Borsa Yorumları

Elektrikli Araçlar, İkinci El Pazarında Geride Kalıyor

December 25, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Elektrikli Araçlar, İkinci El Pazarında Geride Kalıyor

İçten yanmalı motorlara sahip otomobillerden uzaklaşma serüveni yeni bir engelle karşılaşıyor: Sürücüler, ikinci el elektrikli araç almak istemiyor ve bu da yeni elektrikli araç pazarını baltalıyor.

Toplam 1,2 trilyon dolarlık ikinci el pazarında batarya teknolojisiyle çalışan arabaların fiyatı, içten yanmalı motorlara sahip arabalara göre çok daha hızlı düşüyor. Müşteriler sübvansiyon eksikliği, daha iyi teknolojiyi bekleme isteği ve şarj altyapılarında devam eden eksiklikler nedeniyle bu araçlardan kaçınıyor. 

Ayrıca Tesla (TSLA) ve rekabetçi Çin modelleri tarafından tetiklenen şiddetli bir fiyat savaşı, hem yeni hem de ikinci el otomobillerin değerlerini daha da düşürerek Volkswagen (VWAGY) ve Stellantis (STLA) gibi rakiplerin kazançlarını da tehdit ediyor.

Avrupa’da yeni araçların çoğu kiralama yoluyla satıldığından, bu işlemleri finanse eden otomobil üreticileri ve bayiler, borçlanma maliyetlerini artırarak düşen değerlemelerden kaynaklanan zararlarını telafi etmeye çalışıyor. 

Bu durum, fosil yakıtla çalışan tahrik sistemlerinden uzaklaşmanın öncüsü olan bazı Avrupa pazarlarındaki talebi vuruyor. Kiralama şirketleri de dahil olmak üzere yeni araçların en büyük alıcılarından bazıları, yeniden satışlarda para kaybettikleri için elektrikli araç kullanımını azaltıyor.

VW’nin finansal hizmetler kolunun lideri Christian Dahlheim, “Bir araba değerinin 1%’ini kaybettiğinde, ben de 1% daha az kâr ediyorum.” diyor ve ikinci el elektrikli araçlarla ilgili sorunların, sektörün milyarlarca Euro’luk kazancını yok etme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor. 

Mevcut sorunların önümüzdeki yıl, 2021’de Avrupa’da satılan 1,2 milyon elektrikli aracın çoğunun üç yıllık kiralama sözleşmelerinden çıkıp ikinci el pazarına gireceği zaman yoğunlaşması bekleniyor. Şirketlerin bu sorunla nasıl başa çıkacağı, kârlılıkları, tüketici güveni ve nihayetinde Avrupa Birliği’nin 2035 yılına kadar yeni yakıt yakan araçların satışını aşamalı olarak durdurma planı da dahil olmak üzere karbonsuzlaştırma açısından kilit bir önem taşıyacak.

Toyota Motor (TM) COO’su Matt Harrison, “Elektrikli araçlarda ikinci el talebi yok. Bu da sahip olma maliyeti hikayesine zarar veriyor.” diyor.

Tabii sorunun bir kısmı da sektörün ilk kez ikinci el elektrikli araçlarla uğraşıyor olması. Weddigen von Knapp, içten yanmalı motorlu araçlara yaşları ve kilometreleri üzerinden hızlı bir şekilde değer biçilebilirken, yaygın kullanımda bir bataryanın kalitesini belirleyen herhangi bir test bulunmadığını söylüyor. BloombergNEF’e göre batarya, bir elektrikli aracın değerinin yaklaşık 30%’unu temsil ediyor ve bu payın önümüzdeki yıllarda azalması bekleniyor.

HSBC analisti Mike Tyndall, bazı elektrikli araçların piyasaya sürüldükten yıllar sonra, beklenenden daha az batarya bozulmasıyla iyi performans gösterdiğini söylüyor. 

Tesla’lar, markanın teknoloji lideri olarak tanınması ve düzenli kablosuz yazılım güncellemeleri nedeniyle ikinci el piyasasında hızla satılabiliyor. BMW’nin on yıl önce tanıttığı ilginç i3 elektrikli otomobil bile bir kült haline geldi.

Elektrikli Araçlar, İkinci El Pazarında Geride Kalıyor

Yine de çoğu tüketici ikinci el elektrikli araç satın alma konusunda çekingen davranmaya devam ediyor. Üreticiler, daha uzun menzilli ve daha hızlı şarj olan daha ucuz otomobiller vaat eden katı hal de dahil olmak üzere yeni pil teknolojileri üzerinde çalışıyorlar. 

Mercedes-Benz Group AG ve BMW on yılın ortalarında birkaç yeni nesil elektrikli araç tanıtmayı planladıklarını açıklarken, Volkswagen, Stellantis ve Renault 25.000 Euro veya daha düşük maliyetli modeller geliştiriyor.

Öte yandan toplam 3,5 milyon araçlık bir filoyu yöneten Ayvens, elektrikli araç teknolojilerine yönelik belirsizliğin, daha fazla müşteriyi araç satın almak yerine kiralamaya iteceğini öngörüyor. 

Ayvens ticari direktörü Annie Pin, “Elektrikli araçlar sahiplikten kullanıcıya geçişte oldukça önemli bir nokta.” diyor. 

🚀 Türkiye’de Elektrikli Araç Pazarı Büyüyor

BYD (BYDDY), Toyota Motor, Tesla ve TOGG gibi elektrikli araçların satıldığı Türkiye pazarında müşterilerin elektrikli araç talebi büyüyor. 

Türkiye’nin elektrikli araç pazarı yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 862,8%’lik bir sıçrama yaşadı ve 39.051 adede ulaştı. Elektrikli araç satışları Ocak-Eylül döneminde de yıllık bazda 64,8% artışla 857 bin 575’e yükseldi. 

Bu güçlü talebin daha da yükselmesi bekleniyor. Doğuş Otomotiv CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2024’ün daha da olumlu bir yıl olacağını belirterek, “Kendi markalarımız da dahil olmak üzere, birçok marka; yeni modelleri pazara sunmaya başlayacak. Türkiye’de 2021 yılında 0,4%, 2022 yılında 1,05% olan elektrikli araç pazar payı, bu yılın 11 aylık döneminde 7,1%’lere ulaşmış durumda.” diyor. 

Öte yandan Fitc Solutions şirketi BMI’ın bir raporu da Türkiye’de elektrikli araç satışlarının önümüzdeki dokuz yıl içinde yıllık ortalama 60,8% büyüyeceğini tahmin ediyor. 

Elektrikli Araçlar, İkinci El Pazarında Geride Kalıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance, Bloomberg HT, AA