ABD Borsası Notları

Endeksler Yoğun Gündem Öncesi Temkinli Seyrediyor

January 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endeksler Yoğun Gündem Öncesi Temkinli Seyrediyor

Bu hafta ABD piyasaları için oldukça yoğun ve önemli bir hafta. Fed faiz kararıyla birlikte “Muhteşem Yedili” adı verilen büyük teknoloji şirketlerinin bilançoları da bu hafta açıklanacak. 

ABD endeksleri yoğun haftanın ikinci işlem gününe sınırlı düşüş yaşayarak başlıyor. Yarın açıklanacak Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları odakta kalmaya devam ederken hafta boyunca istihdam verileri de resesyon fiyatlamalarında belirleyici oluyor. Ayrıca, yatırımcılar büyük teknoloji şirketlerinden gelecek bilançoları da bekliyor.

Açıklanan bilançolar incelendiğinde; General Motors (GM) hisseleri, beklentileri üstü kâr açıklamasının piyasa öncesi işlemlerde 7% yükseldi. Siber güvenlik hissesi F5 (FFIV), beklentileri aşan bilançosu ardından 9% yükseldi, elektronik üreticisi Sanmina (SANM) ise güçlü sonuçlar ve açıklamaların etkisiyle 18%’den fazla değer kazandı. Pfizer (PFE) ise beklenti üstü kâr açıklamasına rağmen düşük gelir açıklayınca yatay seyretti.

Diğer yandan Whirlpool (WHR) hisseleri 2024 için beklentilerin altında bir görünüm paylaştıktan sonra 4%’ten fazla düştü. JetBlue (JBLU) da beklentileri aşan sonuçlar açıklamasına rağmen 3% değer kaybetti.

Bugün ise gözler Microsoft (MSFT) ve Alphabet’in (GOOGL) açıklayacağı bilançolarda! Microsoft ve Alphabet’in beklentilerini senin için inceledik. Microsoft için buraya ve Alphabet için buraya göz atabilirsin!

“Muhteşem Yedili” grubunun kalan şirketleri Amazon (AMZN), Meta (META) ve Apple (AAPL) da bu hafta bilançolarını paylaşacak.

Makroekonomik tarafta ise FOMC toplantısının yanı sıra ABD Hazine Bakanlığı’nın 2024’ün ilk ve ikinci çeyrekleri için beklenenden düşük borçlanma tahminlerini açıklaması gündemde. Piyasa, Hazine’nin yarınki açıklamasında kupon ihale boyutlarının detaylarını izleyecek. Olası düşük borçlanmalar ekonomik aktiviteyi iyileştirebilecekken risk iştahını destekleyebilir.

Haberin etkisiyle 10 yıllık Hazine tahvili getirileri 4,06%’ya geriledi. 2 yıllık tahvil getirisi ise 4,31% oldu.

Yarın açıklanacak ADP özel sektör istihdamı ve cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde bugün takip edilen JOLTs verisi önem arz edecek. 

Ayrıca, IMF’in ABD ekonomisi için 2024 yılı büyüme beklentisini 1,5%’ten 2,1%’e yükseltmesi resesyon endişelerini azaltırken CB tüketici güveni verisi de risk iştahı üzerinde belirleyici olacak.

Endeksler Yoğun Gündem Öncesi Temkinli Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı