BIST Şirket Haberleri

En Fazla Geri Alım Yapan Hisseler (20 Kasım – 24 Kasım)

En Fazla Geri Alım Yapan Hisseler (20 Kasım – 24 Kasım)
Google News Icon Takip Et

Borsa İstanbul’da işlem gören 5 şirket piyasada sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla 20 Kasım ile 24 Kasım tarihleri arasında geri alım yaptı.

Medical Park (MPARK), Agesa (AGESA), Mistral GYO (MSGYO), Logo Yazılım (LOGO) ve Park Elektrik (PRKME), Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada geri alım detayları yatırımcılarıyla paylaştı.

Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

24 Kasım

Medical Park (MPARK), 28.000 adet payı ortalama 160,10 TL maliyetle geri aldı.

23 Kasım

Medical Park (MPARK), 17.500 adet payı ortalama 161,23 TL maliyetle geri aldı.

Mistral GYO (MSGYO), 25.000 adet payı ortalama 13,38 TL maliyetle geri aldı.

Logo Yazılım (LOGO), 40.000 adet payı ortalama 75,56 TL maliyetle geri aldı.

Park Elektrik (PRKME), 25.000 adet payı ortalama 23,02 TL maliyetle geri aldı.

22 Kasım

Medical Park (MPARK), 17.500 adet payı ortalama 167,60 TL maliyetle geri aldı.

Mistral GYO (MSGYO), 372.500 adet payı ortalama 12,54 TL maliyetle geri aldı.

Park Elektrik (PRKME), 22.000 adet payı ortalama 23,35 TL maliyetle geri aldı.

21 Kasım

Medical Park (MPARK), 47.000 adet payı ortalama 169,02 TL maliyetle geri aldı.

20 Kasım

Agesa (AGESA), 35.000 adet payı ortalama 58,68 TL maliyetle geri aldı.

Medical Park (MPARK), 27.500 adet payı ortalama 170,13 TL maliyetle geri aldı.

Hisse Geri Alımı Nedir? 📊

Hisse geri alımı, şirketlerin paylarının değerini artırmak için piyasalarda işlem gören hisselerini toplamasıdır. Kavrama dair detaylı bir açıklama yapmadan önce hisselerin şirketler için ne anlama geldiğinden bahsetmek yararlı olabilir. Payları açık piyasalarda işlem gören şirketler, özsermayesini artırmak ve finans kaynağı sağlamak için hisse senedi ihraç eder.

Hissedarlar da sahip oldukları pay oranında şirketin bazı haklarında söz sahibi olur. Şirketler, hisselerindeki değer düşüşlerine ve büyüme rakamlarına bağlı olarak ihraç ettikleri bu payları geri alma hakkına sahiptir. Bu geri alımlar, piyasadan ya da doğrudan hissedarlardan gerçekleştirilir.

Hisse Geri Alımı Neden Yapılır? 📈

Payları piyasalarda işlem gören şirketlerin öncelikli amaçlarından biri hisselerinin değerini korumaktır. Ancak piyasalardaki dalgalanmalar, yatırımcıların şirket hakkındaki olumsuz görüşleri ve diğer etkenlere bağlı olarak hisselerde değer kayıpları yaşanabilir. Söz konusu dönemlerde şirketler, piyasalardaki veya hissedarlardaki paylarını geri alarak mevcut hisselerinin değerini korumayı hedefler. Şirketlerin hisse geri alımı yapmasına neden olan diğer hususlar ise şu şekildedir:

Hissedarlara nakit desteği sağlamak

  • Hisselerin fiyatında yaşanan aşırı oynaklığı azaltmak
  • Payların kontrolünün rakiplerin eline geçmesini önlemek
  • Kasada atıl duran nakdi değerlendirmek
  • Şirketin hisselerine olan güveni tazelemek

Hisse geri alımının şirketin EPS’si yani hisse başına kârı üzerinde kayda değer bir etkisi bulunur. Hisse başına kâr, şirketin piyasadaki rakiplerine kıyasla elinde bulundurduğu mali gücü ve performansı gösterir. Bu nedenle yatırımcıların şirketleri tercih etme süreçlerinde önemli bir rol oynar. EPS değerine toplam kârın dolaşımdaki hisse sayısına bölünmesiyle ulaşılır. Toplam kârda bir değişim olmazken açık piyasada işlem gören hisselerin sayısı arttığında söz konusu değer azalır. 

Hisse Geri Alım İşlemi Nasıl Yapılır?

Hisse geri alım işlemlerine dair tüm süreçler, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen mevzuata göre yürütülür. Bu düzenlemeye göre geri alıma konu olan payların borsada işlem görme niteliğine sahip olması gerekir. Ayrıca hisse geri alımının belirli bir süreliğine yetki verilen yönetim kurulu tarafından yapılacağı belirtilir. Buna ek olarak mevzuatta söz konusu işlemin nasıl yapılacağına dair detaylar da yer alır. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 27 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.