Borsa Haberleri

Yatırımcılar Apple Hisselerine Sığınıyor!

September 2, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Apple Hisselerine Sığınıyor!

Kilit noktalar:

  • Teknoloji devi Apple’ın hisseleri bu yıl, rakiplerinden daha az bir düşüşle yılbaşından bu yana yaklaşık 11% değer kaybetti. 
  • VandaTrack, ağustos ortasından bu yana yatırımcıların daha temkinli bir şekilde hareket ettiğini ve dipten alma stratejisine tutunduklarını söyledi. 
  • Yatırımcılar, faiz belirsizliği ve ekonomik sıkıntıların daha fazla derinleşmesiyle birlikte güvenilir bir liman olarak gördükleri Apple’a sığındı. iPhone üreticisi, 26 Ağustos’u içeren beş günlük bir ticaret döneminde 340 milyon dolardan fazla net perakende alımına ulaştı. 
  • Bu ayın başlarında KeyBanc, artan iPhone talebini gerekçe göstererek Apple’ın hedef fiyatını yükseltti. Credit Suisse (CSGN) de Apple’ı “teknoloji ve donanım alanındaki en iyi seçim” olarak adlandırdı. 

Yatırımcılar, FED Başkanı Jerome Powell’ın “acı” uyarısından sonra Apple (AAPL) hisselerine âdeta sığındı. Teknoloji devi Apple’ın hisseleri bu yıl rakiplerinden daha az bir düşüşle yıl başından bu yana  yaklaşık 11% değer kaybetti. 

VandaTrack’ten alınan son verilere göre ağustos ortasından bu yana yatırımcılar, daha temkinli bir yaklaşımla hisseleri dipten almayı tercih ediyor. Analistler çarşamba günü yayınlanan bir notta, “Perakende yatırımcılarının riskten kaçınması, bu yılın nisan ve haziran aylarında görülen geri çekilmelerle uyumlu.” sözlerine yer verdi. Ayrıca analistler, teknoloji devinin hisselerine artan talebe bağlı olarak fiyat hedeflerini de yükseltti. 

Yatırımcılar Apple Hisselerine Sığınıyor!

Perakende Yatırımcılar Risk Almaktan Kaçınıyor

Perakende yatırımcılar, Jackson Hole toplantısında faiz artırımlarının devam edeceği ve ekonomik sıkıntıların daha da artacağını belirten Jerome Powell’ın açıklamalarından sonra riskten kaçınmaya başladı.

VandaTrack, ağustos ortasından bu yana yatırımcıların daha temkinli bir şekilde hareket ettiğini ve dipten alma stratejisine tutunduklarını söyledi. Geçen hafta cuma günü ortaya çıkan rakamlar, gün içindeki satın almaların büyük oranda azaldığını ve işlemlerin seans sonunda gerçekleştiğini gösterdi. 

Analistler, “S&P 500 endeksi keskin bir şekilde düşmeye devam ederse, perakende yatırımcılarının nisan ayı sonunda olduğu gibi hisse senedi alımlarını daha da azaltmasını bekliyoruz.” dedi. 

Yatırımcılar Apple Hisselerine Sığınıyor

Yatırımcılar, faiz belirsizliği ve ekonomik sıkıntıların daha fazla derinleşmesiyle birlikte güvenilir bir liman olarak gördükleri Apple’a sığındı. iPhone üreticisi, 26 Ağustos’u içeren beş günlük bir ticaret döneminde 340 milyon dolardan fazla net perakende alımına ulaştı. Teknoloji devinin hisseleri bu yıl emsallerini geride bırakmayı başardı. Apple yılbaşından bu yana yaklaşık 11%’lik kayıpla, S&P 500’ün 16,81%, NASDAQ’ın ise 25,11% gerilemesinden daha iyi bir performans gösterdi.

Bu ayın başlarında KeyBanc, artan iPhone talebini gerekçe göstererek Apple’ın hedef fiyatını yükseltti. Credit Suisse (CSGN) de Apple’ı “teknoloji ve donanım alanındaki en iyi seçim” olarak adlandırdı. 

Tesla’nın net perakende alımları ise hisse bölünmesi sonrası gelen akışın yavaşlamasına rağmen 313 milyon dolarla Apple’ın gerisinde kaldı.

Yatırımcılar Apple Hisselerine Sığınıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı