Borsa Haberleri

Analistlerin Nvidia Hayranlığı Durmak Bilmiyor

Ağustos 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analistlerin Nvidia Hayranlığı Durmak Bilmiyor

Yapay zekâ ve yarı iletken birleşiminin en sevilen ismi Nvidia (NVDA) gelecek hafta bilanço açıklamaya hazırlanıyor. Yatırımcıların merakla beklediği bilanço öncesi Wall Street de şirkete olan hayranlığını gizleyemiyor. 

⭐ Bunun nedenini az çok tahmin edebilirsin. Yapay zekâ uygulamalarında kullanılan grafik işlem birimlerinin üreticisi, bu yılki atılımları ve mayıs ayındaki bilanço açıklamasından destek bularak 203% ralli yaptı. 

Ve şirket, piyasaları sarsan bilançosunun yanı sıra açıkladığı güçlü öngörüler sayesinde analistlerin favorisi olmaya devam ediyor. 

🎯 Nvidia’yı “en iyi yapay zekâ ismi” olarak tanımlayan Barclay’s analisti Blayne Curtis, daha fazla şirketin bulut sermaye harcaması bütçelerini yapay zekâya ayırdığını ve Nvidia’nın karşısında bu alanda “net bir rakip” olmadığını söylüyor. 

Barclays analisti, “Bu yıl ~200% artış gösteren bir ismi satın almak için bazı tereddütler var ancak NVDA Advanced Micro Devices (AMD) ve Marvell Technology (MRVL) gibi şirketler için de gelecek yıl yapay zekâ ile birlikte yükselişin ana kaynağı olacaktır.” diyor. 

🎯  Nvidia kapsamında en iddialı öngörülerden biri de Rosenblatt’tan geldi. Analist Hans Mosesmann şirketin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 600 dolardan 800 dolara taşıdı. Bu da NVDA’da 82%’lik dev bir artışa işaret ediyor. 

Mosesmann dünkü bir notunda, “Derleyiciler, kütüphaneler ve dikey optimizasyonlardaki eşsiz gücüyle NVDA, donanım zorluklarının üstesinden gelebilir ve yazılımdan tekrar eden gelir akışları sağlayabilir. Henüz yolun başındayken, NVDA’yı seküler yapay zekâ, otonom sürüş ve metaverse rüzgarları göz önüne alındığında belirsizliğin ortasında gelişen bir isim olarak görüyoruz.” diyor. 

🎯 Piper Sandler’dan Harsh Kumar da Nvidia’nın temmuz çeyreği tahminlerini aşmasını ve şirketin veri merkezi işinde devam eden büyümeyi öngörerek güçlü bir ekim çeyreği tahmini yayınlamasını bekliyor.

Kumar, salı günkü kapanışa göre yaklaşık 14%’lük bir artışla 12 aylık ortalama hedef fiyatını 500 dolara yükseltti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1, 2