Nvidia

Nvidia’nın Piyasa Değeri 2024’te 130 Milyar Dolar Arttı

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Piyasa Değeri 2024’te 130 Milyar Dolar Arttı

2024 yılına gireli henüz sayılı gün olmuşken Nvidia (NVDA), piyasa değerine yılbaşından bu yana yaklaşık 130 milyar dolar ekledi. Ekim 2022’den bu yana ise Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon dolar artış gösterdi. 

Dün seans kapanışı itibarıyla, hisse fiyatı 2022’nin düşük seviyelerinden yaklaşık 400% artış gösterdi. 2022’den bu yana şirket, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 30 şirketi arasında yer alırken güncelde dünyanın en büyük 6. halka açık şirketi olarak işlem görüyor.

Nvidia’nın Piyasa Değeri 2024’te 130 Milyar Dolar Arttı

Nvidia hisseleri, bu hafta düzenlenen CES 2024 fuarında yapılan duyurularla yükseldi. Şirket, yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmak için optimize edilmiş üç çip yeni duyurdu. Nvidia, yeni çiplerin en son çıkan oyunları hızlandırdığını ve yapay zekâ destekli bilgisayarların çekirdeğini oluşturduğunu söyledi. Ayrıca Nvidia, bu yeni bileşenlerin Intel (INTC) çipleriyle çalışan bilgisayarlardan “kat kat” daha iyi olduğunu söyledi. 

Nvidia’nın Piyasa Değeri 2024’te 130 Milyar Dolar Arttı

Diğer yandan bu hafta şirketten yapılan açıklamaya göre Nvidia, ABD’nin ihracat kurallarına uyum sağlamak için Çin için tasarlanan yapay zekâ çipinin 2024’ün ikinci çeyreğinde seri üretimine başlamasını planlıyor.

Ayrıca, Nvidia, yapay zekâ araçlarını ilaç keşfi ve veri içgörüleri için kullanmak isteyen Amgen (AMGN) gibi şirketlerle yeni ortaklıklar duyurdu. Getty Images, Nvidia’nın Picasso’sunu yeni bir görüntü oluşturma hizmeti için kullanacak ve Li Auto (LI) gibi otonom araç geliştiricileri ile ortaklık yapacak.

Nvidia’ya dair son gelişmeleri “Nvidia Neden Rekor Seviyede Kapandı?” içeriğinde detaylıca anlattık. Göz atabilirsin. 👀

Yeni çipler, Nvidia’nın yapay zekâ patlamasındaki hakimiyetini ve pazar payını daha da ileriye taşıyabilirken, Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices (AMD) gibi rakipler de pazarda yer edinmeye çalışıyor.

Bank of America analistleri geçen hafta Nvidia’yı “sektörün en iyi seçimi” olarak adlandırdı ve Nvidia’nın üretken yapay zekâ hakimiyeti sayesinde şirketin önümüzdeki iki yıl içinde ek olarak 100 milyar dolar serbest nakit akışı üretebileceğini raporladı.

Nvidia’nın Piyasa Değeri 2024’te 130 Milyar Dolar Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, The Motley Fool, WSJ