Tesla

Elektrikli Araç Devi Tesla’nın Bilanço Beklentisi

Elektrikli Araç Devi Tesla’nın Bilanço Beklentisi
Google News Icon Takip Et

🚗 Tesla, bugün piyasa kapanışı sonrası ikinci çeyrek bilançosunu açıklayacak.

Önemli çünkü: Elektrikli araçlar sektörünün dev ismi yaptığı fiyat indirimlerinin de desteğiyle yakın zamanda Wall Street tahminlerini aşan çeyreklik rekor teslimat yaptığını duyurmuştu ve bu teslimatların detaylarını da bugün açıklayacak. 

Beklentiler: Analistler, haziran ayında sona eren çeyrek boyunca 466.140 yeni elektrikli araç teslimatı rekorunun ardından Tesla’nın toplam gelirinin bir önceki yıla göre 45% artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Hisse başına kârın ise 0,78 dolardan 0,82 dolara çıkması bekleniyor.

⚠️ Marjlara Dikkat: Fiyat indirimleri konusuna gelecek olursak, indirimlerin satışları artırdığı açık ancak marjları tüketmiş olabilir, bilanço bu sorunun cevabını verecek. İlk çeyrekte, brüt kar marjları 20%’nin altına düşerek otomobil üreticisinin geleneksel olarak güçlü olan otomotiv gelirini sıkıştırmıştı. Tesla’nın endüstri lideri olduğu bir alan olan faaliyet marjları da 2022’nin ilk çeyreğindeki 19,2%’den 2023’ün ilk çeyreğinde 11,4%’e düşmüştü. Bu kapsamda özellikle ikinci çeyrek için Tesla’nın fiyatlandırma stratejisinin kalibrasyonu da bir başka odak noktası olacak. 

  • Wells Fargo ve Wedbush analistleri, Tesla’nın otomobil brüt marjlarının, otomobil üreticisinin ABD, Avrupa ve Çin’de devam eden fiyat indirimlerinin ardından 17,5%’e düşeceğini tahmin ediyor.

Hatırlatma: CEO Elon Musk son bilanço toplantısında, Tesla’nın teorik olarak sıfır kârla araba satabileceğini ve yine de iyi durumda olabileceğini, yani şirketin fiyatları çok daha fazla indirebileceğini söylemişti.

🔋 Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı: Ayrıca bu bilanço sonrası toplantı kritik çünkü birden fazla otomobil üreticisi ve şarj sağlayıcısı Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı’nı (NACS) benimseyeceklerini söyledi. Yani Kuzey Amerika’daki 12 bin “Tesla Supercharger” ağını kullanacaklar. Dolayısıyla Tesla’nın bu konu hakkında gelecekte nasıl bir ücretlendime ve genişleme politikası izleyeceğine dair açıklamaları takip etmeye değer.

Elektrikli Araç Devi Tesla'nın Bilanço Beklentisi

Cybertruck Konusu: Öte yandan şirketin birkaç gün önce üretime başladığını söylediği Tesla’nın uzun süredir ertelenen sıra dışı kamyoneti Cybertruck için yapılan açıklamalar da yakından izlenecek.

Elektrikli Araç Devi Tesla'nın Bilanço Beklentisi

Tesla’nın toplamda bir Cybertruck ürettiği haberinin ardından, bazıları otomobil üreticisini heyecan yaratmaya çalışmakla, hisse senedi fiyatını yükseltmekle ve kazanca çok yakın haberleri paylaşarak diğer sorunlardan uzaklaştırmakla suçladı. 

Bilanço sonrası, “Tesla, Cybertruck’ı nasıl fiyatlandıracak, şirketin araçla ilgili başka hangi özellikleri paylaşabilir, ilk teslimatlar ne zaman başlayacak ve otomobil üreticisi ne zaman seri üretime geçecek?” gibi sorulara cevap aranacak.

Daha detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Unutmadan: İlk çeyrek görüşmesinde, yönetim hammadde maliyetlerinin düşmeye başlayacağını da söylemişti. Bu toplantıda konuyla ilgili gelişmeleri yakın merceğe almakta fayda var.

🤔 Tesla’nın İçsel Değeri ve Analistlerin Beklentileri

Tesla hissesi için Morningstar’ın içsel değer tahmini, hisse başına 215 dolar seviyesinde. Şuan Tesla’nın içsel değerinin üzerinde fiyatlandığını söyleyebiliriz ancak bir büyüme hissesi olduğu düşünülürse bu durum makûl sayılabilir.

Elektrikli Araç Devi Tesla'nın Bilanço Beklentisi

Analistler yakın vadede Tesla’nın yıllık toplam araç teslimat hacmini 2023’te 1,8 milyonun biraz üzerine çıkaracağını veya 2022’ye kıyasla kabaca 37% artıracağını tahmin ediyor. Ancak, maliyet tasarruflarını çok aşan fiyat indirimleri nedeniyle otomotiv brüt kar marjında ​​daralma beklenebilir.

Uzun vadede, Tesla’nın 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 5 milyon araç teslim edeceği bekleniyor. Buna, firma için genişleyen bir fırsat olan filo satışları da dahildir. Tesla’nın üretim maliyetlerini araç bazında düşürmeye devam etmede başarılı olabilir. Ek olarak, teslimatlar arttıkça işletme kaldıracından yararlanan şirketin genel giderlerinin satışların bir yüzdesi olarak düşmeye devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan elbette pazardaki artan rekabetin Tesla’nın pazar payına zarar verebileceğini ve mevcut fiyat indirimlerinin marjlara olumsuz etkisinin süreceğini düşünen analistler de var.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar