Şirket İncelemeleri

Herkesin Beklediği Halka Arz: ARM Holdings

July 12, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Herkesin Beklediği Halka Arz: ARM Holdings

⌛ Bir zamanlar “İngiliz teknolojisinin tacındaki mücevher” olarak tanımlanan Arm Holdings’in merakla beklenen halka arzı için geri sayım başladı. 

Japon internet firması Soft Bank tarafından 2016 yılında 32 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alınan şirket, esasen “çip tasarımı” konusunda uzmanlaşmış ve pek çok yarı iletken devi şirket de ARM’ın müşterisi konumuna gelmiştir. Yani ARM; normalde çiplerini kendisi üretmiyor, diğer üretim firmalarına lisans satıyordu. Dolayısıyla sektörün dev isimlerinin çoğuyla çalışıyordu. Ancak bu yıl şirketin kendi gelişmiş prototip çipini üretmeye başladığı da biliniyor.

📢 SoftBank, ARM’ın hisselerini Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın yanı sıra Nasdaq’ta ikili listeleme yapmayı planlıyor. Hatta nisan ayının sonunda ARM, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na halka arz için başvuruda bulunduğunu açıkladı. 

🏦 ARM’ın halka arz hazırlıkları; Goldman Sachs, JPMorgan, Barclays ve Mizuho Financial tarafından yürütülüyor.

ARM’ın Teknolojik Üstünlüğü ve Pazar Hakimiyeti

ARM’ın işlemci mimarisi, özellikle 2000’lerin başında ana rakibi olan Intel (INTC) tarafından sunulan teknolojiye kıyasla, rakiplerinden çok daha basit bir talimat seti kullanıyor. Bu basitlik de daha az güç tüketimi ve cihazlar için daha az ısınma ve pil değişimi anlamına geliyor. Dolayısıyla da ARM, küresel bir endüstri üzerinde rakipsiz kontrole sahip nadir şirketlerden biri.

💵 Öte yandan aynı derecede önemli olan bir diğer konu ise müşterilerin ARM’ın tasarımını kullanma maliyetlerinin düşük olması. ARM’ın telif ücretlerinin çip satış fiyatının yaklaşık 1-2%’si kadar olduğu belirtilebilir. 

🌐 ARM Holdings’in sunduğu teknoloji, dünya nüfusunun yaklaşık 70%’i tarafından tüm pazarlarda kullanılıyor. Bu, hemen hemen her internet kullanıcısının; arabalar, akıllı telefonlar, dronlar ve hatta elektronik pasaportlar dahil olmak üzere Arm teknolojisi ile üretilmiş bir ürüne her gün maruz kaldığı anlamına gelir. Bunun en basit örneğini, iPhone’dan iMac’e kadar tüm Apple ürünlerinde görebiliriz.

ARM’ın tasarımları; Intel, AMD, Nvidia ve Qualcomm dahil olmak üzere dünyanın önde gelen yarı iletken şirketlerinin çoğu tarafından sunulan çipleri üretmek için kullanılıyor. 

Özetle şirketin teknolojisi birinci sınıf akıllı telefonların 95%’inde, çipleri ise PC’lerde, yapay zekâ geliştirmede ve sunucularda kullanılıyor.

Şirket, ürünlere 250 milyardan fazla ARM tabanlı çip yerleştiren 1.000’den fazla iş ortağıyla küresel bir ekosistem oluşturdu. 

ARM Holdings’in Sahibi Kimdir?

ARM, 2016 yılında ofis paylaşım şirketi WeWork, Uber-competitor Grab ve ikinci el otomobil şirketi Auto1 gibi 400 şirketi de içeren Japon holding Softbank tarafından satın alınmıştır.

Softbank, güncelde 10,03 trilyon Japon Yeni piyasa değerine sahip. Bu da onu dünya çapında en değerli 200 şirketten biri yapıyor.

ARM Holdings’in Rakipleri Kimler? 

ARM’ın ana rakipleri, aynı zamanda yarı iletken çipler de üreten IBM, Intel ve AMD gibi şirketlerdir. Bununla birlikte, ARM’ın özellikle akıllı telefon çip alanında önemli bir rakibi yok.

Grafik işleme birimleri (GPU’lar) açısından ise NVIDIA, Qualcomm ve Intel gibi diğer devlerle rekabet halinde olduğu belirtilebilir. 

⚔️ Rekabet Büyük!

Sektörün dev isimleri için tekel konumunda olan şirket, elbette pek çok şirket tarafından satın alınmaya da çalışıldı. Nvidia, ARM’ı yaklaşık 40 milyar dolara satın almaya çalıştı ancak her iki şirket de önemli yasal zorluklar nedeniyle satışı iptal etti. 

Nvidia’nın ARM’ı satın alma girişimi, küresel çip krizi ve Covid pandemisinin neden olduğu üretim yavaşlaması sırasında gerçekleşmişti. İlk olarak 2020’de imzalanan anlaşma, tarihteki en büyük yarı iletken devralması olacaktı. Bununla birlikte, üç kıtadaki düzenleyicilerden gelen bürokrasi barajı nedeniyle, bunun yerine en büyük teknoloji birleşme ve satın alma başarısızlıklarından biri oldu.

Hatta bugün çıkan bir Financial Times haberine göre, ARM, ilk halka arzı için bir grup potansiyel yatırımcıyla görüşmelerde bulunuyor ve bunlardan en güncel olanı da Nvidia.

Halka arza kurumsal yatırımcıları getirmek, özellikle SoftBank’ın aradığı yüksek değerleme göz önüne alındığında, bir halka arz için ilgiyi ve ivmeyi artırmaya yardımcı olabilir. Arm’ın başarısı, Arm’ı 2016’da 32 milyar dolara satın alan Tokyo merkezli yatırım firmasının başlangıç ​​yatırımlarında milyarlarca dolar kaybettikten sonra gücünü yeniden kazanması için kritik bir öneme sahip.

Öte yandan ARM ile ilgilenen tek yarı iletken şirketi Nvidia değildi. Qualcomm da geçtiğimiz yıl ARM’a yatırım yapmakla ilgilendiğini ve ARM’ı, sahibi SoftBank’tan doğrudan satın almak için diğer çip üreticileri ile güçlerini birleştirebileceğini söylemişti.

Güncelde ise ARM, planlanan halka arzı için Intel, Alphabet, Apple, Microsoft, TSMC ve Samsung Electronics dahil olmak üzere en az 10 şirketle halka arza katılımları hakkında konuşuyor. Soft Bank ise yakın zamanda ARM’ın halka arzının tamamlanmasının ardından ARM’ın konsolide bir yan kuruluşu olmaya devam etmeyi planladığını bildirdi, yani sahalardan öyle kolayca çekilmeye pek niyeti yok.

🤔 ARM Holdings Ne Zaman Halka Arz Olacak?

ARM’ın halka arzı uzun zamandır yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Bu yılın mart ayı için planlanan halka arz, ekonomik koşullar nedeniyle gerçekleşmedi ancak nisan ayının sonunda ARM, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na halka arz için başvuruda bulundu. 

Bu yılın sonu için bir halka arz planı yapıldığı tahmin edilse de halka arzın kesin zamanlaması hâlâ belirsiz. Teklifin büyüklüğü ve fiyat aralığı da henüz belirlenmedi.

ARM Holdings’in Değeri Nedir?

Bloomberg’e göre SoftBank, 2016 yılında 32 milyar dolara satın aldığı ARM için başlangıçta 2016’da ödediği miktarın neredeyse iki katı olan 60 milyar dolarlık bir değerlemeyi hedefliyordu. Ancak mevcut beklentiler ARM için 30 milyar dolar ile 70 milyar dolar arasında geniş bir halka arz değerleme aralığına işaret ediyor.

🔮 Yarı İletken Sektörünün Geleceği

Yarı iletken sektörü son zamanlarda önemli bir itici gücün desteğini almış durumda: Yapay zekâ (AI). Yapay zekâ, yarı iletken sektörünün evriminde önemli bir itici güç olarak çip tasarımlarını yeniden tanımlama, kusurları belirleme, süreçleri optimize etme ve çip arızalarını tahmin etme yeteneği sayesinde sektördeki verimliliği ve kârlılığı artırıyor. 

Aynı zamanda yapay zekâ, kendine özgü gereksinimleri ve ihtiyaçları için özel olarak hazırlanmış yeni bir çip türünün yaratılmasını da kolaylaştırıyor. Yapay zekânın gelecekteki ilerlemesi, büyük ölçüde yapay zekâ uygulamaları için özel olarak tasarlanmış yeni yarı iletken çiplerin oluşturulmasına bağlı. Bu eğilimin önümüzdeki 5 yıl içinde önemli bir büyümeyi hızlandıracağı düşünülüyor.

Herkesin Beklediği Halka Arz: ARM Holdings

Yarı iletkenler ekonomi için kritik öneme sahip olduğundan ABD, yarı iletken üretiminde kendi kendine yeterli hale gelmeyi ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Covid-19 salgını, genellikle beşten fazla ülkedeki adımlar ve çok sayıda küresel sevkiyat dahil olmak üzere tedarik zincirindeki güvenlik açıklarını vurguladı. Ticaret Bakanlığı, 2021’de yarı iletken kıtlığının ABD ekonomisine yaklaşık çeyrek trilyon dolara mal olduğunu bildirdi.

Bu sebeple ABD CHIPS Yasası, yarı iletkenlerin yerli üretimini artırmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 280 milyar dolarlık harcama yapmayı hedefliyor. 

McKinsey araştırması, yarı iletkenlerin önümüzdeki 10 yılın sonunda 1 trilyon dolarlık bir endüstri haline geleceğini ve dünya çapındaki yarı iletken talebinin artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

🔎 ARM Holdings için Riskler

Ocak ayında Google, RISC-V’nin Android’e geleceğini duyurdu. RISC-V’yi ARM ve x86’dan ayıran en önemli nokta açık kaynaklı bir mimariye sahip olması. Bu, RISC-V’nin Arm ve x86 tasarımlarının gerektirdiği gibi bir lisans ücreti gerektirmediği anlamına gelir. Android’de şu anda yalnızca x86 ve ARM standardı desteklenmektedir ve Android 71%’lik pazar payıyla dünyanın en popüler mobil işletim sistemidir.

Sektör geneline baktığımızda özellikle akıllı telefon sevkiyatları azaldıkça, talebi artırmak için daha düşük fiyatlar bir çözüm olabilir. Şirketin bununla başa çıkabilmesinin bir yolu da lisans ücretlerini yükseltmesi. Ancak bu çözüm RISC-V’yi akıllı telefon üreticileri için daha da çekici hale getirebilir. 

Özetle ARM, kanıtlanmış bir teknolojiye sahip ancak şimdi sorulması gereken soru, “iş modelinin bu beklentileri sürdürmek için yeterli büyüme sunup sunamayacağı”. 

Herkesin Beklediği Halka Arz: ARM Holdings

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg, Reuters