BIST Şirket Haberleri

Otomotiv Sektöründe İhracat Oranı En Yüksek 5 Şirket

Aralık 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Otomotiv Sektöründe İhracat Oranı En Yüksek 5 Şirket

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurt dışı satışların, toplam satışlarına oranını temsil eder. İhracat oranı yüksek olan şirketler, kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirken aynı zamanda yurt içinde işlerin yavaşladığı dönemlerde önemli bir “hedge” mekanizması sağlamış olur.

🚗 2024’te İhracatın Otomotiv Sektörü Üzerinde Rolü Ne Olacak?

Sıkılaşma politikaları gölgesinde yapılan yorumlarda piyasanın sektör üzerine genel kanısı yurt içi tarafta satışlarda baskı yaşanacağı yönünde. Mantık olarak doğru karşılanabilir olsa da şirketleri yalnızca yurt içi konjonktür ve şartlarla değerlendirmek yanlış olacaktır.

Avrupa’da gelen enflasyon verileri ile faiz oranlarında düşüş döneminin başlayabileceği yönünde sinyaller alınması ihracat tarafı için oldukça önemli olacaktır. Ayrıca Orta Vadeli Plan (OVP) metninde ihracatçıların destekleneceğine dair bilgiler ve döviz kurunda yukarı yönlü tahminlerin gerçekleşmesi piyasa algısının aksine görünümü daha olumlu bir havaya dönüştürebilir. Bu çerçevede ihracat kasları güçlü olan şirketlerin yurt içinde olası zayıflık dönemi yaşanması halinde bu durumu kompanse etmesi beklenebilir.

🔎 Otomotiv Sektöründe yer alan ihracat oranı en yüksek 5 şirketi senin için sıraladık!

🥇 Ford Otosan (FROTO) → 70,70%

🥈 Otokar (OTKAR) → 66,70%

🥉 Karsan (KARSN) → 49,01%

🎖 Anadolu Isuzu (ASUZU) → 29,86%

🎖 Türk Traktör (TTRAK) → 23,84%

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000