Nvidia

Nvidia, Arm Halka Arzının Öncü Yatırımcısı Olmayı Hedefliyor

July 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia, Arm Halka Arzının Öncü Yatırımcısı Olmayı Hedefliyor

Son günlerin belki de en merakla beklenen gelişmelerinden biri kuşkusuz Arm’ın halka arzı. Nvidia (NVDA) bu işin neresinde diyor olabilirsin, bunun için birkaç ay geriye gitmemiz gerekiyor. 

Nvidia, Şubat 2022’de yarı iletken şirketi Arm’ı satın almak için yaptığı 40 milyar dolarlık tekliften, rekabet kurumlarının antitröst endişeleri nedeniyle anlaşmayı asla onaylamayacağının netleşmesinin ardından vazgeçmişti. 

Satın alma planlarını rafa kaldırmış olsa da Nvidia şimdi Arm’ın yaklaşan halka arzına önemli bir yatırım yapmayı düşünüyor. 

👀 Financial Times’da yer alan bir habere göre, Nvidia Softbank destekli Arm’ın halka arzında ana yatırımcı olmak için görüşmelere başladı ve bu potansiyel girişimde bir rakibi de var: Intel (INTC)

Yaklaşık bir ay önce Bloomberg’te yer alan bir haber, Intel’in Arm’ın halka arzında stratejik bir yatırımcı olmak için sıraya girdiğini öne sürdü. Bu da çip üreticisi üretim üssünü inşa etmek için mücadele etmeye devam ederken, Intel’in yapay zekayâ çalışmalarını güçlendirebilecek bir gelişme olarak yorumlanıyordu. 

Bir başkadır Nvidia: Ancak konu Nvidia olunda işler biraz değişiyor. Şirket, 25 Mayıs’ta beklentileri aşan ikinci çeyrek gelir tahminini içeren muhteşem bilançosunu yayınladığında, mevcut yapay zekâ patlamasını yönlendiren çip üreticileri arasındaki lider konumunu sağlamlaştırdı.

🎯 Hatta Nvidia, Arm’ın halka arzına yatırım yaparak, düzenleyiciler için daha kabul edilebilir bir mesafeden de olsa, yapay zekâ kabiliyetlerini daha da güçlendirebilir.

Raporlara göre Nvidia, Arm’ın değerlemesinin 35-40 milyar dolar aralığında olması gerektiğine inanırken, Arm 80 milyar dolara yakın bir değerleme istiyor. Nvidia 2020’de Arm’ı 40 milyar dolara satın almaya çalıştığından, değerlemenin Arm’ın beklentisine daha yakın bir yerde olması daha muhtemel görünüyor.

Arm, ABD’li yatırımcılar için Nvidia veya Intel kadar tanıdık olmasa da, Apple (AAPL), Samsung, Qualcomm (QCOM) ve diğerlerinin cihaz ve ürünlerinin arkasındaki teknolojiye güç veren çip tasarımlarıyla, aslında yarı iletken sektöründe baskın bir isim.

Nvidia, Arm Halka Arzının Öncü Yatırımcısı Olmayı Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance