Borsa Haberleri

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

November 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, kasım ayına güçlü bir başlangıç yapsa da hisseleri çevreyelen bazı riskler yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

👀 1. Buralar Soğudu Mu?

Piyasalar enflasyon verilerinden güç bulmaya devam ediyor. Dow, dün 150 puandan fazla değer kazanarak üst üste dördüncü kazançlı gününü yaşarken, S&P 500 ve Nasdaq da günü pozitif tamamladı. Bu durum, yatırımcıların enflasyon artışının en kötüsünün geçmiş olabileceğine dair bir başka gösterge elde etmesiyle ortaya çıktı. Ekim ayında perakende fiyatları, Dow Jones konsensüsündeki 0,1%’lik artış beklentisine kıyasla 0,5%’lik düşüşle son 3,5 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Ancak bu veri piyasalardaki ivmeyi kesmeye yetmedi.

🛒 2. Mega Mağaza Coşkusu

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Görünüşe göre alışverişçiler Walmart (WMT) mağazalarını daha sık ziyaret ediyor ve ziyaret ettiklerinde daha fazla para harcıyor. Büyük perakendeci, market alışverişleri ve büyüyen e-ticaret işi sayesinde üçüncü mali çeyrekte satışların 5% arttığını açıkladı. Müşteri işlemleri 3,4% artarken, e-ticaret satışları da ABD’de 24% ve dünya genelinde 15% büyüdü. Bu da Walmart’ın Wall Street’in üç aylık kâr ve gelir beklentilerini aşmasına yardımcı oldu. Ancak her şey güllük gülistanlık değil. CFO John David Rainey, “Ekim ayının son birkaç haftasında, işimizde bizi duraklatan ve tüketicinin sağlığını yeniden düşünmemize neden olan bazı eğilimler vardı.” dedi.

🔎 3. Microsoft’un Yapay Zekâ Hayalleri

Microsoft (MSFT) Nvidia’nın (NVDA) peşinden geliyor. Dün Seattle’da düzenlenen bir konferansta Microsoft, Nvidia’nın çok rağbet gören yapay zekâ grafik işlem birimleriyle rekabet edebilecek, yapay zekâ için üretilen ilk çipini tanıttı. Ayrıca genel amaçlı bilgi işlem işleri için Arm (ARM) tabanlı bir çip çıkaracağını da ekledi. Teknoloji devi ayrıca Microsoft Office için Copilot AI eklentisini geliştirmeyi planlıyor. 

Kırmızı Grev

Starbucks (SBUX) çalışanları, sendikanın bugüne kadar düzenlediği en büyük grevi gerçekleştiriyor. Ülke çapında 200’den fazla şubede çalışan baristalar, şirketin yoğun Red Cup, yani Kırmızı Kupa promosyon gününe (kahve devinin tatillerde yeniden kullanılabilir kırmızı kupalar dağıttığı gün) denk gelen bugün greve gidiyor. Starbucks Worker United sendikası altında temsil edilen işçiler, özellikle promosyon günlerinde kronik personel eksikliğini protesto ettiklerini söylüyorlar. 

Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC