Borsa Haberleri

Teknolojik Aletlerin Beyni Arm, Halka Arz Başvurusunu Yaptı!

August 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Teknolojik Aletlerin Beyni Arm, Halka Arz Başvurusunu Yaptı!

ABD’de halka arzların momentum kaybettiği bir dönemde son zamanların en büyük açılışlarından olacak Arm’ın halka arzı hız kazanıyor. Hatırlarsan, bu halka arzın detaylı bir duyurusunu şu içeriğimizde yapmıştık. (Halka arz yaklaştığı zaman detaylı bir araştırma raporunu da yine Midas’ın Kulakları’nda paylaşacağız.)

Japon SoftBank’ın sahibi olduğu çip tasarım şirketi, dün Nasdaq borsasında ilk halka arz başvurusunu yaptı. Söz konusu başvuru, Silikon Vadisi’nin çip devi Nvidia’nın (NVDA) Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifinden vazgeçmesinden 18 ay sonra geldi. 

🌎 Dünya Nüfusunun 70%’i Arm Kullanıyor

Önce biraz Arm’ı tanıyalım. Arm Holdings, çip mimarisi konusunda uzmanlaşan, yalnızca mikroçip üretmekle kalmayıp aynı zamanda bunları tasarlayan İngiliz bir şirket. Şirket yaptığı başvuruda “Dünya nüfusunun yaklaşık 70%’inin Arm tabanlı ürünler kullandığını tahmin ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bu da neredeyse her internet kullanıcısının her gün arabalar, akıllı telefonlar, insansız hava araçları ve hatta elektronik pasaportlar da dahil olmak üzere Arm teknolojisiyle üretilmiş bir ürüne maruz kaldığı anlamına geliyor.

Şirketin enerji tasarruflu teknolojisi, Apple’ın (AAPL) 2007’den bu yana sattığı tüm iPhone’lar da dahil olmak üzere, cep telefonu patlamasını körüklemede de önemli bir rol oynadı.

Teknolojik Aletlerin Beyni Arm, Halka Arz Başvurusunu Yaptı!

Ayrıca şirket, 250 milyardan fazla Arm tabanlı çipi ürünlere yerleştirmiş olan 1.000’den fazla iş ortağıyla küresel bir ekosistem oluşturdu. Arm, 30 yılı aşkın bir süredir yarı iletken endüstrisinde itici bir güç konumunda diyebiliriz. 

Arm, SoftBank tarafından 32 milyar dolara satın alındığı 2016 yılına kadar halka açık bir şirketti. Şirket, mart ayında sona eren mali yılda 2,68 milyar dolar gelir açıkladı ve bu rakam bir önceki yılki 2,70 milyar doların biraz altında kaldı. 

🚀 Tekel Konumu Arm’ın Elini Güçlendirebilir

Peki, bu halka arz neden bu kadar önemli? Öncelikle bu hamle Arm’ın ana şirketi SoftBank’a start-up’lara yaptığı yatırımları artırması için daha fazla sermaye sağlayacak.

SoftBank’ın CEO’su Masayoshi Son, yakın zamanda yatırımcılar ve analistlerle yaptığı bir toplantıda, şirketin yapay zekâ alanında “hücuma geçmeye” hazır olduğunu söylemişti.

Teknolojik Aletlerin Beyni Arm, Halka Arz Başvurusunu Yaptı!

Bloomberg’e göre SoftBank başlangıçta 60 milyar dolarlık bir değerleme hedefliyordu, ki bu da 2016’da Arm için ödediği miktarın neredeyse iki katı. 

Ancak Arm’ın 2022’deki geliri yaklaşık 2,6 milyar dolardı ve yatırımcılar şirketi Philadelphia Menkul Kıymetler Borsası Yarı İletken Endeksi’nin ortalama piyasa değeri/gelir oranı üzerinden değerlendirirse, şirket yaklaşık 24 milyar dolar değerinde olacaktı. 

Bu nedenle Arm’ın halka arzı, Nvidia ile planlanan anlaşması kadar kazançlı olmayabilir. Küresel yatırım bankaları, şirkete 30 milyar ile 70 milyar dolar arasında değer biçiyor.

Ancak Arm sektörün bazı bölümlerinde “neredeyse tekel” bir konumda olması nedeniyle, 2023’ün en önemli halka arzlardan biri olma potansiyeli taşıyor.

Bunu sektörün geri kalanı da görmüş olacak ki Nvidia, Intel (INTC) ve Amazon (AMZN) Arm halka arzının öncü yatırımcısı olmak için harekete geçti. 

👀 Sırada Ne Var?

Arm’ın halka arz başvurusu şirketin hisse satışı için kritik öneme sahip yatırımcı ilgisini ölçmeye başlayabileceği anlamına geliyor. 

Şubat 2022’den bu yana Arm’ın CEO’su konumundaki Rene Haas, şirketi Amazon gibi şirketler tarafından işletilen veri merkezi sunucuları da dahil olmak üzere daha kazançlı alanlara girmeye zorladı. 

Bu çabanın ne kadar başarılı olduğunun yanı sıra, yüksek profilli yatırımcılar ve Arm’ın iş modelinde daha fazla gelir getirecek potansiyel değişiklikler, başvuruyu inceleyen yatırımcılar için muhtemelen önemli bir konu olacak.

Teknolojik Aletlerin Beyni Arm, Halka Arz Başvurusunu Yaptı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times, Axi