BIST Şirket Haberleri

Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

December 18, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

🛡️ Borsa İstanbul’da savunma sanayi sektöründe hangi şirketler yer alıyor? Bu şirketler tam olarak ne iş yaparlar?

  • Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS): Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan Aselsan; haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik üretim ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütmektedir.
  • Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (OTKAR): Türkiye’nin öncü ve en deneyimli milli savunma sanayii şirketi Otokar, 4×4’ten 8×8’e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlar ve kule sistemleriyle Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi konumundadır.
  • Papilon Savunma-Güvenlik Sistemleri Bilişim Mühendislik Hizmetleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PAPIL): Türkiye merkezli bir teknoloji şirketidir. Entegre (unimodal veya multimodal) biyometrik tanımlama sistemleri ve ilgili hizmetleri sunan cihazlar geliştirir.
  • SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (SDTTR): ODTÜ Teknokent yerleşkesi içerisinde Ar-Ge’ye dayalı alanlarda yerli ürünler ve yetenekler geliştiren bir savunma sanayi firması olarak faaliyet göstermektedir. Kurulduğu 2005 yılından bu yana çeşitli savunma elektroniği ve yazılım ürünlerini ortaya koymuş ve kullanıma vermiş bulunmaktadır.
Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

📈 3. Çeyrekte Net Kârını enflasyon üzerinde artıran şirketler hangileri?

Yüksek enflasyon döneminde büyüme rakamları incelenirken özellikle gerçekleşen rakamlar yanıltıcı olabilir. Büyümenin anlamlı karşılanması için en az enflasyon oranı ve üzerinde gerçekleşmesi gerekir ki reel anlamda bir büyümenin varlığından bahsedebilelim. Bu bakışla şirketlerin Kasım ayı yıllık enflasyon oranı olan 61,98% üzerinde ve yakın büyümeleri reel büyüme olarak değerlendirebiliriz.

💰 Sektör şirketlerinin 3. çeyrek yıllık net kâr büyüme oranlarını senin için sıraladık!

🥇 PAPIL→ 298,08%

🥈 SDTTR → 251,98%

🥉 ASELS → 69,22%

🎖️ OTKAR → – 15,34%

Ufak bir not: Yukarıda verilen büyüme oranları 2023 3. çeyrek dönemi ile 2022 yılı 3. çeyrek dönemine görece büyüme oranlarını vermektedir. Daha net yorumlar yapabilmek için yıl sonu kümülatif büyüme oranlarına odaklanmak daha sağlıklı olacaktır.

🔎 Peki Savunma Sanayisi Sektörünü önemli kılan durum ne?

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu jeopolitik riskleri yüksek coğrafi konumun sonucu olan savunma ihtiyacının yüksek olması, yakın coğrafyalarda savaş ve çatışmaların yüksek olması, global anlamda ülkeler arası bloklaşmanın artması ile beraber savunma ve askeri bütçelere ayrılan bütçelerin devletler tarafından artırılması ile pazarın büyümesi gibi etmenler sektöre olan talebi artırarak ön plana çıkarmaktadır.

Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

🎯 Türk Savunma Sanayiinde son durum ve 2024 beklentileri

Son yıllarda yeni girişim ve gelişmelerin ivme kazandığı “Türk Savunma Sanayii” sektöründe 2023 yılı ihracat adına rekor düzeyde yurt dışı satış gerçekleştirilen bir yıl oldu. Yurt içinde ülke savunması adına ayrılan bütçenin geçtiğimiz yıla göre artırıldığını ve şirketlerin teşvikler ile desteklendiğini izledik.

2024’ün ihracat ve teknolojik gelişmeler için sektör adına önemli bir yıl olması bekleniyor. Özellikle ihracatta Türk ürünlerinin talep gören ve aranan ürünler seviyesine geldiği sektör yetkililerince belirtiliyor. Konu üzerine Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay’ın açıklamaları pozitif yöndeydi. Global anlamda rekabetin hat safhada olduğu düşünüldüğünde sektörde sağlanan başarının katma değerli ve rekabet gücü yüksek adımlarla sağlandığı düşünülebilir.

🌐 Borsa İstanbul şirketlerinde ihracat oranları

2023 – 2024 yılı gerçekleşen faaliyetler ve ihracat beklentilerine değinmiş iken, Borsa İstanbul’da işlem gören Savunma Sanayi sektörü şirketlerinin ihracat oranlarını senin için sıraladık!

🥇 OTKAR → 66,70%

🥈 SDTTR → 44,71%

🥉 ASELS → 10,91%

Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

✍️ Güncel İş İlişkileri

Talep artışı ile ihracat tarafında güçlenmeler şirketlerin yeni iş ilişkisi kurma potansiyelini de artırıyor. Şirketlerin duyurmuş oldukları en güncel iş ilişkilerini senin için derledik!

ASELS:

→ Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Hava Savunma Sistemleri kapsamında ASELSAN payı 428,5 milyon avro ve 4,8 milyar TL tutarında sözleşme ve sözleşme değişikliği imzalanmıştır. (15/12/23)

→ ASELSAN ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında İnsansız Hava Araçlarında (İHA) kullanılmak üzere Elektronik Harp Sistemleri’nin geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu kapsamında 556,7 milyon TL ve 30,2 milyon ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. (04/12/23)

OTKAR:

→ 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça, bakım ekipmanları ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan, yaklaşık 136 milyon dolar bedelli yeni bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. (14/12/23)

→ Bir Avrupa ülkesinin açmış olduğu Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alımına ilişkin ihaleye 23 Kasım 2022 tarihinde teklif verilmiş olup; ihalenin kazanıldığı şirkete bildirilmiş ve sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Söz konusu sözleşme 18 Ekim 2023 tarihinde imzalanacaktır . Toplam sözleşme bedeli yaklaşık 130 milyon avro olup, sözleşme 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alımı ile bu araçların bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini kapsamaktadır. (19/10/23)

PAPIL:

→ T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi’nin parçalı bakım ve onarımı işi için 2,5 milyon TL + KDV tutarlı sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme, söz konusu sistemin sürekliliği kapsamında verilecek olan bakım hizmeti ve yedek parça ihtiyaçlarını kapsamaktadır. (29/08/23)

→ Bir Batı Afrika ülkesi Maliye ve Planlama Bakanlığı ile “Biyometrik Kayıt ve Biyometrik Ödeme Sistemi ve İlgili Teknik Hizmetleri”ni içeren 1,16 milyon avro tutarlı sözleşme imzalanmıştır. (30/05/23)

SDTTR:

→ Yurt içi bir müşteri ile Elektronik Kart Üretimi konusunda 1,98 milyon dolar tutarında sözleşme imzalamıştır. Siparişe konu ürünlerin teslimatlarının; 2023 ve 2024 yılları içinde tamamlanması planlanmaktadır. (14/08/23)

→ TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile Aviyonik Sistem Bütünü Üretimi ve Bütünlemesi konusunda 19,9 milyon dolar tutarında sözleşme imzalamıştır. Siparişe konu ürünlerin teslimatlarının; 2023, 2024 ve 2025 yılları içinde tamamlanması planlanmaktadır. (26/07/23)

Savunma Sanayi Şirketleri ve Sektöre Bakış & 2024 Beklentileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000