ABD Borsası Notları

Amazon Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

February 2, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Amazon Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

E-ticaret devi Amazon (AMZN), dün analist tahminlerinin üzerinde açıkladığı gelir ve kârının ardından piyasa sonrası işlemlerde 10%’a yakın yükseldi. 

Yılın son çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 14% artışla 170 milyar dolara taşıyan şirketin 2023 gelirleri de 12% artarak 514 milyar dolardan 575 milyar dolara yükseldi. Analistler, son çeyrekte gelirlerin 166,2 milyar dolarda kalmasını bekliyordu. 

Net kâr dördüncü çeyrekte 10,6 milyar dolar veya konsensüs 0,80 doların üzerinde, hisse başına seyreltilmiş bazda 1 dolar oldu. Geçtiğimiz yıl şirketin net kârı 278 milyon dolar veya hisse başına 0,3 dolardı. 

Şirket, içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için gelirlerin 138 milyar ile 143,5 milyar aralığında gelmesini öngörüyor. Bu da gelirlerde 8% ile 13% aralığında bir artışa işaret ederken, analistler ilk çeyrek gelirleri için 142,1 milyar dolarlık bir tahminde bulunuyor. 

E-ticaretteki üstünlüğünün yanı sıra bulut ve yapay zekâ teknoloji alanlarında da iddialı adımlar atan şirketin Amazon Web Services (AWS) gelirleri, 13% artışla 24,2 milyar dolara ulaşarak beklentilere paralel geldi. Bu rakam, satışların 12% arttığı bir önceki çeyreğe göre yüksek olsa da bir yıl önceki 20% artıştan düşük oldu. 

Geçtiğimiz yıl, işletmelerin bulut harcamalarını azaltması nedeniyle AWS’deki büyüme yavaşladı. Ancak Amazon CFO’su Brian Olsavsky, şirketin maliyet optimizasyonlarının azaldığını ve yeni iş yüklerinin arttığını gördüğünü söyledi.

CFO, işletmeler için bir yapay zekâ sohbet robotu olan “Q” gibi AWS’nin üretici yapay zekâ ürünlerine “çok fazla ilgi” olduğunu belirtti.

Öte yandan Amazon’un kârlı reklamcılık biriminin satışları bir önceki yıla göre 27% artarak 14,7 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz ay şirket, analistlerin işletme için önemli miktarda yeni gelir yaratacağını öngördüğü bir hamleyle Prime Video içeriğinde reklamlar göstermeye başladı.

Olsavsky, şirketin reklamverenlerden “çok fazla talep” gördüğünü ancak Amazon’un reklam yüklerini düşük tutmayı planladığını söyledi.

Şirket 2022’nin sonları ile 2023’ün ortalarını içeren aralıkta toplam 27 bin çalışanını işten çıkardı ve ocak ayında, diğer birimlerin yanı sıra Prime Video, MGM Studios ve Twitch’te işten çıkarmalar yapılacağını duyurdu.

CFO, şirketin yeni yatırımlar konusunda dikkatli bir yaklaşım sergilemeye devam edeceğini ancak 2024’ü “verimlilik türü bir yıl” olarak görmediğini söyledi.

Olsavsky, “Yeni alanlara ve müşterilerde yankı uyandıran segmentlere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Verimlilik bulabileceğimiz ve daha azıyla daha fazlasını yapabileceğimiz yerlerde, bunu da yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Analist Değerlendirmesi

Amazon’un beklenti üstü finansal sonuç açıklaması ve beklenenden de iyi öngörülerde bulunması yatırımcıları memnun etti. Özellikle Black Friday ve Noel gibi tatil sezonlarını içerisinde bulunan dördüncü çeyrekte Amazon bu alışveriş sezonundan oldukça faydalanmış görünüyor. Amazon bu finansal sonuçlar ile yeni bir rekor kırdı.

Yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen bulut faaliyetlerini kapsayan Amazon Web Services gelirleri ise piyasa beklentisine paralel olarak 13% artış gösterdi. Geçen çeyrekte 12% büyüme gösteren AWS’nin bu çeyrekte toparlanma gösterdiği yorumu yapılabilir. Şirket, yapay zekâya yönelik yatırımların bulut segmentine onlarca milyar dolar kazandırma potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. 

Amazon Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

Reklamcılık ise Amazon’un en hızlı büyüyen segmenti olmaya devam etti. Reklamcılık gelirleri, yıldan yıla 26% artarak 14,7 milyar dolara yükseldi. Bu alandaki gelirlerin artmasında geçen ay uygulanmaya başlanan Prime Video’da reklam gösterimlerinin etkili olduğu belirtilebilir. 

En hızlı büyüyen ikinci segment olan üçüncü taraf gelirleri 19% artışla 43,6 milyar dolara çıktı. Whole Foods gibi fiziksel mağazalardan gelen gelirler geride kalmaya devam etti. Fiziksel mağaza gelirleri 4% artışla 5,2 milyar dolara yükseldi.

Amazon, 2024’te sermaye harcamalarının, özellikle yapay zekâ faaliyetlerinin büyümesi nedeniyle artacağını söyledi. Hatırlarsak Amazon’un bulut rakipleri Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) da bu hafta çift haneli sermaye harcamaları artışı raporlamıştı.

Amazon, rakipleri yapay zekâ yatırımlarına odaklanırken yapay zekâ ürünlerinin dağıtımının hala erken günlerde olduğunu düşünüyor. Bilanço sonrası yapılan açıklamalarda müşterilerin yapay zekâ araçlarına ilgi göstermesiyle gelirlerin hızla arttığını söyledi. CEO Andy Jassy, Amazon’daki her segment için birden fazla üretken yapay zekâ projesi geliştirildiğini söyledi.

Yapay zekâ alanında pazar payı kapmaya çalışan Amazon, Anthropic’e yaklaşık 4 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Ek olarak Amazon, yapay zekâ entegre edilmiş yeni bir alışveriş asistanı olan Rufus’u da tanıttı. Dolayısıyla gelecek çeyreklerde yapay zekâ ürünlerine ilişkin yatırımların ne kadar verimli olduğu takip edilecek.

Amazon Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

Şirketin 2021 yılında başlattığı maliyet kontrolüne odaklanma meyvelerini vermeye devam ediyor. Son olarak Amazon, video oyunu canlı yayın platformu Twitch’te 500’den fazla kişiyi işten çıkardı. Şirketin personel kesintileri, pandemi zamanlarında yapılan iddialı yatırımlardan geri adım attığını gösteriyor. Şirkette devam eden maliyet kısıtlamaları marjların desteklenmesine yardımcı olabilir.

Amazon Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Amazon