Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (30 Ocak)

January 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (30 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 29 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 22 Ocak-26 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 455,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’de tüketici elektroniği, beyaz eşya ve ev aletleri, dijital ve mobil ürün ve bilgi teknolojileri üretimi, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir Vestel Grubu Şirketi olan VESTL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Şirkette uzun zamandır devam eden patron pay satışlarının, piyasada baskı unsuru oluşturduğu düşünülüyor. Zorlu grubunun yüksek borçluluğu buna sebep olan ana unsur olarak gösteriliyor. Şirket son işlem gününde tavan fiyatta günü tamamladı.

2- Türk Traktör (TTRAK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 207,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Tarım traktörleri, biçerdöver ve diğer tarım makine ve aletlerinin üretimi ve ticareti faaliyetlerini yürüten TTRAK, listede karşımıza çıkıyor. Düzenli temettü dağıtan şirketlerden biri olmasıyla ön plana çıkan şirket son finansallara bakarak tarihsel anlamda en yüksek karlılık düzeylerinde faaliyetlerine devam ediyor. Zirve fiyatlardan yaşanan düşüş sonrası artan temettü verimi, alıcılar için iştah açan bir unsur olarak şirkette ilginin artmış olmasına neden olabilir.

3- Mia Teknoloji (MIATK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 190,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün pratik saha gereksinimlerine yönelik yazılım ürünleri geliştirmekte olup pek çok alanda kamu ve özel kuruluşlara hizmet vermekte olan MIATK ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Yaklaşan bilanço tarihleri ile şirket bazında nihai bir yorum yapılamayacak olsa da sektörel bazda 4. çeyrek bilançolarının yazılım sektöründe güçlü sonuçlar alınan bir dönem olduğu söylenebilir.

4- Zorlu Enerji (ZOREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 153% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye merkezli ve yine Türkiye’de bağımsız enerji üretimi yapan bir şirkettir. Türkiye ve yurt dışında çeşitli portföylerde üretim santrali bulunan ZOREN’de listede bulunuyor. Şirkette yüksek borçluluk yapısı en dikkat çeken veriler arasında yer alıyor.

5- İş Yatırım (EUREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 149% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Pvc profil üretimi, kapı ve pencere üretimi ve cam üretimi faaliyetlerini yürüten EUREN’de ilginin arttığı görülüyor. Volatilitesi (fiyat hareketliliği) yüksek olan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (30 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000