun yanında özellikle okul çağında çocuğu olan aileler eğitim ve çocuk masraflarından dolayı bu hayat tarzına uyum sağlamakta zorlanacaklardır. Bu nedenle Lean FIRE yalnız yaşayan bekarlara veya çocuksuz ailelere daha uygundur diyebiliriz.

Sonuç

Bu yazıda finansal özgürlüğün bir başka çeşidi olan Lean FIRE kavramını ele aldık. Lean FIRE’a ulaşmak için ne kadarlık bir portföye sahip olmamız gerektiğini ve bunun ne kadar sürebileceğini hesapladık. Ardından temel finansal özgürlüğün kimlerin uygulamasının daha mantıklı olacağını kimlerin ise başarısız olabileceğini irdeledik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Tüm finansal özgürlük yolcularına başarılar dilerim.

Bay Tutumlu

Temel/Yalın Finansal Özgürlük (Lean FIRE) Nedir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı