Bültenler

Rivian Enflasyon Baskısıyla Bazı Araçlarda Fiyat Artışına Gitti

March 2, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Rivian Enflasyon Baskısıyla Bazı Araçlarda Fiyat Artışına Gitti

Rivian (RIVN) enflasyonist baskıya, hammadde ve parça maliyetlerindeki artışlara ve uzun süreli çip kıtlığına uyum sağlamaya çalışırken, tamamen elektrikli R1T kamyonetinin fiyatını 17% ve R1S SUV’nin fiyatını yaklaşık 20% artırdı.

  • Şirketin web sitesinde salı günü öğleden sonra güncellenen fiyat değişikliği, Rivian’ın kamyon ve SUV’nin 2024’te çıkacak yeni çift motorlu versiyonunu tanıtma planının bir parçası olarak gösteriliyor. Bu yeni motor sistemi, Rivian tarafından tasarlanan ve üretilen motorları içerecek. 

Rivian, girişimin öne çıkmasına yardımcı olacak şekilde R1T ve R1S’i ilk olarak 2018’de dört motorlu bir sistemle donatılmış, dört tekerlekten çekişli elektrikli araçlar olarak tanıtmıştı. 

Bugüne kadar bu dört motorlu R1T ve R1S’in taban fiyatı sırasıyla 67.500 dolar ve 70.000 dolardı. Yeni fiyatlandırma, R1T’nin taban fiyatını yaklaşık 79.000 dolara ve R1S’i 84.000 dolara çıkaracak.

  • Yeni fiyatlar, kamyon veya SUV için ön sipariş veren veya rezervasyon yaptıran müşterilerin çoğunluğunu etkileyecek. 

🛻 Rivian Uzun Bir Maille Müşterilerini Bilgilendirdi

Rivian’ın Baş Büyüme Sorumlusu Jiten Behl; enflasyonu, bileşen maliyetlerini ve tedarik zinciri kısıtlamalarını gerekçe göstererek neden zam yaptıklarını açıklayan uzun bir açıklama yaptı.

  • Behl, “Çoğu üretici gibi, Rivian’ın da enflasyonist baskı, artan bileşen maliyetleri, benzeri görülmemiş tedarik zinciri kıtlıkları ve parça (yarı iletken çipler dahil) gecikmeleri ile karşı karşıya” olduğunu söyledi.

Ayrıca Rivian, 2024’te R1T ve R1S’in çift motorlu versiyonlarının üretimine başlamayı planladığını söyledi. Rivian tarafından tasarlanan ve üretilen bir itme sistemi ile donatılacak olan bu araçlar, daha önce orijinalinin sahip olduğu düşük taban fiyat pozisyonunu devralacak.

  • Çift motorlu R1T ve R1S araçlar, bazı beygir gücü ve tork ayarlamaları ile birlikte müşterilere önceki araçlarda olduğu gibi dört tekerlekten çekiş işlevlerini sunmaya devam edecek.

👩‍🏭 Rivian Kendi Motorunu Kendi Üretecek 

Bosch motorları ve elektroniği ile Rivian inverterlerin bir kombinasyonunu kullanan dörtlü motor sisteminin aksine, bu çift motorlu yeni sistem tamamen Rivian’ın kendisi tarafından üreticilecek.

  • Böylece şirket daha ucuz ve daha hafif bir itme sistemi ile kendine özgü araçlarını daha uzun menzilli hâle getirmeyi planlıyor.

Rivian yaptığı fiyat artışı ile birlikte her ne kadar bazı müşterilerinin tepkisini çekecek olsa da çift motorlu sistemin tüm üretimini kendisi gerçekleştireceği için gelecek modellerin maliyetinin ve fiyatının daha düşük olacağı tahmin ediliyor. 

  • Bazı analistlere göre bu durum, şirketin dışa bağımlılığını bitirerek daha fazla kâr elde etmesini sağlayabilir. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Rivian raises price on R1T electric truck, R1S SUV ahead of new dual-motor versions

Rivian wants to carve out huge slice of EV market

Rivian Enflasyon Baskısıyla Bazı Araçlarda Fiyat Artışına Gitti

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı