Borsa Haberleri

Nvidia Bu Akşam Bilanço Açıklayacak: Bir Ralli Daha Gelir Mi?

August 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia Bu Akşam Bilanço Açıklayacak: Bir Ralli Daha Gelir Mi?

Piyasalarda geçen hafta görülen düşüşlerin ardından yatırımcılar iyi haberler almak istiyor. Bu yüzden de gözlerini cuma günü FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasına ve bu akşam Nvidia’nın (NVDA) açıklayacağı bilançoya çevirdiler. 

Boğa (artış beklentisi) pozisyonundaki yatırımcılar, Nvidia bilançosunun son haftalarda tökezleyen hisse rallisini canlandırmasını umuyor.

Yarı iletken devinin ocak ayından bugüne kadarki artışı, aralarında Apple (AAPL) ve Microsoft’un (MSFT) da yer aldığı Muhteşem Yedi olarak adlandırılan piyasa değeri yüksek hisse grubundaki artışlara da öncülük etti. Bu grupta görülen artış, S&P 500’ün temmuz ayına kadar olan yükselişinin yaklaşık üçte ikisinden sorumluydu.

Nvidia Bu Akşam Bilanço Açıklayacak: Bir Ralli Daha Gelir Mi?

Yine de, yükselen ABD Hazine tahvili getirilerinin hisselerin cazibesini azaltma tehdidi nedeniyle, genel piyasa rallisi son zamanlarda durakladı. 

Ameriprise Financial stratejisti Anthony Saglimbene, “Nvidia piyasanın şu anda endişe duyduğu iki büyük temanın merkezinde yer alıyor: Büyük Teknoloji pazara liderlik etmeye devam edebilir mi ve bu yapay zekâ hikayesi gerçek mi?” diyor. 

📊 Yükselirse Çok Yükselir, Düşerse Dip Yapar

Bu sorunun yanıtını tabii ki bu akşam göreceğiz ama tarih tekerrür ederse Nvidia yatırımcılarının yanı sıra piyasalarda da bir bayram havası görülebilir.

Neden diye soruyor olabilirsin. Nvidia, bir önceki bilanço açıklamasının ertesi günü, yani 25 Mayıs’ta, yaklaşık 184 milyar dolar piyasa değeri kazandı ve yapay zekâyla ilişkili diğer hisselerde de aylarca süren bir ralliyi tetikleyerek borsanın genel yükselişini destekledi. Hisse, bir günde 24% değerlenmişti. 

Bir örnek vermek gerekirse S&P 500, Ağustos ayında 4% civarında gerilemesine rağmen 2023 genelinde şimdiye kadar 14% değer kazandı. 

Bazı yatırımcılar şimdiden tekrar güçlü bir performans bekliyor: Nvidia hisseleri, geçen hafta başından bu yana yaklaşık 12% artış gösterdi ve dün gerilemeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

Ancak herkes aynı fikirde değil. Horizon Investment Services CEO’su Chuck Carlson, “Tahminimce rakamlar iyi olacak ama yeterli olacak mı? Eğer yeterli olmazsa, geçtiğimiz ay yaşadığımız satışların devam ettiğini görebilirsiniz.” uyarısını yapıyor. 

Öte yandan Hem Nvidia hem de AMD (AMD) hisselerine sahip olan GP Bullhound ortağı Inge Heydorn da “1994’ten beri teknoloji haberleri yapıyorum ve tek bir şirkete bu kadar bağımlı olunan bir ortam görmedim. Yapay zekâ gerçekten de büyümenin son ayağı ve herkes buna bağlı. Nvidia bir zayıflık gösterirse, piyasada oldukça önemli bir düzeltme görebiliriz.” diyor.

🚀 Hisse Başına Kârda 305%’lik Artış Beklentisi

Refinitiv’e göre Wall Street, çip şirketinin üçüncü çeyrek gelirinin yaklaşık 110%’luk bir artışla 12,50 milyar dolara yükselmesini bekliyor. 

Analistler ayrıca şirketin hisse başına kârının (EPS) 2,07 dolara yükselmesini bekliyor, bu da ikinci çeyrekte görülen 0,51 dolarlık EPS’e göre 305%’lik bir artış demek.

Ayrıca Cboe Global Markets verilerine göre, bu yıl Nvidia opsiyonlarına 100 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Daha önce Tesla (TSLA) dışında başka hiçbir hisse bu düzeyde yatırımcı ilgisi çekemedi.

Nvidia Bu Akşam Bilanço Açıklayacak: Bir Ralli Daha Gelir Mi?

Opsiyon fiyatlamalarına göre, bilançonun ardından yatırımcılar hissede hafta sonuna kadar yaklaşık 11%’lik yukarı ya da aşağı yönlü hareket bekliyor. Dow Jones Market Data’ya göre bu, son sekiz bilanço açıklamasından sonra görülen yaklaşık 7%’lik ortalama hareketin oldukça üzerinde. 

Bu güçlü hareketlilik, bazı yatırımcıların Nvidia trenini kaçırmaktan korktuğunu, diğerlerinin ise hisselerindeki bir günlük büyük hareketlerden faydalanmaya hevesli olduğunu gösteriyor. 

💸 Analistler Hedef Fiyatlarını Yükseltti

Benzer şekilde, FactSet tarafından derlenen verilere göre, hisseyi izleyen 50 analist çoğunlukla boğa konumunda. Ortalama fiyat hedefleri 537 dolar civarında, yani hissenin dünkü 456,68 dolarlık kapanışının 18% üzerinde. 

Yatırımcıların yanı sıra, aralarında HSBC ve UBS’in de olduğu yatırım bankası analistleri de geçtiğimiz hafta boyunca Nvidia’ya olan inançlarını artırdı. Hatta FactSet verilerine göre en iyimser analist olan Aletheia Capital’den Warren Lau, kısa süre önce hedef fiyatını 1.000 dolara yükseltti.

Nvidia Bu Akşam Bilanço Açıklayacak: Bir Ralli Daha Gelir Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Reuters, Forbes