Al Sinyali Veren Hisseler

Otomobil Hisseleri, 2024’te Güçlü Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

December 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Otomobil Hisseleri, 2024’te Güçlü Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

Morgan Stanley’nin otomobil sektörü araştırmaları lideri Adam Jonas, grevler ve üretim sıkıntılarına rağmen 2024 için General Motors (GM) ve Ford Motor (F) hisselerinin arkasında durmaya devam ediyor. 

Her iki hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyan Jonas’un Ford için belirlediği 15 dolarlık hedef fiyatı ve General Motors için belirlediği 40 dolar seviyesindeki hedef fiyat, bu hisseler için sırasıyla 22% ve 10%’luk bir artışa işaret ediyor. 

Ford’un yalnızca 6,1% yükseldiği ve General Motors’un ise 22% arttığı 2023 yılı, bu ikili için pek iyi geçti denemez. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, S&P 500 aynı dönemde 24% değer kazandı. 

Otomobil devleri, 2023’te tamamen elektrikli araçlara yöneldi ve elektrikli araçlara önemli miktarda kaynak ve fon ayırdı. Tüketicilerin geleneksel içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara beklenenden daha yavaş bir hızda geçiş yapması, her iki şirketin de sektördeki kârlılık iyileşene kadar gelecekteki elektrikli araç üretim tesislerini açma planlarını ertelemesine neden oldu.

Ancak Jonas, tüketicilerin benzinle çalışan araçlardan elektrikli araçlara geçiş yaptığı ara dönemin her iki şirket için de faydalı olabileceğini düşünüyor:

Kendi araştırmamızda, içten yanmalı motorlu araçların otomotiv şirketlerine karşı bir yükümlülük olarak algılanma potansiyelini tartıştık. Geriye dönüp baktığımızda bu görüşün tamamen yanlış olmasa da en iyi ihtimalle erken olduğunu söyleyebiliriz.”

Jonas, tüketicilerin araba parklarında daha fazla satın alma gücü kazanmasıyla birlikte, faiz oranlarındaki olası bir düşüşün her iki hisse için de büyümeyi desteklemeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Analist, hem Ford hem de GM için en büyük desteğin gelecek yıla doğru sermaye tahsisatındaki iyileşme olduğunu düşünüyor. 

Türkiye Otomobil Pazarı 2023’ü Rekorlarla Kapatıyor

Küresel oyuncuların aksine 2023’te tarihi satış rekorları kıran Türkiye’nin otomobil üreticileri de 2024 için oldukça umutlu. 

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2023 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak, ilk kez 1 milyon adet sınırını aşarken, yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülen TOGG elektrikli aracı bu pazarda da yeni bir patlamaya yol açtı. 

TOGG’un yanı sıra Tesla’nın (TSLA) Türkiye pazarına girmesiyle 2023’ün Ocak-Kasım döneminde Türkiye’deki elektrikli araç satışları yıllık bazda 900%’e yakın artışla 60 bin adedi aştı. Elektrikli araçların toplam pazardaki payı da 7%’nin üzerine çıktı. 

Otomobil Hisseleri, 2024’te Güçlü Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

Bu yıl ayrıca otomotiv sektörü, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında elektrikli araçlara yönelik Serbest Ticaret Anlaşması’nın uzatılmasından da oldukça memnun kaldı. 

Açıklanan yeni karar ile sanayi ve ülkedeki yatırımlar, 2027’ye kadar hazırlıklarını tamamlayarak istenen menşe oranlarını karşılayabilecek seviyeye ulaşma imkanına sahip olacak. 

📊 Pazarda “Normal” Bir Daralma Öngörülüyor

2024’e doğru, Türkiye’nin önde gelen otomobil üreticileri, güçlü bir 2023’ün ardından pazardaki ivmenin yavaşlamasını ancak son beş yıla bakıldığında bunun “normal” bir görünüm olacağını düşünüyor. 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2024’ün önceki yıllarda olduğu gibi şirketlerin fırsat buldukça kampanalar yapacağı bir yıl olacağını belirtirken, “Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir.” diyor. 

Bu görüşe Doğuş Otomotiv (DOAS) CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Ali Bilaloğlu da katılıyor ancak Bilaloğlu’na göre bu “normal” bir pazar olacak:

2024 yılına bakacak olursak, pazarın bu seneki kadar yüksek olacağını öngörmüyoruz. Dünya ekonomisinin gidişatına paralel olarak otomotiv pazarının yaklaşık yüzde 30 daralacağını düşünüyorum. Bu da 800 bin civarında bir pazara denk gelir. Dolayısıyla son 5 yıla baktığımızda aslında ‘normal’ bir pazar olacağını da belirtebiliriz.

Otomobil Hisseleri, 2024’te Güçlü Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Gazete Duvar, Sabah, Ekonomist