ABD Borsası Notları

Bugün Google Bilançosundan Ne Beklenmeli?

January 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bugün Google Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. (GOOGL), bugün seans kapanışından sonra bilançosunu paylaşacak. Yatırımcılar, Google Cloud segmentinin gelir büyümesi ve şirketin yapay zekâ girişimlerine odaklanacak.

Konsensüs tahminlerine göre Alphabet’in gelirinin geçen yılın aynı dönemindeki 76,05 milyar dolardan 12% artış göstererek 85,24 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Analistler, net kârın ise 2022’nin dördüncü çeyreğindeki 13,62 milyar dolardan 20,28 milyar dolara yükselmesini, dolayısıyla hisse başına kârın da 1,05 dolardan 1,61 dolara çıkmasını tahmin ediyor.

Bugün Google Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Google Cloud Beklentileri Güçlü

Analistler, üçüncü çeyrekte beklentilerin altında kalan Google Cloud gelirlerinde bu sefer bir artış olabileceğini söyledi. 

Konsensüs tahminleri, 2023’ün dördüncü çeyreği için bulut gelirinin 8,95 milyar dolar olacağını öngörüyor, bu da yıllık yaklaşık 22%’lik bir büyümeye işaret ediyor.

Bugün Google Bilançosundan Ne Beklenmeli?

2023’ün üçüncü çeyreğinde, bulut geliri yıllık bazda 22% artarken, ikinci çeyrekteki 28%’lik büyümeye kıyasla daha düşük bir artış göstermişti. 

Alphabet CEO’su Pichai, beklenenden daha düşük kârların, ekonomik belirsizlikler yüzünden müşterilerin harcamalarını optimize etmeye karar vermesinden kaynaklandığını belirtti.

Odak Noktası: Yapay Zekâ Potansiyeli

Alphabet, diğer teknoloji devleriyle birlikte yapay zekâ yarışında yerini almaya çalışıyor. Wedbush analistleri, 2024’te kurumsal üretken yapay zekâ teknolojisinin ana tema olacağını ve Google’ın bilançosunda yapay zekâ potansiyeline odaklanılabileceğini ifade ediyor.

Google, 2023’ün son çeyreğinde yapay zekâ alanındaki duruşunu güçlendirerek Aralık 2023’te kendi yapay zekâ modeli Gemini’yi piyasaya sürdü. Şirket, Gemini’nin Microsoft destekli (MSFT) OpenAI’nin GPT-4’ünden daha üstün performans gösterdiğini iddia ediyor. Google, daha gelişmiş yapay zekâ modeli ve sohbet robotu olan Gemini Ultra ve Bard Advanced’in lansmanlarının 2024’ün başlarında planlandığını daha önce belirtmişti.

Wedbush, Google’ı dijital reklamcılık endüstrisinde uzun vadeli bir kazanan olarak, genel medya harcamalarının geniş kapsamı ve dayanıklı pazar payı ile bulut ve yapay zekâda önemli bir alternatif sunan bir şirket olarak gördüğünü, ancak 2024’ün yapay zekâ girişimleriyle ilgili belirsizlikler ve üretken yapay zekânın bilinmeyen etkileri nedeniyle Google için nispeten daha zorlu bir yıl olabileceğini belirtti.

Analistler, Google’ın Bard’ına işaret ederek ChatGPT dışındaki tüketici odaklı üretken yapay zekâ ürünlerinin benimsenmesi ve kullanıcılarla sürdürülebilir etkileşim kazanması için birkaç yıl geçebileceğini belirtiyor.

Bank of America analistleri “2023’te GOOGL hissesi, reklam segmentindeki toparlanmadan, ChatGPT’den kaynaklanan olumsuz etkinin azalmasından, yeni yapay zekâ ürünlerinin lansmanlarından ve serbest nakit akışı değerlemesinden oldukça destek buldu.” diye belirtti.

Sermaye Harcamalarına Dikkat

Bulut ve yapay zekânın yanı sıra yatırımcılar sermaye harcamaları, maliyet kesintileri, işten çıkarmalar ve TikTok ile rekabet eden YouTube’un Shorts’un reklam büyümesine odaklanacak. 

Yatırımcılar ve analistler, yoğun şekilde yapay zekâya yatırım yapan şirketin bilançosunda sermaye harcamalarına odaklanacak. Bu alanda sunulacak 2024 öngörüleri hisse fiyatlamasında belirleyici olabilir.

TD Cowen analistleri, GOOGL için 2024 sermaye harcamaları tahminini yukarı revize etti. Konsensüs tahminleri, Google’ın sermaye harcamalarının 2024’te 15% kadar artışla 36,51 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Bugün Google Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investor’s Business DailyInvestopedia