Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: KARSN, ASTOR, ASELS, CWENE, AKSEN ve BARMA

December 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: KARSN, ASTOR, ASELS, CWENE, AKSEN ve BARMA

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Karsan Otomotiv (KARSN), Consip ile imzalanan sözleşme çerçevesinde toplamda 104 araçlık yaklaşık 44,2 milyon avroluk sipariş aldığını açıkladı.
 • Astor Enerji (ASTOR), Türkmenistan’daki özel bir firma ile 1,55 dolarlık Transformatör satış sözleşmesi imzaladı.
 • Aselsan (ASELS), Savunma Sanayii Başkanlığı ile İnsansız Hava Araçlarında kullanılmak üzere; Elektronik Harp Sistemleri’nin geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu kapsamında 556,7 milyon TL ve 30,3 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladı.
 • CW Enerji (CWENE), Gökhan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile 15.600 kWe gücünde GES kurulumu için 15,3 dolarlık sözleşme imzaladı. Projenin 2024 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.
 • Aksa Enerji (AKSEN)’nin iştiraki olan Aksa Yenilenebilir Üretim tarafından EPDK’ya yapılan; Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW, Balıkesir’de 118,04 MW, Eskişehir’de 140,91 MW ve Kayseri’de 88,96 MW depolamalı RES ön lisansının onaylandığını açıkladı.
 • Barem Ambalaj (BARMA), Konya Ereğli Kağıt Fabrikası yatırım finansmanında kullanılmak için Merkez Bankası’nın Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi kapsamında alınan 1,5 milyar TL’lik kredinin 173 milyon TL olan dördüncü diliminin kullanıldığını açıkladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), gelecek yıl beklendiği kadar güvercin olmayabileceğine ilişkin endişelerle negatif bir seyir izlerken, bugün gözler dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine çevrildi.
 • Moody’s, küresel ekonominin zayıflaması ve temerrüde düşen krediler ile ABD ve Avrupa’daki gayrimenkul sektörü pozisyonları nedeniyle, 2024 yılında küresel bankaların görünümü üzerinde negatif baskıların artmasının beklendiğini belirtti. Kaynak
 • Almanya’nın ihracatı, Avrupa ekonomilerinde faaliyetlerin yavaşlamasının etkisiyle ekimde aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentilerin üzerinde düşüşünü ikinci aya taşıdı. Kaynak

📈 En Fazla Geri Alım Yapan Hisseler (27 Kasım – 1 Aralık)

🔎 Borsa İstanbul’da işlem gören 10 şirket piyasada sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla 27 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında geri alım yaptı.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,09% yükselişle 8.094,73 puandan başladı.
 • Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında kasımda en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla Fiat, Renault ve Volkswagen oldu. Kaynak
 • Türkiye’de çevre koruma harcamaları 2022’de yıllık bazda yüzde 111,4 artarak 140,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • AKSEN, paylarının geri alınması kapsamında 5.000 adet payı 32,82 TL’den geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 328.000 adet payı 144,10 – 149,50 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde kritik bir gelişme bulunmuyor.

Piyasa Haberleri: KARSN, ASTOR, ASELS, CWENE, AKSEN ve BARMA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 5 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.