BIST Şirket Haberleri

Katılım Endeksi’nde Temettü Verimi En Yüksek Hisseler (2023)

Temmuz 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Katılım Endeksi’nde Temettü Verimi En Yüksek Hisseler (2023)

Borsa İstanbul Katılım Endeksi’nde işlem gören ve son 3 yılda yüksek temettü verimiyle kârını ortaklarıyla paylaşan şirketleri sizler için listeledik.

Fakat öncesinde ‘Katılım Endeksi nedir?’ biraz bundan bahsedelim.  

Katılım Endeksi Nedir?🗂️

Katılım Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Bu endeks, faizsiz finans prensiplerine uyan hisse senetlerini takip ederek yatırımcılara bu prensiplere uygun portföy oluşturma fırsatı sunar.

Hisse Senedi Seçimi ve Endeks Kuralları 💼

Endeks kapsamına alınacak hisse senetlerinin seçimi, Katılım Bankacılığı prensiplerine uygunluk kapsamında belirlenen Endeks Kurallarına dayanmaktadır. 

Bu prensip ve kurallar, faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyetler), alkollü içecek, kumar, şans oyunları, domuz eti ve benzeri gıdalar, basın, yayın, reklam, turizm, eğlence, tütün ürünleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti gibi faaliyet alanlarını kapsam dışı bırakır.

📊 Finansal Oranlar ve Katılım Kriterleri 📝

Ayrıca endekse dahil olmak isteyen şirketlerin belirli finansal oranları karşılaması gerekmektedir. Bu oranlar, şirketin faaliyetlerinin ve mali yapısının Katılım Bankacılığı prensiplerine uygunluk derecesini belirlemeye yardımcı olur. Bu kriterler genellikle şirketin borçlanma düzeyi, faize dayalı gelir ve giderlerin toplam gelir ve giderlere oranı gibi parametreleri içerir. 

Katılım Endeksi’nde Yüksek Verimle Temettü Ödeyen Şirketler 

Katılım Endeksi ile ilgili fikir sahibi olduysak, son 3 yılda yüksek temettü verimiyle kârını ortaklarıyla paylaşan şirketleri inceleyelim.

 1. Enerjisa Enerji (ENJSA) Temettü Verimi: 32,6%
 2. Doğuş Otomotiv (DOAS) Temettü Verimi: 21,4%
 3. Türk Traktör (TTRAK) Temettü Verimi: 18,9%
 4. Pınar ET (PETUN) Temettü Verimi: 14,4%
 5. Vakko (VAKKO) Temettü Verimi: 13,8%
 6. Vestel Beyaz Eşya (VESBE) Temettü Verimi: 13,3%
 7. Yünsa (YUNSA) Temettü Verimi: 13,1%
 8. Pınar Süt (PNSUT) Temettü Verimi: 12,8%
 9. Sanko Pazarlama (SANKO) Temettü Verimi: 11,5%
 10. Aksa Akrilik (AKSA) Temettü Verimi :10,8%
 11. Alkim Kağıt (ALKA) Temettü Verimi: 10,4%
 12. Bim (BIMAS) Temettü Verimi: 10,3%

*Listede yer alan şirketler son 3 yılda istikrarlı bir şekilde temettü ödeyen ve 10% üzerinde verime sahip hisselerden oluşturulmuştur.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP