Bültenler

Haftanın Kıvılcımları #2 – Nükleer Jenerasyon

September 4, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Kıvılcımları #2 – Nükleer Jenerasyon

Gelecek haftaya yönelik beklentiler nasıl? Hisselerimi neler bekliyor? Haftaya hangi hisselere bakmalıyım? Aklını kurcalayan tüm soruların cevabı bu bültende!

Borsanın Geleceği ve Beklentiler

Uranyum Parıltısı: Bugünlerde para kazanan bazı yatırımcılarımız, bunu pekte popüler olmayan bir sektörden kazanıyor: Nükleer Enerji

Nükleer Jenerasyon: Rusya’nın elindeki en büyük kozu olan doğalgazı kesmesiyle enerji krizine giren Avrupa, Greta Thunberg’ü tekrardan okul sıralarına götürecek bir kararla nükleer enerjiye doğru yüzünü çevirdi.

Belçika, Almanya ve Fransa derken, Japonya dahi Fukuşima faciasının ardından ilk defa nükleer programına geri döndü. Sektörün birden bu kadar canlaması ise tabii ki de sektör hisselerine yaradı. Ağustos ayını 25-50% arası kazançla tamamladılar.

Gelecek haftaya girerken gözler dünya ülkelerinin nükleer programlarında ve tabii ki de yine sektör hisselerinde olacak.

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Tabii ki herşey uranyum kadar güzel parlamıyor…

Girdap: 8 dk.’lık konuşmasında Powell’ın faiz artırımlarına yönelik geri adım atmayacağını belirtmesi ve Eylül ayına girmemizle birlikte FED’in ekonomiden aylık 95 milyar doları çekecek olması, son haftalarda borsaları bir çapa gibi dibe çekmeye devam ediyor. 

Gelecek haftaya da yine bu endişe ve korku sarmalı içerisinde giriyoruz. 

 • Diğer yandan her hisseye korkuyla yaklaşılmıyor. Özellikle Apple hisselerine kurumsal yatırımcıların talebi bir hayli artmış durumda. Daha detaylı olarak buradan inceleyebilirsin.

İyi haber artık kötü haber: Haftaya salı günü açıklanacak imalat dışı satın alma verisi (PMI) önemli olsa da, iyi gelen bir verinin FED’i sıkılaştırmaya devam etmesi için cesaretlendirme ihtimali bulunuyor. Bu ise borsalar için kötü haber anlamına geliyor.

Bir Öneri: Midas+’ta her hafta yayınladığımız Kuşbakışı programımıza bir şans verebilirsin 🙂

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Haftaya Neler Var?

Tatil: Unutmadan, yarın (pazartesi günü) ABD borsaları işçi bayramı nedeniyle tatil olacak. Ama üzülmeye gerek yok, bültenlerimizi yine Midas uygulamasından takip edebilirsin.

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Dışı Satın Alma Endeksi: 6 Eylül Salı, TSİ 17.00 (Beklenti: 54,8)

 • Nasıl Okunmalıdır? Ülkedeki hizmet sektörünün ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Sektörün ve dolayısıyla ekonominin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri ABD dolarını güçlendirir. Öte yandan FED’e sıkılaştırmaya devam etmesi için cesaret verebileceğinden dolayı borsaya kötü yansıyabilir.

Bilançolar

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Beş Hisse İçin Beklentiler

Uipath (PATH): UiPath, robotik süreç otomasyon yazılımı yapan küresel bir yazılım şirketidir. 

 • Gelir Beklentisi: 230,64 milyon dolar
 • Hisse Başına Kâr Beklentisi: -0,11 dolar 

Nio (NIO): Nio, Çin merkezli elektrikli araç üretim şirketidir.

 • Gelir Beklentisi: 9,67 milyar dolar
 • Hisse Başına Kâr Beklentisi: -1,16 dolar 

Gamestop (GME): GameStop, Amerikalı bir video oyunu, elektronik alet ve oyun ürünleri satıcısıdır.

 • Gelir Beklentisi: 1,27 milyar dolar
 • Hisse Başına Kâr Beklentisi: -0,41 dolar 

DocuSign (DOCU): DocuSign, e-imza hizmetiyle şirketlerin elektronik anlaşmaları yönetmesine olanak tanıyan San Francisco, California merkezli bir Amerikan şirketidir. 

 • Gelir Beklentisi: 602,72 milyon dolar
 • Hisse Başına Kâr Beklentisi: 0,42 dolar 

Kroger (KR): Kroger, süpermarketleri ve çok departmanlı mağazaları işleten bir Amerikan perakende şirketidir.

 • Gelir Beklentisi: 34,21 milyar dolar
 • Hisse Başına Kâr Beklentisi: 0,77 dolar 

Zirvedeki Hisseler

Geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarak önlerindeki tüm dirençleri kıran hisseleri senin için listeledik.

Hadi gel, bu hisselere ve yılbaşından bu yana ne kadar yükseldiklerine birlikte bakalım!

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Duygulu Başlangıçlar

Yatırımcı duygusu yeni haftaya “KORKU bölgesinde girdi.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin üstünde gelerek piyasada FED’in faiz artışı kararında daha agresif davranabileceği endişesi yarattı. Bu endişeyle birlikte yatırımcı duygusu “KORKU” bölgesine geriledi.

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir.Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Haftanın Kıvılcımları #2 - Nükleer Jenerasyon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı