Bültenler

Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Temmuz 20, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kaleseramik halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda Kaleseramik’in halka arz özelliklerini; şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen diğer büyük halka arzlardan Fuzul GYO Halka Arz & Atakey Patates Halka Arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsin.

İçindekiler:

 • Kaleseramik Ne İş Yapar?
 • Kaleseramik Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Kaleseramik Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Kaleseramik Borsa Kodu
 • Kaleseramik Halka Arz Büyüklüğü
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Kaleseramik Kimin?
 • Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları
 • Kaleseramik Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

Kaleseramik Ne İş Yapar?

Kaleseramik, seramik kaplama malzemeleri üretimi ile başladığı faaliyetlerine halen, kaplama malzemeleri, seramik sağlık gereçleri, banyo tamamlayıcıları ve aksesuarlar, banyo mobilyaları, mutfak tezgahı ve porselenden mamul yaşam alanı mobilyaları, artizan karo ve sofa gereçleri ile inşaat ve yenileme pazarının çeşitli bileşenleri üreterek ve ürettirerek devam etmektedir.

Kaleseramik mevcut durumda tüm sektörlerinde üretim faaliyetlerini yurt içinde gerçekleştirmektedir. Türkiye sınırları içerisinde Çanakkale ve Yozgat’ta seramik kaplama malzemeleri, dekor, sofa ürünleri, frit ve diğer ara mamülleri; Çanakkale Semedeli lokasyonunda seramik sağlık gereçleri ve diğer tamamlayıcı sıhhi tesisat ve banyo ürünleri; Balıkesir Bandırma fabrikasında banyo mobilyası, porselen tabla ve bu tabladan mamul mobilya ürünleri üretimini yapmaktadır.

Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Şirketin başlıca ürün grupları aşağıda verilmektedir:

1. Seramik Kaplama Malzemeleri: Bütün çeşitleri ve şekilleri ile beyaz ve renkli dekoratif ve artistik duvar karosu, yer karosu, granit, slab, cephe kaplaması, rölief, mozaik, artizan karo ürünlerinden oluşmaktadır.

2. Seramik Sağlık Gereçleri: Klozet, lavabo, hela taşı, bide, seramik rezervuar ve diğer tüm bileşenleri ile vitrifiye ürünlerini kapsamaktadır.

3. Banyo Tamamlayıcıları ve Aksesuarlar: Armatür, gömme rezervuar, klozet kapağı ve diğer banyo tamamlayıcı tesisat malzemeleri ile banyo aksesuar malzemelerini kapsamaktadır.

4. Banyo Akrilik & Kabin: Duş kabinleri, tekne ve küvetleri kapsamaktadır.

5. Banyo Mobilyaları: Lavabo dolabı, boy dolabı, ayna ve diğer tüm banyo mobilya ve gereçlerini kapsamaktadır.

6. Mutfak Tezgahı: Tek parça levha veya sinterfleks plakaların laminasyonundan elde edilen teknik porselen mutfak tezgahı ürünlerini kapsamaktadır.

Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

7. Mobilya: Leva porselenden mamül masa tablaları, masa ve diğer tüm yasam alanı mobilyaların içeren ürün grubudur.

8. Atölye Kale Sofra ve Mutfak Eşyaları: Artizan sır ve kişiselleştirilmiş tasarımlar ile üretilen el yapımı mutfak eşyaları ve dekoratif süsleri kapsamaktadır.

9. Frit: İnşaat seramikleri üretiminin ana hammaddelerinden olup şirket bünyesinde üretilmekte ve şirketin iştiraki olan Kalefrit ile piyasaya sunulmakta olan ürün çeşididir.

Kaleseramik, ürünlerini yurt içi pazarda 3 kanal vasıtasıyla tüketicilerine ulaştırmaktadır. Bunlar perakende, yapı market ve kurumsal kanallardır. Dağıtım ağı sayesinde, yurt içinde tüm illerde ve 123 münhasır bayi, 349 tali bayi, 6 Kale mağazası ve 55 yapı market olmak üzere 533 muhtelif satış noktasında Kaleseramik ürünlerine ulaşılabilmektedir.

Şirket, yurt dışı pazarda ise ihracat yapılan 86 ülkede, güvenilir distribütörler ile uzun dönemli işbirlikleri kurmak modeliyle, perakende ve kurumsal kanal aracılığıyla, ürünlerini 164 farklı bayi ve muhtelif satış noktalarında sunmaktadır.

Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kaleseramik Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Kaleseramik hissesi 25 TL’den halka arz olacak.

Kaleseramik Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Kaleseramik halka arz tarihi 20-21 Temmuz 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi ise 2 gün olarak belirlendi.

Kaleseramik Sembolü Ne Olacak? Kaleseramik Borsa Kodu

Kaleseramik hissesinin sembolü KLSERolacak.

Kaleseramik Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Kaleseramik halka arzının büyüklüğü 2,7 milyar TL olarak açıklandı.

Kaleseramik Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Kaleseramik’in halka arz açıklık oranı 21,25%’dir. Toplamda 109 milyon adet lot dağıtılacaktır. 

Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kaleseramik Kimin?

Kaleseramik şirketinin 2 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 77,75%’i H.İbrahim Bodur Holding, 18,25%’si Victory International’a aittir.

Kale Seramik Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları

• 1 Milyon katılım – 86 Lot (2150 TL)
• 1.2 Milyon katılım – 72 Lot (1800 TL)
• 1.4 Milyon katılım – 61 Lot (1525 TL)
• 1.6 Milyon katılım – 54 Lot (1350 TL)
• 2 Milyon katılım – 43 Lot (1075 TL)
• 3 Milyon katılım – 28 Lot (700 TL)

Kaleseramik Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri:

 • 2020 Yılı: 1,5 milyar TL
 • 2021 Yılı: 2,6 milyar TL
 • 2022 Yılı: 6 milyar TL
 • 2023 / 3: 449,1 milyon TL

Şirket satış gelirleri, faaliyet gösterilen iş kollarına ait ürünlerin yurt içi ve yurt dışındaki satışında elde edilmektedir. 31 Aralık 2020 tarihinde sona eren mali dönemde şirketin satış gelirleri 1.546.425.860 TL iken, 31 Aralık 2021 tarihinde sona eren mali dönemde 69,3% artarak 2.618.760.968 TL’ye yükselmiştir. 31 Aralık 2022 tarihinde sona eren mali dönemde ise 130,7% artarak 6.042.040.253 TL’ye ulaşmıştır.

Şirketin 2022 yılında bir önceki yıla göre artan satış gelirinin temel nedenleri söyledir; Yurt içinde 2022 yılında ekonomik durgunluk ile azalan talep miktarına rağmen katma değeri yüksek satış ve faaliyetlere odaklanılarak enflasyonun üzerinde tutarsal büyüme sağlamıştır. Yurt dışı piyasalarda ise 2022’de özellikle yeni kanallar ve yeni proje pazarlarının etkisi satışların artışında büyük rol oynamıştır. Emtia fiyatlarının artış etkisiyle 2022 yılında döviz bazlı yapılmış olan fiyat artışlarının da bu büyümeye olumlu etkisi olmuştur.

(Kaynak: Kaleseramik Taslak İzahname)

Kaleseramik Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 1 yıl boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınılacak.
 • Brüt halka arz gelirinin 20%’si ile fiyat istikrarı ise planlanmaktadır.
Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Halka arz, sermaye artırımı suretiyle gerçekleştirilecektir. Şirket, yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecektir.

Şirket çıkarılmış sermayesinin artırılması suretiyle elde etmeyi planladığı finansman ile mevcut büyüme hedeflerinin devamlılığını sağlamak, verimliliği artırmak ve finansal borçluluğu azaltmayı planlamaktadır.

Şirket, halka arzdan elde edilecek brüt halka arz gelirinden sermaye artırımına ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan net tutar, aşağıdaki şekilde kullanmayı planlamaktadır.

 • 50% Slab-Sinterflex yatırımı.
 • 15% Sürdürülebilirlik yatırımları.
 • 6% Yurt dışı yatırımı
 • 5% Banyo yatırımı.
 • 4% Frit yatırımları.
 • 20% Kredi kapaması.
Kaleseramik Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kaleseramik Halka Arzı Oransal mı yoksa Eşit mi Olacak?

Kaleseramik halka arzı bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

📖 Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu KamuyuAydınlatmaPlatformu (www.kap.org.tr), https://www.kale.com.tr/ web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti