Bültenler

Uranyum Yatırımı: Uranyum Hisseleri Nasıl Alınır?

March 4, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Uranyum Yatırımı: Uranyum Hisseleri Nasıl Alınır?

Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür ve fosil yakıtlardan sürdürülebilir enerjiye geçişte eşsiz bir öneme sahiptir. 

Diğer taraftan, nükleer enerjinin ana yakıtı uranyum, herhangi bir hatada büyük çevresel ve sosyal krize sebep olabilecek yıkımlara yol açabilir. Bir kaza durumunda radyoaktivitenin çevreye vereceği hasar korkunç düzeydedir ve kimse arka bahçesinde ya da sofrasında kullanılmış radyoaktif bir yakıt istemez.

Yine de tüm bu ürkütücü, olumsuz taraflarına rağmen nükleer enerji Çernobil ve Fukuşima’da yaşanan korkunç tablolardan sonra bile ülkelerin enerji programlarına tek tek girmeye başladı. Bu sebeple uranyuma yönelik talebinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı analistler tarafından tahmin ediliyor. Kaynak

 • Not: Bu ortamda, uranyum vadeli fiyatları geçen yıla göre yaklaşık 40% yükseldi ve yatırımcıların potansiyel fiyat artışlarına olan ilgisi de yoğunlaştı.

Peki, bu noktada uranyum hisselerini neler bekliyor

Uranyum Yatırımı: Uranyum Hisseleri Nasıl Alınır?

☢️ Uranyum Hissesi Nedir?

Uranyum hissesi, uranyum madenciliği ve üretiminde yer alan şirketleri temsil eden hisse senetleridir. Borsada işlem gören bu şirketler aracılığıyla yatırımcılar uranyum ticareti yapan şirketlere ortak olabilirler.

ABD’nin en büyük iki borsası NASDAQ ve NYSE’de işlem gören birçok uranyum madenciliği şirketi de bulunmaktadır.

📈 Uranyum Hisseleri Neden Arttı?

Uranyum vadeli fiyatları geçen yıla göre yaklaşık 40% arttı. Bu artışta hükümetlerin enerji planlamalarına nükleer enerjiyi dahil etmesi her ne kadar önemli olsa da son dönemde yaşanan artışların büyük sebebi Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş olarak gösterilebilir.

Dünya devletlerince Rusya’ya yönelik gerçekleştirilen yaptırımlar sonucunda uranyum madenciliğinin küresel ölçekte sekteye uğrayacağı ve uranyum arzının azalarak hammaddenin fiyatının artacağı öngörülüyor, ki geçen yıla oranla fiyatta şimdiden büyük bir artış yaşandı. Kaynak

Buna ek olarak analistlere göre, Rusya’nın Batı’nın baskısı karşısında nükleer savaşı koz olarak göstermesiyle, savaş sonrası dönemde dünya devletleri nükleer silah operasyonlarına daha fazla yatırım yapabilir. Kaynak

 • Ne olmuştu? Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, üçüncü bir dünya savaşı olursa bunun nükleer silahları içereceği ve yıkıcı olacağı konusunda uyardı

Dolayısıyla hem enerji ihtiyacına yönelik artan talepten hem de savaşın yarattığı etkiden dolayı uranyuma yönelik talebin önümüzdeki dönemde artış gösterebileceği tahmin ediliyor.

🤔 Uranyum Hisseleri Neden Önemli?

Jeopolitik çatışmaların yol açtığı enerji krizi, ülkelerin savaş stratejileriyle birleştiğinde analistlere göre küresel ölçekte uranyuma olan ihtiyaç artabilir. Üretimin az, talebin yüksek olduğu koşullarda ise uranyum fiyatlarının artması öngörülüyor. Kaynak

Uranyum fiyatlarındaki artıştan en çok etkilenecek şirketler arasında ise uranyum madenciliği, üretimi ve dağıtımıyla ilgilenen şirketler yer alıyor.

 • Uranyum hisseleri neden riskli?: Uranyum fiyatı yasal risklere ve kamu politikası risklerine yüksek oranda maruz kaldığı için talepler hızlıca düşebilir ve fiyatların önemli ölçüde yumuşamasına neden olabilir.

💵 Uranyum Hissesine Nasıl Yatırım Yapılır?

Uranyum madenciliği yapan şirketlerin sayısı çok fazla değil ve çoğu büyük üreticinin merkezi başka bir ülkede olsa da bir kısmı Amerika’da da faaliyet gösteriyor. Bu yüzden büyük uranyum şirketlerinin hisseleri genel olarak Amerikan borsalarında temsil ediliyor. 

İşte Amerikan borsalarındaki uranyum madenciliği, üretimi veya dağıtımıyla ilgilenen şirketlerin kısa bir listesi:

 • Rio Tinto Group (RIO) 
 • BHP Group (BHP)
 • Cameco Corporation (CCJ)
 • NexGen Energy (NXE)
 • Uranium Royalty (UROY)
 • Lightbridge (LTBR)
 • Denison Mines (DNN)
 • Energy Fuels (UUUU)
 • Uranium Energy (UEC)
 • Ur-Energy (URG)

Peki uranyum hisselerine nasıl yatırım yapılır? Listede yer alan tüm şirketler New York ve NASDAQ borsalarında yer alıyor. Dilersen New York ve NASDAQ borsasında yer alan tüm hisselere Midas’la yatırım yapabilirsin.

👉 Not: Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Uranium Stocks and ETFs: 5 Ways to Invest in Uranium

Uranyum Yatırımı: Uranyum Hisseleri Nasıl Alınır?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı