Bültenler

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2022

December 22, 2022 • 14 dakika okuma süresi
Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2022

Yatırımcılar tarafından son zamanların en çok beklenen halka arzı “Söke Un” sonunda onaylandı!

Bu yazımızda Söke Un halka arzının özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; Astor Enerji halka arz & SDT Uzay halka arz & Europower Enerji halka arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Söke Un Ne İş Yapar?
 • Söke Un Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Söke Un Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Söke Un Borsa Kodu
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Söke Un Kimin?
 • Söke Un Halka Arz Yorum
 • Söke Un Nereden Para Kazanıyor?
 • Söke Un Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile Söke Un Halka Arzına Katılabilir Miyim?
Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Söke Un Ne İş Yapar?

Söke Un, faaliyet gösterdiği gıda sektöründe lojistik imkanların önemini ön görmüş ve üretim tesislerini lojistik avantaj sahibi sekilde konumlandırmaya yönelik bir strateji izleyerek Türkiye’nin 2 farklı bölgesinde 2 farklı üretim tesisi kurmuştur.

Söke Un bu doğrultuda, un ve un karışımları üretimini, 19.356 metrekaresi kapalı olmak üzere 51.674 metrekare alan üzerinde kurulu Aydın-Söke Fabrikası ile 7.638 metrekare kapalı olmak üzere toplam 22.994 metrekare alan üzerinde kurulu Ankara-Sincan fabrikasında gerçekleştirmektedir.

Şirketin ana faaliyet konular;

• Tüketicilere yönelik (B2C) paketli un,
• Tahıl unu,
• Glütensiz un,
• Ekmek unu karışımları,
• Ev dışı tüketim noktalan için profesyonel ürünler (B2B),
• Perakende firmaları ve endüstriyel müşteriler için özel markalı un ve puding üretimi ve satışından oluşmaktadır.

Söke Un üretim sürecinde meydana çıkan çeşitli tali ürünlerini de gıda ve yem sektörüne satmak olarak sıralanmaktadır.

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Söke Un Halka Arz

Söke Un; 1963 yılında un ve un karışımları üretimini ve satışını gerçekleştirmek üzere faaliyete geçerek sektöre girmiştir. Geniş ürün portfoyü ile tüketicilere en fazla çeşit sunan markalardan biri olan Şirket, 59 yıllık sektör deneyimine sahiptir.

Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Söke Un’un halka arzı ile ilgili olarak;

“Söke Un, perakende pazarının en önemli oyuncularından biri. Türkiye’nin tüketici nezdinde en çok bilinen markası Söke Un’un, unlu mamuller sektöründe de Türkiye’nin en bilinen markası olmasını istiyoruz. Bunun için de 2023 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz unlu mamuller üretim tesisinin, Türkiye’nin bu alandaki büyük tesislerinden biri olmasını hedefliyoruz.” yorumunda bulundu.

Söke Un Halka Arz Fiyatı Ne Kadar? Söke Un Halka Arz Fiyatı

Söke Un hissesi 7,50 TL’den halka arz olacak. 

Söke Un Halka Arz Ne Zaman? Söke Un Halka Arz Tarihi

Söke Un halka arz tarihinin 4-5-6 Ocak 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi 3 gün olacak.

Hisse Sembolü Ne Olacak? Söke Un Borsa Kodu

Söke Unun hissesinin sembolü “SOKE” olacak. 

Söke Un Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Söke Un halka arzının büyüklüğü 581,25 milyon TL olarak açıklandı.

Söke Un Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?

Söke Unun halka arz açıklık oranı 20,05%’dür. Toplamda 77,5 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Söke Un Kimin? Söke Un Ortaklık Yapısı

Söke Un şirketindeki çoğunluk payların sahibi 37,57% ile Yönetim Kurulu Başkanı “Eren Günhan Ulusoy” olarak gözükmektedir. (Yukarıdaki Resim)

Şirket sermayesi içerisinde diğer payların sahipleri ise 18,89% ile “Nevin Ulusoy” 9,37% ile “Onur Erhan Ulusoy” 5,24% ile “Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.” ve 28,93% ile “Diğer Ortaklar” olarak gözükmektedir. 

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir. 

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve tavsiyenin verildiği günkü kapanış fiyatının yaklaşık 95% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Söke Un Halka Arz Yorum

Söke Un’un yer aldığı sektörde ürün çeşitliliği artmaktadır. Tüketici eğilimleri incelendiğinde artık daha sağlıklı ve doğal ürünlere talebin artış eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu çerçevede farklı tahıl unları (siyez, yulaf, karabuğday, çavdar vb.) ve tam taneden öğütülmüs tahıl unları, talebinin etkilendiği gözlemlenmektedir.

Şirketin üretimdeki ana hammaddesi olan buğdaya ait ekim alanlarının, yurtiçinde meydana gelen mevsimsel koşul değişiklikleri sebebi ile daraldığı gözlemlenmektedir. Bu noktada, tarım ve gıda sektörü paydaşlarının ortak menfaatleri ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın güttüğü tarım destek politikalarının yardımıyla, ekim alanlarının genişlemeye başlayacağı ve yerli rekoltenin artacağı beklentisindedir.

Dünyanın en büyük buğday üretim ve ihracat bölgelerinden Rusya-Ukrayna sathında yaşanmakta olan savaşın buğday arzına ve fiyatlarına yansımakta olan etkileri sektör gündeminin sıcak konularındandır. Savaşa rağmen Türkiye’deki buğday hammaddesi kullanan üretim sektörü oyuncuları önemli derecede olumsuz yönde etkilenmemektedir.

Söke Un, sektördeki tüketici eğilimlerinin endüstriyel unlu mamul ürünlerine talebi artırmakta olduğunu gözlemlemektedir. Şirket bu nedenle, endüstriyel satış kanal müşterilerinin siparişlerinin artma eğiliminde olacağı beklentisindedir.

Endüstriyel müşteriler, şirketin ürünlerini kendi tesislerinde tekrar üretim prosesinden geçirerek, ambalajlı unlu mamullere dönüştüren üreticilerdir. Söke Un, endüstriyel müşterilerin özel nitelikli siparişlerini karşılayabilme kabiliyeti olduğu ve kapasitesinin de bu satış kanalındaki artışı destekleyeceği kanaatindedir.

Şirketin faaliyetleri döviz kurundaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenebilmektedir. Hem yerli üretim buğdayın hem ithal edilen buğdayın fiyatları döviz kurunun değişimlerinden etkilenebilmektedir. Döviz kurundaki ani değişimlere karşı şirket risk azaltıcı tedbirlere başvurmaktadır. Bu sayede şirket döviz kurundaki dalgalanmalara rağmen önemli bir zarara uğramadan faaliyetlerine devam edebilmektedir.

Söke Un Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

2019 Yılı: 418.808.524 TL

2020 Yılı: 566.320.227 TL

2021 Yılı: 773.165.273 TL

Şirketin 6 aylık dönemlere göre gelirleri;

2021 İlk 6 Ay: 293.482.532 TL

2022 İlk 6 Ay: 950.794.105 TL

2020 yılında bir önceki yıla göre %35,22 artış gösteren toplam hasılat 2021 yılında bir önceki yıla göre %36,52 artış göstermiştir.

2021 yılında hasılatta meydana gelen artışın ana kaynağı profesyonel ürünlerde meydana gelen hem fiyat hem de hacim artışı olarak öne çıkmaktadır.

Söke Un’un hasılatında 30.06.2022 tarihinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %223,97 artış gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde meydana gelen artışın ana kaynağı profesyonel ürünlerde meydana gelen %110,4 oranında hacim artışı ve %96,7 oranında gerçekleşen ortalama fiyat artışı olarak öne çıkmaktadır.

Söke Un Kârlılığı

Şirketin yıllık dönemlere göre brüt kâr marjı (kârlılığı);

2019 Yılı: 12,9%

2020 Yılı: 13,7%

2021 Yılı: 11,7%

Şirketin 6 aylık dönemlere göre brüt kâr marjı (kârlılığı);

2021 İlk 6 Ay: 11,8%

2022 İlk 6 Ay: 20,0%

2021 yılında, 2020 yılına göre brüt kar marjındaki düşüşün sebebi maliyetlerdeki artışın, piyasa koşulları gereği aynı zamanda ve oranda fiyatlara yansıtılamamasından kaynaklanmaktadır.

2022 yılının ilk altı aylık döneminde önceki yılın aynı dönemine göre brüt kar marjındaki ana artışın nedenleri ise;

 • Yeni ortaklık yapısı sonrası şirketin hammadde tedariğinde pazarlık gücünün artması, lojistik avantajları kullanabilmesi,
 • Maliyet yönetiminde gerçekleştirdiği iyileştirmeler ile satış fiyatlarında piyasa koşullarına bağlı olarak gerçeklesen artışlar
 • Ölçek ekonomisi kapsamında nitelendirilebilecek olan kapasite kullanım oranlarının artışı ile tonaj artışının sağlanması, hasılatın buna bağlı olarak artması ve tüm bu koşullar sonucunda iyilesen ticari şartlarıdır.

(Kaynak: Söke Un Halka Arz İzahnamesi)

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Söke Un Nereden Para Kazanıyor?

Söke Un 2021 yıl sonu itibari ile satışlarının %98’ini yurt içine gerçekleştirmektedir. 2021 yıl sonu satışlarının cirosal bazda:

 • %34’ünü profesyonel ürünler,

 • %25’ini özel markalı paketli ürünler,

 • %23’ünü paketli ürünler ve %17’sini de tali ürünler oluşturmaktadır.

Söke Un’un, ürün portföyünde bu ana ürün gruplarının yani sıra tahıl unları, glütensiz ürünler, ekmek unu karışımları gibi ürünlerin bulunmasi tüketici memnuniyeti sağlanmasına ve tüketiciye en çok çeşit sunan markalardan olmak hedefine hizmet etmektedir.

Nielsen Perakende Araştırma Raporuna göre Söke Un, Türkiye Perakende Un Pazar’nda (İndirim Marketleri Hariç), 2021 yıl sonu itibari ile %22,6 ve 31.08.2022 itibari ile ilk sekiz, ay için %20,1 ciro payı ile lider konumdadır. Söke Un’un paketli un ürünleri Türkiye çapında birçok perakende satış noktasında yaygın olarak satılmaktadır.

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet! 

Söke Un Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

Borsa İstanbul’da islem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl boyunca, bedelli sermaye artırımı yapılmayacağına,

Şirket Paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak sekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğine, bu doğrultuda bir karar alınmayacağına ve/veya Borsa Istanbul’a veya SPK’ya veya yurt dışındaki herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine başvuruda bulunulmayacağına ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağı doğrultusunda taahhütte bulunmuştur.

Şirket’in mevcut tek pay sahibi Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş, verdigi 04.10.2022 tarihli taahhüdü ile, Şirket paylarının Borsa Istanbul’ da islem görmeye başladığı: tarihten itibaren 1 (bir) yıl boyunca, sahip olduğu halka arza konu olmayan Şirket paylarının, dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak sekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceği, bu doğrultuda bir karar alınmayacağı ve/veya Borsa Istanbul’a veya SPK’ya veya yurt dışındaki herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine başvuruda bulunulmayacağına ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağı doğrultusunda taahhütte bulunmuştur.

Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş., Şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl boyunca maliki olduğu halka arza konu olmayan Şirket payların halka arz fiyatının altındaki bir fiyattan Borsa Istanbul’ da satmayacağına ve bu payların halka arz fiyatının altında Borsa Istanbul’da satılması sonucunu doğuracak sekilde herhangi bir işleme tabi tutmayacağına, söz konusu payların kismen veya tamamen bu kısıtlamaya uygun olarak satılması veya devredilmesi durumunda Kurul’un özel durumların kamuya açıklanmasına iliskin düzenlemeleri çerçevesinde özel durum açıklaması yapılacağına ve Borsa İstanbul dışında satılan payların da bu sınırlamaya tabi olacağının alıcılara bildirileceğine ilişkin taahhütte bulunmuştur.

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçı, Nerede Kullanılacak?

Söke Un’un Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri

Şirketin sermaye artışı yoluyla elde edeceği halka arz geliri, faaliyetlerini sürdürülebilir ve karlı bir sekilde büyümesi için kullanılacaktır.

Şirketin sermaye artırımı ile ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi sonucunda halka
arz masraflarının çıkarılmasından sonra elde edilecek gelirin kullanım yerleri ile ilgili detaylı bilgiler ve kullanım yerlerinin dağılımı aşağıda sunulmaktadır:

Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı (20-25%)

Halka arzdan elde edilecek net gelirlerin yaklaşık %20 – %25’i Aydın ili Söke ilçesinde ve Ankara ili Sincan ilçesinde yer alan Aydın-Söke Fabrikası ve Ankara-Sincan Fabrikasının elektrik enerjisi ihtiyacının güneş enerjisi santrali ile karşılanması amacıyla yapılacak yatırımlarda kullanılması planlanmaktadır.

İlave Hammadde ve Mamul Deposu Kapasite Artışı (10-15%)

Halka arzdan elde edilecek net gelirlerin yaklaşık %10-%15’i, Aydın-Söke’de 30.000 ton kapasiteli ve Ankara-Sincan’da 20.000 ton kapasiteli ilave hammadde ve mamul deposu yapımında kullanılması planlanmaktadır.

Unlu Mamuller Tesisi – Tesis, Makine ve Cihaz Yatırımı (15-20%)

Halka arzdan elde edilecek net gelirlerin yaklaşık %15-%20’si “Söke” markalı unlu mamullerin çeşitlerinin üretimi amacıyla kurulacak “Unlu Mamuller Tesisi” yatırımında kullanılacaktır.

İşletme Sermayesi (30-40%)

Halka arzdan elde edilecek net gelirlerin yaklaşık %30-%40’nın şirketin isletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılması planlanmaktadır.

Finansal Yatırım (5-10%)

Halka arzdan elde edilecek net gelirlerin yaklaşık %5-%10’unun, bütünleştirici büyüme stratejileri gereğince gıda sektöründe faaliyet göstermekte olan, yurt dışı ve/veya bölgesel pazarlarda pazar hakimiyeti olan, marka bilinirliği yüksek şirketlere stratejik ve finansal yatırım yapmak, yine şirket bünyesinde kurulacak “Söke Dijital Girişimcilik Atölyesi”nde geliştirilecek sektörel dijitalleşme fikirlerine, aynı alanda faaliyet gösteren hali hazırda start-up düzeyinde olan organizasyon ve şirketlere yatırım yapmak amacıyla kullanılması planlanmaktadır.

Söke Un Halka Arz Oransal mı, Eşit mi Olacak?

Söke Un halka arzı yurt içi bireysel yatırımcıya oransal dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Sözlük

Halka arz nedir, halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları vs. nedir, diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname

Söke Un Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı