Borsa İstanbul Notları

Endeks Zirve Tazeledi! Borsada Yükseliş Kalıcı Olacak mı?

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeks Zirve Tazeledi! Borsada Yükseliş Kalıcı Olacak mı?

📊 1 Şubat tarihi itibarıyla PPK kararı sonrasında BIST100 endeksinde tarihi zirvenin aşılarak 8.600 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların gerçekleştiği görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin 2024 yılı ilk olağan toplantısına katıldı. burada vermiş olduğu demeçlerde istikrara ve kararlılığa vurgu yaparak ekonomi politikalarının geçici bir heves olmadığına vurguda bulundu.

İletişim kanallarını oldukça etkin kullanırken atılan adımların demeçlere ve paylaşılan yol haritasına uygun olması, piyasada güveni artıran önemli unsurlar arasında yer almaya devam ediyor.

Saat 12.30 saatleri itibarıyla 8.632 seviyelerinde 1,60% yükseliş sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

👉 Bilanço sonuçlarının enflasyon muhasebesine dahil olacak şirketlere ek süre tanınmasından kaynaklı olarak daha geniş bir zaman aralığında açıklanacak olması geçmiş bilanço dönemlerine görece daha düşük tansiyonda fiyatlama ve piyasa aksiyonlarını beraberinde getiriyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda homojen bir dağılım olduğu görülüyor. Endekste sektörler genelinde bir yükseliş olması pozitif olarak algılanabilir.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Taş Toprak
  • İnşaat
  • Holding ve Yatırım
  • Madencilik
  • Gıda ve İçecek

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅AKSUE: 15,29 TL

🏅ALKA: 29,90 TL

🏅ATEKS: 124,00 TL

🏅BAKAB: 94,50 TL

🏅BASCM: 10,03 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Endeks Zirve Tazeledi! Borsada Yükseliş Kalıcı Olacak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.