Borsa Yorumları

Nijer’deki Darbeden Bu Yana Uranyum Fiyatları Yükseldi

Nijer’deki Darbeden Bu Yana Uranyum Fiyatları Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Uranyum fiyatları, geçen hafta dünyanın en büyük yedinci radyoaktif metal üreticisi Nijer’de yaşanan askeri darbeden bu yana yükseldi. 

Ağırlıklı olarak nükleer enerji ve kanser tedavilerinde kullanılan uranyumun spot fiyatı, geçen haftaki 56,15 dolar seviyesinden bugün 56,25 dolara yükseldi. 

📈 Uranyum fiyatı, son üç yılda iki kat yükselse de 2007 yılındaki 140 dolarlık zirvesini henüz aşamadı. 

Batı Afrika ülkesinde uranyum madenleri işleten Fransız nükleer yakıt şirketi Orano, geçen hafta yaptığı açıklamada darbeye rağmen faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Orano, Fransa’nın vatandaşlarını tahliye etme planlarına rağmen operasyonel faaliyetlerin devam ettiğini yineleyerek ülkedeki personelinin 99%’unun Nijerya vatandaşı olduğunu belirtmişti. 

🧊 Buzdağının görünen kısmı: Piyasa araştırma firması ve danışmanlık şirketi UxC’nin Başkanı Jonathan Hinze, Orano’nun uranyumu uzun vadeli sözleşmelerle satması ve yaz aylarının spot piyasada durgun geçmesi nedeniyle spot fiyatın çok az değiştiğini söyledi. 

Ancak Hinze’ye göre uranyumda görülen bu hafif artış, ilerleyen günlerde büyüyebilir.

Hinze, “Bunun gibi bir olayın piyasa psikolojisine sızması biraz daha zaman alabilir. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha büyük etkiler görebiliriz. Tüm göstergeler, şu anda uranyumdaki genel sıkı arz/talep dengesi göz önüne alındığında, bunun uranyum fiyatında yukarı yönlü hareketler için bir katalizör olacağı yönünde.” yorumunu yapıyor. 

“Uranyuma nasıl yatırım yapabilirim?” dediğini duyar gibiyiz. Uranyum yatırımı için bu içeriğimize göz atabilirsin. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters