Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Mayıs 31, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Bu yılın en dikkat çeken dört halka arzına katılım da oldukça yüksek oldu.

2023 yılında halka arz olan Astor Enerji 287%, Europower Enerji 108%, Tapdi Oksijen 99% ve Koza Polyester 64%’lük bir yükseliş performansı gösterdi.

Borsa İstanbul’da işlem gören Girişim Elektrik’in iştiraki olan ve yatırımcıların uzun süredir beklediği Europower Enerji, 2.1 milyon katılımla rekor kırdı. 

Diğer yandan Astor Enerji’nin halka arzına 690.73 bin, Tapdi Oksijen’inkine 743.50 ve Koza Polyester’inkine ise 1.7 milyon kişi katıldı.

Peki, yükseliş performansıyla büyük ilgi gören bu şirketlerin gelecek beklentileri neler? Halka arz gelirini hangi yatırımlarda kullanacaklar? İşte son açıkladıkları finansallara göre şirketlerin genel durumları…

Astor Enerji 🔋

690.734 kişinin katılımıyla halka arz olan Astor Enerji, Türkiye’nin lider yerli trafo ve anahtarlama ürünleri üreticisi konumunda.

Ankara’da üretim faaliyetlerine devam eden şirket, tek çatı altında 140.000 metrekarelik kapalı alanda Avrupa’nın öncü transformatör üretim tesislerinden birine sahip.

Astor Enerji; İspanya, Almanya, Litvanya, Kamerun, Irak ve Malezya başta olmak üzere, ürettiği ürünlerle yaklaşık 90 ülkeye ihracat yapıyor.

Halk arz büyüklüğünü 2,625 milyar TL olarak açıklayan şirket buradan elde ettiği gelirin;

60%’ını yatırım finansmanı ve araç/makine alımında
20%’sini işletme sermayesinin güçlendirilmesinde
20%’sini finansal borçların ödenmesi için kullanmayı planlıyor.

Ayrıca elektrikli araçlar için Astor Şarj istasyonu markasıyla yatırımlarına devam eden şirket, ilk etapta 10 milyon dolar yatırımla Türkiye’nin dört bir yanına şarj istasyonu yapmayı hedefliyor.

Piyasa Değeri: 55,69 milyar TL
Toplam Gelir Büyümesi: 75%
Özsermaye Kârlılığı: 56,25%
Fiyat Kazanç (F/K) Oranı: 25,85
Cari Oran: 2.18
PD/DD: 10,52

Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Europower Enerji

2.118.379 kişinin rekor katılımıyla halka arz olan Europower, enerji ve elektrik sektöründe faaliyet göstermekte olup sektörde farklı standartlara uygun alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim ekipmanı ve malzemelerinin üretimini yapmaktadır.

Borsa İstanbul’da işlem gören Girişim Elektrik’in iştiraki olan  Europower Enerji, 38 bin metrekarelik tesisinde ürettiği ürünleri 66 ülkeye ihraç etmekte ve bu ürünlerin kullanıldığı sistemlerin tamamı için mühendislik, tasarım, anahtar teslim kurulum, uygulama, test, devreye alma ve eğitim hizmetleri vermektedir.

Halk arz büyüklüğünü 2,436 milyar TL olarak açıklayan şirket buradan elde ettiği gelirin;

25%’ini AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları ve bu çalışmalar sonucu çıkan ürünlerin seri imalata dönüşümü, planlanan ve muhtemel yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için kullanmayı
25%’ini devam eden yatırımların sonuçlandırılması, üretim kapasitesinin ve çeşitliliğin artırılması ve gayrimenkul, iş makinesi, makine, teçhizat, ekipman, taşıt alım ve yenilemelerinde
10%’unu finansman ve kısa vadeli borç ödemelerinde
40%’ını işletme sermayesini güçlendirmekte kullanmayı planlıyor.

Piyasa Değeri: 16,74 milyar TL
Toplam Gelir Büyümesi: 110%
Özsermaye Kârlılığı: 46,10%
Fiyat Kazanç (F/K) Oranı: 49,04%
Cari Oran: 1,70%
PD/DD: 21,33%

Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Tapdi Oksijen 🩺

743.501 kişinin katılımıyla halka arz olan Tapdi Oksijen, bünyesinde bulundurduğu Buca Tıp Merkezi, Özel Tınaztepe Hastanesi ve Özel Tınaztepe Galen Hastanesi olmak üzere 3 merkezi ile sağlık hizmeti veriyor.

Tınaztepe Sağlık Grubu, tıp merkezi ve hastanelerinin yanı sıra engelli ve palyatif bakım merkezi ve güzellik merkezi ile de hizmet sunuyor. 

Halka arz büyüklüğünü 285.88 milyon TL olarak açıklayan şirket buradan elde ettiği gelirin;

20%’sini güneş enerjisi yatırımlarında
40%’ını hastane ruhsatı satın alımlarında
20%’sini kapasite artırıcı tesis kurulumunda
20%’sini işletme sermayesinde kullanmayı planlıyor.

Piyasa Değeri: 2,86 milyar TL
Toplam Gelir Büyümesi: 63%
Özsermaye Kârlılığı: 26,32%
Fiyat Kazanç (F/K) Oranı: 10,41%
Cari Oran: 2,76%
PD/DD: 2,08%

Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Koza Polyester 🧵

1.729.153 kişinin katılımıyla halka arz olan Koza Polyester, Türkiye’nin kontinü polimerizasyondan polyester elyaf üreten ikinci şirketi konumunda ve elyaf üretiminde Avrupa’nın en büyük kapasitelerinden birine sahip. 

Geniş üretim yapabilme kabiliyetine sahip Koza Polyester, bu kabiliyetle birçok farklı endüstriye ulaşmaktadır. Bunlardan bazıları polimer/cips kullanan firmalar ve plastifiyan üretimi ile PVC & kablo, kauçuk, suni deri ve diğer plastik endüstrilerine hitap etmektedir.

Halk arz büyüklüğünü 1 milyar TL olarak açıklayan şirket buradan elde ettiği gelirin;

75%’ini finansal borç ödemeleri ve mevcut kredilerin kapatılmasında
25%’ini işletme sermayesinde kullanmayı planlıyor.

Piyasa Değeri: 9,53 milyar TL
Toplam Gelir Büyümesi: -25%
Özsermaye Kârlılığı: 21,86%
Fiyat Kazanç (F/K) Oranı: 22,54%
Cari Oran: 1,31%
PD/DD: 4,82%

Halka Arz Performanslarıyla Dikkat Çeken Şirketler!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: finnet2000, Astor Enerji, Europower Enerji, Tapdi Oksijen, Koza Polyester,