Bültenler

Nikel Fiyatlarındaki Yükseliş Elektrikli Araçları Nasıl Etkileyecek?

March 8, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Nikel Fiyatlarındaki Yükseliş Elektrikli Araçları Nasıl Etkileyecek?

Savaşın yarattığı baskıyla sert yükselişler yaşayan emtia varlıklarına nikel de katıldı. Londra nikel fiyatlarındaki artışlar, 70% seviyelerine yaklaştı ve ton başına fiyatlar 82 bin doları buldu. Böylece nikel fiyatları son iki günde 30 bin dolar seviyelerinden 90 bin dolar seviyelerine çıkarak 3 kat yükselmiş oldu! 

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşla birlikte pandemi dönemindeki tedarik sıkıntıları başka bir boyuta evrildi. 

Rusya’nın dünyadaki nikelin 7%’sini üretiyor olması ve en büyük nikel üreticisi şirketin bir Rus şirketi olması, nikel tedariğinde yaşanabilecek olası sıkıntılar nedeniyle elektrikli araç üreticilerinde endişeye yol açtı.

 • Neden? Nikel, kobalt ve lityum elektrikli araç bataryalarının üretiminde en sık kullanılan hammaddeler arasında yer alıyor.

💆‍♂️ Elon Musk’ın Hayalleri Suya mı Düşüyor?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle daha da artan hammadde maliyetleri, Tesla (TSLA)’nın CEO’su Elon Musk ve diğer otomobil üreticilerinin de daha uygun fiyatlı elektrikli araç üretme hayalini boşa çıkarabilir.

 • Analist yorumu: Benchmark Mineral Intelligence’dan Gregory Miller; nikel, lityum ve diğer malzemelerin yükselen fiyatlarının, elektrikli araçların en pahalı parçası olan pillerin uzun vadeli düşen maliyetlerindeki düşüş eğilimini tersine çevirebileceğini ve elektrikli araç teknolojisinin daha geniş çapta benimsenmesini engelleyebileceğini söyledi. 

Halihazırda pandemi ve küresel çip kıtlığı tarafından hırpalanan elektrikli araç endüstrisi, bu gelişmeyle birlikte çok daha zor günler geçirebilir. Uzmanlara göre, elektrikli araçlardaki artan maliyetlerin fiyatlara yansımasıyla birlikte tüketiciler ucuz fiyatlar sebebiyle benzinli araçlara yönelebilir. 

📉 Elektrikli Araçlar Daha Yavaş Benimsenebilir

Maliyetlerin artmasıyla birlikte Tesla (TSLA), Rivian (RIVN), Lucid (LCID) ve General Motors (GM) gibi elektrikli araç üretimi yapan otomotiv şirketlerinin yatırımcılarının, elektrik araçların daha yavaş benimsenebileceğine dair endişeleri de artıyor. 

Araştırma şirketlerinin sektöre dair yaptıkları çalışmalar da tablonun kötülüşebileceğini gösteriyor. 

 • Sektör verileri: Araştırma firması Cox Automotive’e göre; elektrikli araçlar, ocak ayında ABD’de ortalama olarak yaklaşık 63.000 dolara satıldı. Bu rakam, tüm araçlar için 46.000 dolar olan genel sektör ortalamasından yaklaşık 35% daha yüksek.
 • Anket çalışması: Diğer taraftan Cox anketine göre, tüketiciler yol kenarında elektriksiz kalmaktan artık daha az endişe duysa da fiyatlar önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.
 • Analist yorumu: Cox analisti Michelle Krebs, “Maliyeti artıran her şey elektrikli araçların benimsenmesini engelleyecektir.” dedi. 
 • Diğer taraftan: Uluslararası Enerji Ajansı’na göre geçen yıl elektrik araçlar toplam küresel araç satışlarının yaklaşık 9%’unu oluşturuyordu ve danışmanlık firması AlixPartners, bu payın 2030 yılına kadar yaklaşık 24%’e ulaşmasını bekliyor.
 • Tüketici tarafı: OC&C Global Speedometer’in ABD, Çin ve diğer ülkelerdeki tüketiciler üzerinde yaptığı 2021 araştırmasına göre, tüketicilerin yarısından fazlası daha düşük işletme maliyetlerine rağmen bir elektrikli araç satın almak için fazladan 500 dolar ödemeye hazır değil.

Bu araştırma verileri, elektrikli araç şirketlerinin şu anda hitap ettikleri “üst sınıf müşteriler”in yanı sıra “ana akım müşteriler”i de çekmek isteyen araç üreticilerini zor durumda bırakabilir.

🚗 Elektrik Araç Şirketlerinde Son Durum Ne?

Tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle Tesla, Aralık 2020’den bu yana en ucuz aracının (Model 3) fiyatını 18% artırarak 44.990 dolara çıkardı. 

Elon Musk ayrıca ocak ayında Tesla’nın 2020 boyunca vaat ettiği 25.000 dolarlık bir araba geliştiremediklerinii ve çok fazla sorunla karşılaştıklarını belirtti.

Elektrikli Araç Hisseleri
*7 Mart 2022 borsa kapanışı itibarıyla

Rivian, geçen hafta yüksek parça maliyetlerini dengelemek için elektrikli kamyonetlerinde ve SUV’lerinde 20%’lik bir fiyat artışını zorlamaya çalıştı, ancak olası satış iptallerini içeren bir tepkiyle karşı karşıya kalan şirket fiyatı geri çekti.

 • Bir adım geriden: Rivian enflasyonist baskıya, hammadde ve parça maliyetlerindeki artışlara ve uzun süreli çip kıtlığına uyum sağlamaya çalışırken, tamamen elektrikli R1T kamyonetinin fiyatını 17% ve R1S SUV’nin fiyatını yaklaşık 20% artırdı

Başka bir elektrikli araç girişimi olan Lucid Motors, henüz fiyatları artırmadı, ancak Finans Direktörü Sherry House, şubat ayında şirketin yüksek tedarik zinciri maliyetlerini dengelemek için “yeni fiyatlar üzerinde çalıştıklarını” söyledi.

🔋 Artan Hammadde Fiyatları Pil Üreticilerini Zor Durumda Bıraktı

Endüstri yetkilileri, pil üreticilerinin genellikle otomobil üreticileriyle uzun vadeli sözleşmeleri olduğunu ve bu sözleşmelerin altında fiyatların lityum, nikel ve kobalt gibi önemli hammaddelerin artan maliyetini yansıtacak şekilde arttığını söyledi.

 • Üreticiden açıklama: Tesla ve General Motors‘un tedarikçisi olan LG Energy Solution, ham maddelerin pillerinin maliyetinin 70% veya 80%’ini oluşturduğunu söyledi.
 • Sektör verileri: Benchmark Mineral Intelligence, pil üreticilerinin 2021 boyunca gördükleri yüksek hammadde fiyatlarına yanıt olarak geçen yılın sonlarında lityum iyon hücre fiyatlarını artırmaya başladığını söyledi.

💰 Emtia Fiyatlarındaki Artışlar Hangi Ürünleri ve Sektörleri Etkiliyor?

Savaş nedeniyle hammadde fiyatlarının artması ve arz-talep arasındaki dengesizlikten dolayı yaşanabilecek tedarik sıkıntıları, sadece elektrikli araç endüstrisini etkilemiyor. 

İşte krizin etki edebileceği diğer sektörlerin kısa bir listesi:

 • Karadeniz’den tedarik edilen buğdaylarda yaşanabilecek kesintintiler, geçtiğimiz hafta buğdayın rekor seviyelerde yükselmesine yol açtı. Analistlere göre, fiyat artışları gıda sektörlerini de etkileyebilir. 
 • Uranyum vadeli fiyatları geçen yıla göre yaklaşık 40% arttı. Bu artışta hükümetlerin enerji planlamalarına nükleer enerjiyi dahil etmesi her ne kadar önemli olsa da son dönemde yaşanan artışların büyük sebebi Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş olarak gösteriliyor. Analistlere göre, uranyum fiyatlarındaki artış uranyum üreticilerini doğrudan etkileyebilir. 
 • Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun sonucunda Rusya’ya yönelik yaptırımlardan etkilenebilecek değerli emtiaların arasında paladyum ve platin de bulunuyor. Analistlere göre, değerli metallerdeki artışlar otomotiv sektörünü ve metal üreticilerini doğrudan etkileyebilir.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Ukraine invasion sets back Musk’s dream for cheaper EVs, for now

Nikel Fiyatlarındaki Yükseliş Elektrikli Araçları Nasıl Etkileyecek?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı