Borsa Yorumları

“Öğrenci Kredi Ödemeleri Yeniden Başlarken Bu Hisseleri Kaçırmayın” – Jefferies

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
“Öğrenci Kredi Ödemeleri Yeniden Başlarken Bu Hisseleri Kaçırmayın” – Jefferies

Federal öğrenci kredisi ödemeleri ekim ayında geri geliyor ve Jefferies’e göre borçlular harcamalarını kısarken üç hisse parlamaya hazırlanıyor.

Federal öğrenci kredilerine ilişkin ödemeler, COVID-19 dönemine ilişkin rahatlama önlemleri paketinin bir parçası olarak Mart 2020’den bu yana durdurulmuştu. Bu borçların faizleri 1 Eylül’de yeniden işlemeye başladı.

Bu ödemelerin borçluların bütçelerini zorlaması bekleniyor. Jefferies’in öğrenci kredisi borcu olan yaklaşık 630 ABD’li tüketiciyle yakın zamanda yaptığı bir anket, çoğunluğun her ay 500 dolar veya daha az ödeme yapmayı beklediğini ortaya koydu. Bu da bir dizi perakendeci için kötü haber anlamına geliyor.

Öte yandan hem piyasa takipçileri hem de tüketiciler için endişe oluşturabilecek bir diğer gelişme de hükümetin kapanıp kapanmayacağı. ABD’de bir anlaşmaya ulaşılmadığı takdirde hükümetin kapanması piyasalarda ne gibi bir görünüme yol açar diye merak ediyorsan, seni şu içeriğimize alalım. 

Jefferies analisti Randal Konik “Özellikle, ankete katılanların yaklaşık 90%’ı aylık harcamalarının tamamını karşılayabilme konusunda en azından bir miktar endişe duyarken, giyim, ayakkabı, aksesuar, restoran ve büyük bilet ürünlerinin harcamalarda en büyük gerilemeyi görmesi muhtemel.” diyor.

Ancak bu durum, alışveriş yapanların bütçelerine dikkat etmesiyle diğer şirketlerin de kazançlı çıkabileceği anlamına geliyor. Bu amaçla Jefferies, değer perakende kapsamındaki en iyi olarak nitelendirdiği üç isme dikkat çekiyor.

Şirket, “Walmart (WMT), potansiyel takas nedeniyle bir dereceye kadar aşağı yönlü korumaya sahip. TJX Companies (TJX) ise ucuzluk alanında en iyi konumda yer alıyor.” yorumunu yapıyor.

Walmart ikinci mali çeyrekte Wall Street’in satış ve bilanço tahminlerini aştı ve 2023’e yönelik beklentilerini de yükseltti. LSEG’e göre, perakendecinin hisseleri bugüne kadar 15% arttı ancak analistlerin ortalama hedef fiyatı, WMT’nin 10% daha yükselebileceğini ima ediyor.

T.J. Maxx, Marshalls, HomeGoods ve Sierra’nın ana şirketi olan ve bütçesini düşünen müşterilerin bir diğer favorisi olarak bilinen TJX Companies, tüketicilerin indirimli fırsatlar aramasıyla ikinci çeyrek bilanço ve gelirlerinde Wall Street tahminlerini aştığını gördü. Hisseler ocak ayından bu yana 10%’dan fazla yükseldi ve analistlerin ortalama hedef fiyatlarına göre 12 ay içinde 35% daha yükselebilir. 

Son olarak, Costco Wholesale (COST) Jefferies’in değerli perakende kapsamındaki son isim. COST, bu yıl 21% yükseldi ve analistler 12 ay sonrası için yalnızca 3%’lük bir artış öngörüyor.

“Öğrenci Kredi Ödemeleri Yeniden Başlarken Bu Hisseleri Kaçırmayın” - Jefferies

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC