Borsa Haberleri

Walmart E-Ticaretle Satışlarında 5% Artış Gördü

November 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Walmart E-Ticaretle Satışlarında 5% Artış Gördü

ABD’nin önde gelen perakendecilerinden Walmart (WMT), müşterilerin market alışverişleri ve şirketin büyüyen e-ticaret segmentinden destek bularak satışlarını mali üçüncü çeyrekte 5% artırdı.

31 Ekim’de sona eren üç aylık dönemde şirket, 160,80 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,53 kâr elde etti. Walmart böylece analistlerin 159,72 milyar dolar gelir ve 1,52 hisse başına kâr beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Bu dönemde şirketin net kârı 453 milyon dolara yükseldi. Walmart geçen yılın aynı döneminde opioid davaları sebebiyle 1,8 milyar dolar zarar etmişti.  

Walmart’ın bilançosuna göre ABD’de daha çok mağaza ziyareti gerçekleştiren müşteriler aynı zamanda daha fazla harcama yaptı. Şirketin müşteri işlemleri 3,4% ve müşteri başına ortalama harcamalar 1,5% arttı. Öte yandan e-ticaret satışları bir önceki yıla göre ABD’de 24%, dünya genelinde ise 15% yükseldi. 

Ayrıca reklam satışı ve Amazon’un (AMZN) Prime hizmetine rakibi olan Walmart+’a yıllık üyelik gibi yeni yöntemlerle de para kazanan şirketin reklam segmenti Connect’in geliri bir önceki yıla göre 26% arttı.

Öte yandan Walmart, bir sonraki çeyrek dönemde net gelirlerinin 5% ile 5,5% aralığında büyümesini ve 6,40 ile 6,48 dolar hisse başına kâr elde etmeyi bekliyor. Hisse başına kâr tahmini analistlerin 6,48 dolarlık tahminin altında kalırken, yine de önceki beklentinin üzerinde.

CNBC’ye verdiği röportajda CFO John David Rainey, şirketin çeyreğin sonuna doğru bazı endişe verici işaretler gördüğünü söyledi. Ekim ayının son bölümündeki satışlar hem dolar hem de adet bazında üç aylık dönemin geri kalanından daha zayıftı.

Tüketicilerin “yoğun promosyon dönemlerine ağırlık verdiklerini” ve bir fırsat görene kadar daha büyük alımları ertelediklerini belirten Rainey, “Etkinliklerimiz güçlü geçti. Cadılar Bayramı genel olarak iyiydi. Ancak ekim ayının son birkaç haftasında, iş dünyasında bizi duraklatan ve tüketicinin sağlığını yeniden düşünmemize neden olan bazı eğilimler vardı.” dedi. 

Walmart E-Ticaretle Satışlarında 5% Artış Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Walmart