Ekonomi ve Finans Haberleri

Hükümetin Kapanması ABD Borsalarını Nasıl Etkiler?

September 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Hükümetin Kapanması ABD Borsalarını Nasıl Etkiler?

Politika yapıcıların gelecek mali yıl için ülke bütçesi konusunda çıkmaza girmesi nedeniyle ABD hükümeti kapanmaya doğru gidiyor gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, borsanın önde gelen stratejistlerinin bu olasılıktan pek etkilenmediğini ve yatırımcıların bu durumdan iyi bir şekilde çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Bir kapanmadan kaçınmak için Kongre’nin gelecek mali yıl için 12 harcama tasarısının tamamını 30 Eylül’e kadar geçirmesi gerekiyor, ki bu da tarihsel olarak oldukça kötü bir durum. 

Goldman Sachs Research baş siyasi ekonomisti Alec Phillips’e göre, politika yapıcılar hükümetin bütçe kısıtlamaları üzerinde tartışırken şu ana kadar hiçbir harcama tasarısının kabul edilmemesi nedeniyle kapanma ihtimali şimdiden 50%’yi aşmış durumda.

Ancak geçmiş verilere göre hükümet kapanmaları borsalar üzerinde şimdiye kadar yıkıcı etkilere yol açmadı. CFRA Research verilerinin Reuters analizine göre, son 20 hükümet kapanmasında S&P 500 nispeten yatay seyretti. Endeks kapanmadan önceki hafta ortalama 0,4% değer kaybetti ve kapanma sonunda 0,1% değer kazandı.

Truist baş piyasa stratejisti Keith Lerner, “Hükümet kapanmaları yüksek profilli ancak düşük etkili piyasa olayları olma eğilimindedir. Bu olaylar etrafındaki belirsizlik, yatırımcıların endişelerini artırma ve kısa vadeli piyasa oynaklığına katkıda bulunma eğiliminde olsa da, tarihsel kanıtlar kalıcı piyasa etkisinin asgari düzeyde olduğunu göstermektedir.” yorumunu yapıyor. 

Renaissance Macro’ya göre, bazı durumlarda hisseler kapanma dönemini daha yüksek kapattı ve 2018-19 kapanmasının ardından piyasa 10% değer kazandı. 2021 Dow Jones analizine göre de beş gün veya daha uzun süren kapanmaların da piyasalarda hızlı bir toparlanma sağladığı biliniyor. Ortalama olarak, S&P 500 kapanmadan sonraki bir ay içinde çoktan pozitif bölgeye geçmişti.

Wells Fargo stratejistleri yakın tarihli bir notta, “Bize göre, herhangi bir borsa geri çekilmesi, geçmişteki hükümet kapanmalarının doğrudan etkisinin yeniden açıldıktan sonra hızla tersine döndüğü bilgisi ile muhtemelen ılımlı olacaktır.” dedi.

“Yatırımcılar Savunmacı Sektörleri Değerlendirmeli”

Öte yandan Morgan Stanley, yatırımcıların bu dönemde büyük ölçüde devlet sözleşmelerine bağımlı olan savunma ve sağlık sektörlerindeki fırsatları değerlendirebileceğini düşünüyor. 

Bu sektörler şu anda S&P 500’ün altında performans gösterirken, Morgan Stanley’e göre kapanma ihtimali bugün cazip bir satın alma fırsatı sunabilir. S&P 500’ün 3%’lük getirisine kıyasla, 1995’ten bu yana kapanmalar sırasında savunma sektörü 5,2% ve geleneksel olarak savunmacı olan sağlık sektörü 2,3% değer kazandı. 

Ayrıca kapanma riskinin ötesinde, diğer faktörler de bu görüşe katkıda bulunuyor: Uzun vadede, devlet harcamaları ve teşvikleri her iki sektörü de canlandırabilir.

Hükümetin Kapanması ABD Borsalarını Nasıl Etkiler?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morgan Stanley, Yahoo Finance, Markets Insider