ABD Borsası Notları

Apple EPS’i Rekor Kırdı Ama Çin Pazarı Endişeleri Artırdı

February 2, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Apple EPS’i Rekor Kırdı Ama Çin Pazarı Endişeleri Artırdı

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en değerli şirketi tahtını Microsoft’a (MSFT) kaptıran Apple’ın (AAPL) Çin pazarındaki zayıf iPhone satışları, beklentileri aşan rekor hisse başına kârını (EPS) gölgede bıraktı.

Yaklaşık 2,9 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli ikinci şirketi, mali ilk çeyrekte analistlerin 117,91 milyar dolarlık beklentisini aşarak 119,58 milyar dolar gelir açıkladı. 

Şirketin hisse başına kârı, yıllık bazda 16% artışla rekor 2,18 dolara ulaştı ve analistlerin 2,10 dolar beklentisinin üzerinde geldi. 

Apple’ın ana gelir kalemleri arasında yer alan iPhone satışları ise 67,82 milyar dolarlık konsensüse karşılık 69,70 milyar dolar oldu. 

Söz konusu rakam, eylül ayında piyasaya sürülen iPhone 15 modelleri için olumlu bir görünüme işaret etti. Bu ayrıca Apple’ın iPhone 15 geliri elde ettiği ilk çeyrek dönem oldu.  

Mart ayında sona eren çeyrek dönem için tahmin açıklamayan şirketin CFO’su Luca Maestri, iPhone satışlarının 2023’teki 51,33 milyar dolara yakın olmasını beklediğini söyledi. 

🇨🇳 Çin Satışlarında 13% Düşüş

Apple, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 13% düşüş gösteren Çin hariç tüm bölgelerde iPhone’larında satış artışı gördü ve bu da Apple’ın üçüncü en büyük pazarında talebin azaldığı yönündeki korkuları körükledi.

Şirket, Huawei gibi yerel firmaların artan rekabetiyle karşı karşıya kaldı. Bu pazar,  Hong Kong ve Tayvan’ın yanı sıra anakarayı da kapsıyor.

Apple’ın kârlı hizmet sektörü çeyrek boyunca 11% artışla 23,11 milyar dolar gelir elde etti ancak yine de tahminlerin biraz altında kaldı. Yatırımcılar, Apple Music gibi abonelikleri, garantileri, arama lisans gelirlerini ve Apple Pay ve Apple’ın reklamlarından elde edilen ödemeleri içeren Apple’ın hizmetler işindeki büyümeyi yakından izliyor.  

Apple, bu dönemde 2,2 milyar aktif cihazın kullanımda olduğunu söyledi. Birçok analistin Apple’ın hizmet büyümesini tahmin ettiği bir metriğe işaret eden bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 2 milyarın üzerinde geldi. 

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin büyüme oranlarından bazılarının aslında geçen çeyreğe göre “büyük bir ivmeyi” temsil ettiğini çünkü bu yılın aralık çeyreğinde Apple’ın kurumsal takviminin işleyiş şekli nedeniyle geçen yılın ilk mali çeyreğinden bir hafta daha az olduğunu söyledi.  

Cook, hizmetlerdeki büyümeyi reklam, bulut hizmetleri, ödemeler ve şirketin App Store’u gibi ürünlere bağladı. Apple’ın 1 milyardan fazla ücretli aboneliğe sahip olduğunu ve bu aboneliklerin App Store üzerinden uygulama aboneliklerini de içerdiğini belirtti.  

Öte yandan şirketin diğer gelir kalemleri arasında yer alan Mac satışları, çeyrek boyunca tahminlere paralel olarak 1%’den az artarak 7,7 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, eylül çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık 34% düşüş gösteren ürün grubu için önemli bir toparlanmaya işaret etti.  

iPad satışları çeyrek boyunca 25% düşerek 7,02 milyar dolara geriledi ve Wall Street tahminlerinin altında kaldı. Apple, ürün tarihinde ilk kez 2023 yılında yeni bir iPad modeli piyasaya sürmedi.  

Cook, iPad performansının “bir sürpriz olmadığını” söyledi:  

Hatırlarsanız iPad Pro ve iPad 10. nesli piyasaya sürdüğümüz bir önceki çeyrekte iPad çok zorlu bir rekabetle karşı karşıya kaldı.”

Şirketin bazen “Diğer Ürünler” olarak adlandırılan giyilebilir ürünler işi, AirPods kulaklıkları ve Apple Watch’u içeriyor. Bu iş segmenti de zor bir çeyrek geçirdi ve Wall Street tahminlerini aşmasına rağmen satışlar bir önceki yıla göre 11% azalarak 11,95 milyar dolara geriledi. 

En yeni Apple Watch’lar, medikal cihaz şirketi Masimo ile yaşanan bir patent anlaşmazlığı nedeniyle aralık ayında birkaç günlüğüne Apple mağazalarından kaldırılmıştı.

Analist Değerlendirmesi

Apple, bu bilançosuyla bir yıllık satış durgunluğunu aştı. Özellikle tatil sezonuna gelen dördüncü çeyrekte Apple’ın gelirleri iPhone 15’e gösterilen ilgi ve hizmetler segmentinde devam eden güçlü büyüme ile desteklendi.

Dünyanın en büyük şirketi unvanını Microsoft’a kaptıran Apple’ın bilançosu iyileşme gösterse de yatırımcıların endişeleri henüz dinmiş değil. Apple’ın geçmiş 20 yıldaki izlediği yola kıyasla daha yavaş bir büyüme dönemine girebileceği ihtimali hisse performansını baskılıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, bilanço sonrası yaptığı açıklamalarda “Geleceğe dair iyimseriz, uzun vadeli olarak güveniyoruz ve hiç olmadığımız kadar heyecanlıyız.” ifadesinde bulundu.

Apple EPS’i Rekor Kırdı Ama Çin Pazarı Endişeleri Artırdı

Gelir ve kâr rakamları Wall Street beklentilerini aştı. Her zamanki gibi, iPhone Apple’ın gelirinin büyük bölümünü oluşturdu. iPhone gelirleri yıllık 6% artışla 69,7 milyar dolar oldu. Apple, iPhone satışlarının durgunluk sürecine girdiğine ilişkin endişeleri doğrulayacak bir adım olarak önümüzdeki çeyrek için ılımlı bir öngörü paylaştı. Bu öngörüyle birlikte Apple hisselerinde geri çekilme yaşandığı belirtilebilir.

Özellikle Çin’de iPhone satışlarının ekonomik durgunluktan dolayı yavaşlaması ve Çin hükümetinin memurların iPhone kullanımını yasaklayabileceğine dair söylentiler hisse performansını baskılıyor. Apple’ın Çin’deki geliri yıllık 13% azalışla 20,82 milyar dolara geriledi. Apple için oldukça büyük bir pazar olan Çin’deki haber akışları dikkatle izlenmeli.

Apple EPS’i Rekor Kırdı Ama Çin Pazarı Endişeleri Artırdı

Apple’ın son dönemlerde gelir büyümesiyle öne çıkan hizmetler segmenti de büyük ölçüde iPhone’a bağlı olarak, yıllık 11%’lik büyüme ile 23,12 milyar dolar bildirdi. Hizmetler segmentini oldukça ilgilendiren Google ile işbirliğine ilişkin hukuki süreç Apple’ın gelirleri üzerinde belirleyici olabilir.

Diğer yandan şirketin Vision Pro sanal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürmesiyle önümüzdeki çeyreklerde bu alandan gelen gelirler yakından takip edilecek. Henüz Apple’ın bu yıl için hedeflediği Vision Pro satış adedi, şirketin toplam gelirlerine 1%’in altında katkıda bulunuyor.

Apple EPS’i Rekor Kırdı Ama Çin Pazarı Endişeleri Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Apple