ABD Borsası Notları

Endeksler Güne Karışık Başlıyor

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeksler Güne Karışık Başlıyor

Büyük teknoloji şirketlerinin güçlü bilançolarıyla güne pozitif başlamaya hazırlanan ABD endeksleri beklenti üstü gelen istihdam verileriyle yönünü aşağı çevirdi.

Ocak ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça üzerinde gelerek geçen aydan da fazla artış gösterdi. Bu hafta açıklanan ADP istihdam verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları işgücü piyasasında soğuma gerçekleştiği sinyalini vermiş olsa da tarım dışı istihdam verisinin beklenti üstü gerçekleşmesi yatırımcılara negatif bir sürpriz yaptı.

Fed Başkanı Powell, faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamalarda faiz indirimi için istihdam piyasasının gevşeme göstermesi gerektiğinin ve enflasyonun yavaşladığına emin olmak istediklerinin altını çizmişti. Tarım dışı istihdamının yüksek seyretmeye devam etmesi Fed’in faiz indirimlerini ertelemesine neden olabilir.

Dikkat edilen bir diğer veri olan ortalama saatlik kazançlar verisi de beklenenden fazla artış göstererek enflasyonun soğuma göstermediği sinyalini verdi. Açıklanan veriler piyasalarda risk iştahının düşmesine ve dolar endeksinin sınırlı güç kazanmasına neden olabilir.

Hisseler tarafı incelendiğinde Meta, kapanış sonrası açıkladığı bilançosunda kârının üçe katlandığını raporladı. Ek olarak şirket yatırımcılara ilk defa temettü dağıtacağını açıkladı. Olumlu gelişmeler sonrası Meta (META) hisseleri 15%’ten fazla değer kazandı. Meta bilançosuna ilişkin detayları buradan inceleyebilirsin.

Kapanış sonrası bilançosunu paylaşan Amazon da Black Friday ve Noel tatili gibi tatil sezonlarını kapsayan dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde finansal sonuç paylaşarak yeni bir rekor kırdı. AWS alanında yapay zekaya yatırım yapmayı sürdüreceğini açıklayan Amazon’un (AMZN) hisseleri güne pozitif başlıyor. Amazon bilançosuna ilişkin detayları buradan inceleyebilirsin.

Bilançosunu paylaşan bir diğer isim olan Apple ise beklentilerin üzerinde finansal sonuç bildirse de Çin’deki talebe ilişkin zayıflığın şirket gelirlerini olumsuz etkileyeceğine dair endişeler Apple (AAPL) hisselerini hafif baskıladı. Apple bilançosuna ilişkin detayları buradan inceleyebilirsin.

Endeksler Güne Karışık Başlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı