ABD Borsası Notları

Meta Kârını Üçe Katladı, İlk Temettüsünü Açıkladı

February 2, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Meta Kârını Üçe Katladı, İlk Temettüsünü Açıkladı

Muhteşem Yedili üyelerinden Meta Platforms (META), dün kapanış sonrası açıkladığı dördüncü çeyrek bilançosunda tüm beklentileri aşarak kârını üçe katladı. Şirket ayrıca, temettü ödeyen şirketler kervanına katıldı. 

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının sahibi şirket, 31 Aralık’ta sona eren çeyrek dönemde 40,1 milyar dolar gelir elde ederek konsensüs 39,18 milyar doları aştı. 2023 genelideyse şirketin gelirleri yıllık bazda 16% artışla 135 milyar dolar oldu. 

Dördüncü çeyrekte net kârını 201% artışla 4,6 milyar dolardan 14 milyar dolara taşıyan şirketin hisse başına kârı da 4,96 dolarlık beklentinin üzerinde, 5,33 dolar oldu. Net kâr 2023’te de yıllık bazda 69% artarak 23,2 milyar dolardan 39 milyar dolara yükseldi. 

Meta bilançosunda öne çıkan bir diğer nokta da şirketin temettü açıklaması oldu. Teknoloji devi, 26 Mart itibariyle yatırımcılarına hisse başına 0,50 dolarlık temettü ödeyecek. Şirket ayrıca 50 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı. 

Facebook platformunun aylık aktif kullanıcı sayısı 31 Aralık itibariyle yıllık 3% artışla 3,07 milyara, günlük aktif kullanıcı sayısı da 6% artışla 2,11 milyar kullanıcıya ulaştı. 

Yılın son çeyreğinde Meta’nın Reality Labs segmenti 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti ancak sanal gerçeklik birimi 4,65 milyar dolar zarar yazdı. 

Öte yandan Meta, yılın ilk çeyreğinde gelirlerinin 34,5 milyar ile 37 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor. Bu aralık, analistlerin 33,8 milyar dolarlık gelir beklentisine paralel.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, iş segmentlerinin büyümeye devam ettiğini belirterek, “Yapay zekâ ve metaverse tarafındaki ilerleme vizyonumuz konusunda oldukça ilerleme kaydettik.” ifadelerini kullandı. 

Zuckerberg, yapay zekâ alanındaki gelişmelerin, rakibi Google’ınkinden daha hızlı büyüyen reklam işini desteklemeye yardımcı olduğunu söyledi. Alphabet (GOOGL) salı günkü bilanço açıklamasında, Google reklam gelirinin bir önceki yıla göre 11% arttığını ve analistlerin beklediğinden daha yavaş büyüdüğünü söylemişti.

CFO Susan Li, analistlerle yaptığı görüşmede gelir artışının en büyük itici gücünün e-ticaret, eğlence ve oyun gibi alanlardaki şirketlerden geldiğini söyledi.

Meta’nın geçtiğimiz yılki mali toparlanmasının bir kısmı, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaşmak için harcamalarını artıran Çinli perakendeciler tarafından yönlendirildi.

Çin’de ortaya çıkan ve hızla büyüyen yeni şirketler arasında yer alan Temu ve Shein, Facebook ve Instagram’daki reklamlara para akıtıyor. Li, Çin merkezli reklamverenlerden elde edilen gelirin geçen yılki satışların 10%’unu ve büyümenin 5%’ini oluşturduğunu söyledi.

Zuckerberg, Meta’nın yapay zekâya yatırım yapmaya ve daha büyük iş yüklerinin üstesinden gelmek için bilgi işlem altyapısını geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Ancak bu büyüme, personel sayısında fazla bir artış olmadan gerçekleşecek. 

Analist Değerlendirmesi

Hey gidi Facebook. Yıllardır hayatımızdasın. Yeri geldi ilkokul arkadaşlarımızı senin aracılığınla bulduk, yeri geldi yeni insanlarla tanıştık, yeri geldi paylaşımlarımızla bir sürü “beğeni” topladık. Bununla beraber Mark Zuckerberg gibi bir karakteri de hayatımıza soktun ama olsun… 

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms (META), dün gece bilanço açıklaması yaptı ve bu sefer “beğeni” toplama sırası, Meta Platforms’taydı. 

Sosyal medya devi Meta Platforms açıkladığı bilançosunda analist tahminlerini aştı. Meta’nın yıllık net kârını üçe katlaması coşkuyla karşılandı.

Şirket, güçlü bir görünüm sunarak yatırımcılarını temettü ve geri alımlarla destekleyeceğini de açıkladı. Açıklama sonrasında Meta hisselerinde 15% yükseliş izlendi.

Buna göre Meta, hisse geri alım programını 50 milyar dolar artırdı ve her çeyrekte hisse başına 0,50 dolar temettü ödeyeceğini taahhüt etti. Bu hamlelerin yatırımcı güvenini desteklediği belirtilebilir. Nasıl olduğunu merak ediyorsan “Hisse Geri Alımı Nedir?” başlıklı içeriğe göz atabilirsin.

Mevcut çeyrekte Meta, gelirin 34,6 milyar dolar ile 37 milyar dolar arasında olmasını beklediğini söyledi. Bu aralığın 33,6 milyar dolarlık Wall Street beklentisinin üzerinde olduğu ifade edilebilir.

Meta Kârını Üçe Katladı, İlk Temettüsünü Açıkladı

Meta’nın gelirlerinin ana kaynağı olan reklam gelirleri, 38,7 milyar dolar ile 37,8 milyar dolar beklentisini aştı. Ayrıca şirket, çeyrek boyunca reklam gösterimlerinin yıllık 21% arttığını, ortalama reklam fiyatının ise %2 gerilediğini bildirdi. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in geçtiğimiz günlerde reklam gelirlerini artırması, Meta yatırımcılarına olumlu bir sinyal vermişti.

Çin merkezli reklamverenler, 2023’te Meta’nın toplam gelirinin 10%’unu oluşturdu ve büyümeye yüzde 5 puanlık katkıda bulundu. Önümüzeki çeyreklerde Çin merkezli gelirlerin sürdürülebilirliği dikkatle takip edilecek.

Ek olarak Meta, günlük aktif Facebook kullanıcılarının sayısının 2,11 milyar olduğunu bildirerek piyasanın 2,07 milyar tahminini de aşması piyasanın aktif kullanıcı sayısına olan endişelerini bir nebze dindirdi. Meta’nın aylık aktif kullanıcı sayısı ise son 8 çeyrektir büyüme gösteriyor.

Öte yandan, henüz yeni sayılan ve maliyeti oldukça yüksek olan Reality Labs segmenti, şirket üzerinde yük olmaya devam ediyor. CEO Zuckerberg’in metaverse vizyonuna odaklanan Reality Labs, geçen yıl aynı dönemde zarar ettiği 4,3 milyar doların da üstüne çıkarak bu çeyrekte 4,65 milyar dolar zarar etti. Yine de Reality Labs, 812 milyon dolar olan gelir beklentisinin üstünde 1,07 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu alanda yapılan yatırımların başarılı olup olmayacağı yatırımcıların yakın takibinde olmalı.

Meta’nın Reality Labs çabaları, üretken yapay zekâya yapılan yatırımların gölgesinde kalıyor. Meta CEO’su Zuckerberg, şirketin uzun vadeli stratejisinin yapay zekâyı geliştirmek ve bunu açık kaynak yapmak olduğunu açıklamıştı.

Buna ek olarak, Apple’ın şu günlerde lansmanını gerçekleştireceği Vision Pro sanal gerçeklik gözlüğüne olan talebin Meta’nın Quest sanal gerçeklik gözlüğü serisine kayabileceği de göz önünde bulundurulabilir. Bu senaryoda Reality Labs’in gelirlerini desteklenebilir.

Meta Kârını Üçe Katladı, İlk Temettüsünü Açıkladı

Giderler tarafına bakıldığında şirket yıl boyunca giderlerinin 94 milyar dolar ile 99 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Yatırım harcamaları öngörüsü ise 30 milyar dolar ile 35 milyar dolardan aralığından 30-37 milyar dolar aralığına yükseltildi. Meta bunun sebebini yapay zekâ ürünü geliştirmenin daha maliyetli olduğu ve teknik rollerde daha fazla personel gerektiği için maaş giderlerinin bu yıl artmasını beklenmesi olarak açıkladı. Şirketin 2023 yıl sonu itibarıyla çalışan sayısı, bir önceki yıla göre 22% azalarak 67,317 oldu. İşten çıkarmalar ile maliyetlerini kontrol etmeye çalışan Meta, yapay zekâ alanındaki faaliyetlerini güçlendirebilmek adına nitelikli çalışana odaklanmaya başlıyor.

Marjlar incelendiğinde ise Meta, 2023 yılını 34,66% faaliyet marjı ve 28,98% kâr marjıyla tamamladı. Bu oranların sektörüne göre oldukça iyi seviyelerde olduğu belirtilebilir.

Meta Kârını Üçe Katladı, İlk Temettüsünü Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Meta Platforms