Bültenler

Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

July 17, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Fuzul GYO halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda Fuzul GYO’nun halka arz özelliklerini; şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen diğer büyük halka arzlardan Atakey Patates Halk Arz & Kaleseramik Halka Arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsin.

İçindekiler:

 • Fuzul GYO Ne İş Yapar?
 • Fuzul GYO Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Fuzul GYO Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Fuzul GYO Borsa Kodu
 • Fuzul GYO Halka Arz Büyüklüğü
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Fuzul GYO Kimin?
 • Fuzul GYO Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

Fuzul GYO Ne İş Yapar?

1992 yılında Fuzul Dış Ticaret A.Ş. olarak kurulan Fuzul GYO, 2000 yılında inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. 2009 yılından itibaren katma değeri daha yüksek ve prestiji daha fazla olan markalı konut projeleri geliştirme alanına yönelmiştir. Aynı yıl İstanbul Başakşehir İlçesinin ilk AVM’si olan Olimpa AVM ve Rezidans Projesine başlamış ve 2010 yılında hayata geçirmiştir.

Fuzul GYO, geçmişinden gelen marka gücü, tanınırlığı ve güvenilirliği ile geliştirdiği projelerini, ekonomik, sosyal ve çevresel değişimlerin toplumların ihtiyaç ve beklentilerini nasıl şekillendireceğini ve bunların gayrimenkul sektörüne nasıl yansıyacağını öngörmeye çabalayarak, toplum üyelerinin beklentilerine, yatırım hedeflerine göre tasarlamakta ve geliştirmektedir.

Fuzul GYO, Kent Evila, Kent Ariva, Olimpa Park, Vadiyaka Başakşehir, Başakcity, Tem Avrasya ve devam eden Başakşehir Avrasya, Barbaros 48, Başakşehir Avrasya 2, Başakşehir Avrasya 3 ve Fatih Otel gibi projelere sahiptir.

Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Fuzul GYO Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Fuzul GYO hissesi 8,90 TL’den halka arz olacak.

Fuzul GYO Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Fuzul GYO halka arz tarihi 20-21 Temmuz 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi ise 2 gün oldu.

Fuzul GYO Sembolü Ne Olacak? Fuzul GYO Borsa Kodu

Fuzul GYO hissesinin sembolü FZLGYolacak.

Fuzul GYO Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Fuzul GYO halka arzının büyüklüğü 817 milyon TL olarak açıklandı.

Fuzul GYOHalka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Fuzul GYO’nun halka arz açıklık oranı 28,89%’dir. Toplamda 91,86 milyon adet lot dağıtılacaktır. 

Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Fuzul GYO Kimin?

Fuzul GYO şirketinin 4 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 99,48’%’i Fuzul Holding’e, 0,20% Mahmut Akbal’a, 0,16% Eyüp Akbal’a ve 0,16% Zeki Akbal’a aittir. (Yukarıdaki Resim)

Fuzul GYO Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri:

 • 2020 Yılı: 271,8 milyon TL
 • 2021 Yılı: 570,5 milyon TL
 • 2022 Yılı: 129,7 milyon  TL

Şirketin hasılatı doğrudan ve iştirakleri ile bağlı ortaklıktan vasıtasıyla geliştirdiği tamamlanmış projelerinden ve satış vaadi sözleşmesi ile satın aldığı gayrimenkullerin satışından elde ettiği gayrimenkul satış gelirlerinden ve portföyündeki yatırım amaçlı gayrimenkullerinden elde ettiği kira gelirleri ile diğer gelirler olarak sınıflanan hurda satışları, danışmanlık, araç kira gelirleri, ticari ünitelerin ortak alan masraf yansıtma gelirlerinden oluşmaktadır. Diğer gelirlerin toplam satış hasılat içindeki paylan 2020 yılında %0, 2021 yılında 0%, 2022 yılında ise 7%’dir.

Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

2021 yılında Fuzul Holding ile karşılıklı iştirak ilişkisi nedeniyle Fuzul Holding ile iştirak ve bağlı ortaklarının finansal tablolarda konsolide edilmesinden dolayı şirketin bu tarih itibari ile 570.551.827 TL olan toplam hasılat içerisinde Fuzul Holding ve iştiraklerine ait toplam hasılat 498.295.189 TL olarak gerçekleşmiştir.

Fuzul Holding ile karşılıklı iştirak durumu 02.05.2022 tarihi itibariyle sonlandırdığından 2022 yılına ait finansal tablolarda Fuzul Holding ve iştiraklerine ait hasılatı bulunmamaktadır.

(Kaynak: Fuzul GYO Taslak İzahname)

Fuzul GYO Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 gün boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 1 yıl boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınılacak.
 • Halka arz gelirinin 30%’u ile 30 gün fiyat istikrarı planlanmaktadır.
Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirketin halka arzı ile kaynak elde edilmesi, kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması şirkete değer yaratacak yatırım fırsatlarının fonlanması, bilinirlik ve tanınırlığının pekiştirilmesi kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. 

Şirket halka arz gelirini şu şekilde kullanmayı planlamaktadır;

 • 85% Devam eden projelerin maliyetlerinin finansmanında ve arsa sahibine yapılacak ödemelerde.
 • 15% Mevcut kredi borçlarının geri ödenmesinde.

Fuzul GYO Halka Arzı Oransal mı yoksa Eşit mi Olacak?

Fuzul GYO halka arzı bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

📖 Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Fuzul GYO Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu KamuyuAydınlatmaPlatformu (www.kap.org.tr), https://www.fuzulgyo.com.tr/ web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname