Bültenler

Paladyum ve Platin Hisselerinde Son Durum Ne?

February 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Paladyum ve Platin Hisselerinde Son Durum Ne?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun sonucunda Rusya’ya yönelik yaptırımlar, emtialar da dahil olmak üzere birçok sektör üzerinde baskı yaratıyor. Küresel krizden etkilenebilecek değerli emtiaların arasında paladyum ve platin de bulunuyor.

  • Emtia nedir? Emtia; kahve, mısır, bakır, altın, gümüş, paladyum, platin ve petrol gibi alım satımı yapılan malların genel adıdır. Emtialara bu malların üreticileri olan şirketlerin hisseleri aracılığıyla dolaylı olarak veya borsa yatırım fonları (BYF) aracılığıyla “doğrudan” yatırım yapabilirsin.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya’ya 1 trilyon dolarlık bir yaptırım uygulayacağını açıklamasıyla birlikte gözler tekrardan emtialara çevrildi. Bu noktada paladyum ve platin, diğer emtialara nazaran daha ön plana çıkıyor. Peki, ama neden?

  • Çünkü Rusya, dünyanın en büyük küresel paladyum üreticisi ve aynı zamanda platin üretiminde dünyada 2. sırada yer alıyor. 

Kitco’ya göre, küresel rafine paladyum arzının 39%’u Rusya’dan geliyor. Ülke ayrıca küresel platin arzının yaklaşık 11%’ini karşılıyor.

  • Paladyum ve platin nerede kullanılıyor? Paladyum, otomotiv üreticileri tarafından elektronikte ve mücevherlerde kullanılıyor. Platin ise altın ve gümüşten sonra dünyada en çok ticareti yapılan üçüncü değerli metal ve aynı zamanda otomotiv ve mücevher uygulamalarının yanı sıra endüstriyel ve tıbbi ürünler için de değerlendiriliyor.  

Paladyum, perşembe günü yaklaşık 7% artışla ons başına 2.648 dolara yükseldi. Metal, yılın başında 1.905 dolar civarında işlem görmeye başladı ve şu anda yılbaşından bu yana 30%’un üzerinde artış kaydetti.

Platin, 1.094 dolar seviyesinde 1%’den fazla düşüş yaşadı ve yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 15% arttı.

Şu anda Rusya’daki metal ihracatçıları yaptırımlardan etkilenmedi ancak bu değişebilir ve gerilimler metal fiyatlarını artırmaya devam edebilir.

🔎 Paladyum ve Platinin İşlem Gördüğü Sektörler ve Hisseleri

Metallerdeki artan fiyat ve potansiyel tedarik sorunları, çiplerle ilgili tedarik sorunları yaşayan, halihazırda sorunlu olan otomotiv sektörüne daha büyük zararlar verebilir. General Motors (GM) ve Ford Motor (F) gibi şirketler, fiyat artışları veya arz kısıtlamaları yaşayabilir.

Diğer taraftan paladyum ve platinin fiyatlanması üzerinden kârı veya gelirleri etkilenebilecek şirketler de var.

  • Platinum Group Metals (PLG), paladyum ve platin gibi metal yataklarının bulunduğu Waterberg Projesinin işletmecisidir. 
  • Sibanye Stillwater (SBSW), çeşitli minerallerin maden şirketidir ve dünyanın en büyük platin ve paladyum üreticileri arasındadır.
  • A-Mark Precious Metals (AMRK) altın, gümüş, bakır, platin, paladyum ve diğer metaller üzerinde faaliyet gösteren bir metal şirketidir.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Watch palladium, gold, and silver prices as West sanctions Russia in response to Ukraine crisis

Why Traders Need To Watch Palladium And Platinum Stocks Right Now

Biden unveils new Russia sanctions over Ukraine invasion

Paladyum ve Platin Hisselerinde Son Durum Ne?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı